• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Waldemar Dziki

  Przeczytaj także...
  16 września jest 259. (w latach przestępnych 260.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 106 dni.Daria Trafankowska (ur. 5 stycznia 1954 w Poznaniu, zm. 9 kwietnia 2004 w Warszawie) – polska aktorka telewizyjna i teatralna, lektorka oraz dziennikarka radiowa.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Waldemar Dziki (ur. 28 września 1956 w Zakopanem, zm. 16 września 2016 w Barcelonie) – polski reżyser i producent filmowy.

  Życiorys[]

  W 1980 ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W 2007 objął stanowisko dyrektora generalnego ukraińskiej stacji telewizyjnej „Ukraina” (TRK Ukraina). Wcześniej pracował dla Polsatu.

  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.Małgorzata Foremniak (ur. 8 stycznia 1967 w Radomiu) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, a także osobowość telewizyjna.

  Był żonaty z Darią Trafankowską, z którą wziął rozwód, a po kilku latach związał się z inną aktorką, Małgorzatą Foremniak, z którą rozwiódł się w 2011. Jego trzecią żoną była dziennikarka Marta Eljasiak.

  Wybrana filmografia[]

 • Kartka z podróży (1983)
 • Cudowne dziecko (1986)
 • Lazarus (1993)
 • Bank nie z tej ziemi (1993)
 • Pierwszy milion (1999)
 • Ajlawju (1999) – producent
 • W pustyni i w puszczy (2001) – producent
 • Pitbull (2005) – producent
 • Nagrody[]

 • Dwukrotnie Grand Prix za film Cudowne dziecko
 • Złoty Motyl za film Cudowne dziecko
 • Nagrody jury dziecięcego na MFF w Moskwie
 • Nagroda Jury Dziecięcego „Marcinek” (Kryształowe Koziołki) na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!”
 • Poznańskie Koziołki dla najlepszego filmu aktorskiego w grupie filmów dla dzieci starszych
 • Przypisy

  1. Nie żyje Waldemar Dziki, reżyser, były mąż Foremniak i Trafankowskiej, 16 września 2016 [dostęp 2016-09-16] (pol.).
  2. Tygodnik „Życie na Gorąco” nr 22, 2 czerwca 2016, s. 33.
  3. Zmarł Waldemar Dziki. tvn24.pl. [dostęp 2016-09-18].

  Linki zewnętrzne[]

 • Waldemar Dziki w bazie filmpolski.pl
 • Waldemar Dziki w bazie Akademii Polskiego Filmu
 • Cudowne dziecko – polski film przygodowy dla młodzieży z 1987 roku, nakręcony w kooperacji z kanadyjską wytwórnią filmową Les Productions "La Fête" Inc. Piosenki do ścieżki dźwiękowej zaśpiewał po polsku i po angielsku Krzysztof Antkowiak.Polsat – polski komercyjny kanał telewizyjny, który jako pierwszy w kraju otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 o 16:30. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pierwszy milion – polski film fabularny w reżyserii Waldemara Dzikiego, wyprodukowany w roku 1999. Okres zdjęciowy rozpoczął się w lipcu 1998. Plenery : Warszawa, Łódź, Paryż.
  Grand Prix (z franc. Wielka Nagroda, oficjalny skrót GP) – pojęcie używane w odniesieniu do różnego rodzaju zawodów sportowych, głównych nagród na festiwalach i w konkursach w różnych dziedzinach.
  Życie na Gorąco – wydawany przez Wydawnictwo Bauer od 1994 roku tygodnik przeznaczony właściwie dla kobiet. Jego nakład przekracza 850 tysięcy egzemplarzy. W każdym z numerów magazynu prezentowane są plotki z życia gwiazd i polityków oraz wydarzenia z życia ludzi, którzy przysyłają je w listach. W tygodniku są również strony poradnikowe poświęcone zagadnieniom mody, urody i zdrowia. Można w nim jeszcze znaleźć krzyżówki i opisy miejsc, które warto zwiedzić.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Ukraina (ukr. Україна) – ukraiński prywatny kanał telewizyjny, uruchomiony 13 marca 1993 roku, który koncentruje się na wyświetleniu tematyki wszechstronnej. Właścicielem tej stacji jest Media Grupa Ukraina. Kanał jest udostępniony przez telewizję naziemną w formacie 16:9, kablową, satelitarną - w wersji SD 576i oraz cyfrową telewizję naziemną (DVB-T2) - w multipleksie MUX-1.
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Zakopane – miasto i gmina w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 26 737 mieszkańców i było drugim co do wielkości po Nowym Targu miastem Podhala.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.