Walburga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Walburgaimię żeńskie pochodzenia germańskiego, powstałe jako złożenie członów waldan – „rządzić, panować” i burg – „gromadzić, strzec, pilnować, ochraniać”. Patronką tego imienia jest św. Walburga, zakonnica, zm. w 779 roku. Imię to zapisywano również w formie Walpurga, stąd noc Walpurgi.

Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.

Walburga imieniny obchodzi 25 lutego i 6 sierpnia.

Znane osoby noszące imię Walburga:

 • Święta Walburga
 • Maria Józefa Antonina Wittelsbach, właśc. Maria Józefa Antonina Walburga Felicitas Regula Wittelsbach – cesarzowa cesarstwa niemieckiego
 • Maria Antonina Wittelsbach, właśc. Maria Antonina Walpurgis Bawarska – elektorowa saska
 • Postaci fikcyjne:

 • Walburga Black – matka Syriusza Blacka, postaci z serii książek Harry Potter autorstwa J.K. Rowling
 • Przypisy[ | edytuj kod]


  Języki germańskie – grupa języków w obrębie języków indoeuropejskich, którymi posługuje się kilkaset milionów mówiących na całym świecie. Wywodzą się ze wspólnego języka pragermańskiego.Joanne Kathleen Rowling, właśc. Joanne Murray (ur. 31 lipca 1965 w Chipping Sodbury) – angielska pisarka, autorka serii Harry Potter. Z wykształcenia filolog klasyczny.
  Maria Józefa Antonina Walburga Felicitas Regula Wittelsbach (ur. 30 marca 1739 w Monachium, zm. 28 maja 1767 w Wiedniu) – księżniczka bawarska, cesarzowa, córka cesarza Karola VII Bawarskiego i Marii Amalii Habsburg, córki cesarza Józefa I.Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Warto wiedzieć że... beta

  Noc Walpurgii (Walpurga, Walpurgis, Walpurgisnacht, gł. Wałpora, dł. Hoparga) – u dawnych Germanów noc zmarłych, złych duchów. W Europie najczęściej kojarzona jest jako sabat czarownic odbywający się na górze Brocken w noc z 30 kwietnia na 1 maja, którego obchodom przewodziła bogini śmierci Hel.

  Reklama