• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wakefield  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Northern Rail - brytyjski przewoźnik kolejowy posiadający koncesję na obsługę podmiejskich i regionalnych połączeń pasażerskich w północnej części Anglii. Okres koncesyjny rozpoczął się 12 grudnia 2004 i potrwa do września 2013. Firma należy do międzynarodowego konsorcjum, w skład którego wchodzą największy holenderski przewoźnik kolejowy, Nederlandse Spoorwegen (za pośrednictwem swojej spółki zależnej Abellio), oraz notowana na London Stock Exchange grupa Serco. Pociągi Northern Rail zatrzymują się na 519 stacjach, z czego 471 jest administrowanych przez tego przewoźnika.
  stacja Wakefield Westgate

  Wakefield – miasto w północnej Anglii (Wielka Brytania), w hrabstwie metropolitalnym West Yorkshire, w dystrykcie Wakefield. Miasto położone nad rzeką Calder. W 2001 roku miasto liczyło 76 886 mieszkańców.

  Transport[ | edytuj kod]

  Miasto posiada dwie stacje kolejowe zlokalizowane w centrum, Wakefield Westgate (pociągi do Leeds, Doncaster, Sheffield i stacja na East Coast Main Line, gdzie stacją końcową jest King’s Cross Station w Londynie) i Wakefield Kirkgate (pociągi do Barnsley, Meadowhall, Sheffield, Normanton, Pontefract, Knottingley, Leeds i Castleford). Stacja Wakefield Westgate utrzymywana jest przez przedsiębiorstwo East Coast, która świadczy usługi na linii z Leeds do Londynu, oraz odpowiada za bezpieczeństwo na parkingu, kasy biletowe i sklepy. Natomiast stacja Wakefield Kirkgate w przeciwieństwie do Wakefield Westgate nie posiada kas biletowych i automatów biletowych. Stacja Kirkgate jest obsługiwana przez Northern Rail. Drugie połączenie do Londynu oferowane jest przez East Midlands Trains, gdzie pociągi kursują przez Leicester i St Pancras, oraz wkrótce będą dojeżdżać do międzynarodowej stacji.

  Wakefield Westgate - stacja kolejowa w mieście Wakefield w hrabstwie West Yorkshire na liniach kolejowych Cross Country Route i East Coast.City of Wakefield – dystrykt metropolitalny w hrabstwie ceremonialnym West Yorkshire w Anglii. W 2011 roku dystrykt liczył 325 837 mieszkańców.

  Następujące sukcesy FreeCityBus w Leeds i FreeTownBus w Huddersfield, wpłynęły na rozpoczęcie 6 miesięcznej próby darmowej komunikacji w Wakefield. Projekt FreeCityBus rozpoczęto 23 kwietnia 2007. Trasa łączy kluczowe miejsca w mieście. Obejmuje m.in. dworzec autobusowy, dworce kolejowe, galerię handlową i obszary handlowe. Autobusy jeżdżą w odstępach 10 minutowych, pomiędzy 7:30 i 19:00, od poniedziałku do piątku i od 8:30 do 17:00 w soboty. Pierwszego dnia z usługi skorzystało około 450 pasażerów.

  Sheffield – miasto (city) i dystrykt metropolitalny (metropolitan borough) w północnej Anglii w hrabstwie metropolitalnym South Yorkshire. Liczba ludności przekracza 0,5 mln (530,3 tys. w 2007), co czyni je piątym co do wielkości miastem w Anglii. Dawniej miasto silnie uprzemysłowione, które dzisiaj bardziej przemienia się w akademickie. Uniwersytet w Sheffield (University of Sheffield) może się pochwalić 5 noblistami.Krykiet – sport drużynowy, w którym mecze rozgrywane są między dwiema drużynami po jedenastu zawodników. Pochodzi z Anglii, gdzie podobna gra była znana już na przełomie XIII i XIV wieku.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Calder – wieś w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym West Yorkshire, w dystrykcie (unitary authority) Wakefield. Leży 16 km na południe od miasta Leeds i 257 km na północ od Londynu.
  West Yorkshire – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północnej Anglii, w regionie Yorkshire and the Humber. Hrabstwo obejmuje silnie zurbanizowany obszar w zachodniej części historycznego hrabstwa Yorkshire.
  Barnsley - miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie South Yorkshire, u podnóża Gór Pennińskich, nad rzeką Dearne, w odległości ok. 20 kilometrów od Sheffield.
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Huddersfield – miasto w Wielkiej Brytanii; w Anglii; w hrabstwie West Yorkshire; 150 tys. mieszkańców (2006). Przemysł spożywczy.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.867 sek.