Waitaki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Waitaki – długa na około 110 km rzeka na Wyspie Południowej w Nowej Zelandii. Główna rzeka krainy geograficznej Mackenzie Country południe od niej leży Zatoka Pegaza. Rzeka płynie przez Kurow i Glenavy. Średni przepływ rzeki w Kurow wynosi 356 m³/s. Rzeka roztokowa, na której utworzono jeziora Aviemore, Benmore i Waitaki. Zasilana jest z trzech dużych lodowcowych jezior Pukaki, Tekapo i Ohau. Na jeziorze Benmore i Aviemore wybudowano zapory wodne, Benmore Dam i Aviemore Dam. Do Waitaki wpływa kilka rzek, m.in. rzeki Ahuriri i Hakataramea.

Pukaki (ang. Lake Pukaki) – jezioro morenowe położone na Wyspie Południowej, w Nowej Zelandii, w regionie Canterbury. Jezioro lodowcowe, jezioro glacjalne – rodzaj jeziora powstającego na przedpolu lub w obrębie lodowca, zasilane wodami z jego topnienia.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Australii i Oceanii
 • Tekapo - jezioro w Nowej Zelandii, na Wyspie Południowej o powierzchni 87 km² oraz maksymalnej głębokości 120 m. Jezioro Tekapo jest jeziorem polodowcowym. Do Tekapo wpływają rzeki: Godley oraz Macaulay, a natomiast wypływa z niego rzeka Tekapo. Jezioro to jest wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej.Kurow jest miejscowością położoną nad rzeką Waitaki na Wyspie Południowej w Nowej Zelandii, w rejonie administracyjnym Canterbury, 55 km od Oamaru.
  Warto wiedzieć że... beta

  Zapora wodna – rodzaj budowli hydrotechnicznej, bariera przegradzająca dolinę rzeki w celu spiętrzenia wody, zwykle betonowa, żelbetowa lub ziemna.
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Rzeka roztokowa – typ rzeki, której koryta rozdzielone są licznymi wyspami lub raczej odsypami korytowymi i mieliznami. Rzeki roztokowe mogą być zdominowane zarówno przez osady piaszczyste lub żwirowe (najczęściej na terenach górskich). W porównaniu z rzekami meandrującymi szerokość łożyska rzek roztokowych jest zazwyczaj bardzo duża, a głębokość względnie niewielka. Dla przykładu szerokość Brahmaputry dochodzi do 20 km, szerokość poszczególnych jej koryt sięga kilku kilometrów, zaś jej głębokość nie przekracza 50 metrów. Łachy korytowe mogą być porośnięte roślinnością, często stanowiąc dogodne miejsce życia dla ptaków.
  Ohau jest jeziorem polodowcowym Wyspy Południowej w Nowej Zelandii. Zasilane jest przez rzeki Hopkins i Dobson. Obie rzeki mają źródła w Alpach Południowych. Z jeziora wypływa rzeka Ohau.

  Reklama