Wagonownia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wagonownia – nazwa jednostki organizacyjnej wraz z zespołem pomieszczeń i warsztatów przeznaczonych do przechowywania, konserwacji i naprawy wagonów kolejowych.

Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Kluczbork (niem. Kreuzburg) – miasto i gmina w północno-wschodniej części woj. opolskiego, w powiecie kluczborskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kluczbork.

W Polsce wagonownie (WGW) były wydzielonymi jednostkami kolejowymi od 1953. Wcześniej gospodarka parkiem wagonowym pozostawała w gestii najpierw parowozowni przekształconych następnie w lokomotywownie. 1 lipca 1997 na ich bazie oraz lokomotywowni utworzono 33 Zakłady Taboru; obecnie w strukturze spółki PKP Cargo S.A. Z dniem 1 września 1999 liczbę zakładów taboru zmniejszono do 19. W 2001 wagonownie zajmujące się naprawami wagonów osobowych, lub ich wyspecjalizowane komórki organizacyjne (m.in. oddziały zajmujące się naprawami wagonów osobowych), przekazano najpierw do ówczesnej spółki PKP Przewozy Regionalne Sp. z o.o., następnie w 2008 szereg z nich, zlokalizowanych głównie w największych aglomeracjach, do PKP Intercity S.A. W strukturze PKP Cargo S.A. pozostawiono jedynie komórki organizacyjne zajmujące się naprawami lub eksploatacją wagonów towarowych. Postępujący proces restrukturyzacyjny (do 2010 r.) sprawił, iż na bazie części z nich utworzono spółki – córki:

Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna (PKP S.A.) – powstała w wyniku komercjalizacji istniejącego od 1926 przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Ich jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, który reprezentuje obecnie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Spółka pełni dominującą rolę w Grupie PKP. Do jej podstawowych zadań należą:Dąbrowa Górnicza – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, położone na Wyżynie Śląskiej, nad Czarną Przemszą i Białą Przemszą, na wschodnim krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), w Zagłębiu Dąbrowskim, będącym historyczną częścią zachodniej Małopolski.
 • PKP Cargo Tabor – Czerwieńsk Sp. z o.o.; spółka naprawy lokomotyw i wagonów
 • PKP Cargo Tabor – Karsznice Sp. z o.o.; spółka naprawy lokomotyw i wagonów
 • PKP Cargo Tabor – Ostrów Wielkopolski Sp. z o.o.; spółka naprawy lokomotyw i wagonów
 • PKP Cargo Tabor Pomorski – Tczew Sp. z o.o.; spółka naprawy lokomotyw i wagonów
 • PKP Cargo Wagon – Toruń Sp. z o.o.; spółka naprawy wagonów
 • PKP Cargo Wagon – Jaworzyna Śląska Sp. z o.o.; spółka naprawy wagonów
 • PKP Cargo Wagon – Kraków Sp. z o.o.; spółka naprawy wagonów
 • PKP Cargo Wagon – Szczecin Sp. z o.o.; spółka naprawy wagonów
 • PKP Cargo Wagon – Tarnowskie Góry Sp. z o.o.; spółka naprawy wagonów
 • Dwie z nich formalnie były własnością PKP S.A.:

  Zabrzeg Czarnolesie – przystanek kolejowy w Zabrzegu, w województwie śląskim. Na stacji znajduje się duża stacja rozrządowa.Przewozy Regionalne, PR – polskie przedsiębiorstwo transportowe, prowadzące działalność w zakresie pasażerskich przewozów kolejowych. Powstało przez formalne wydzielenie z Polskich Kolei Państwowych. Przedsiębiorstwo należy obecnie do samorządów wszystkich województw.
 • Gorzów Wagony Sp. z o.o., Gorzów Wlkp.
 • Wagrem Sp. z o.o., Kluczbork
 • W 2013 utworzona przez PKP Cargo S.A. spółka córka PKP CargoWag Sp. z o.o. przejęła dotychczasowe spółki w Gorzowie Wielkopolskim, Jaworzynie Śląskiej, Kluczborku, Krakowie, Szczecinie, Tarnowskich Górach, Tczewie i Toruniu, i tworzą w wymienionych miejscowościach, i w Dąbrowie Górniczej, Gdyni, Olsztynie, Zabrzegu-Czarnolesiu, swoje zakłady napraw taboru. W 2014 spółka PKP CargoWag zmieniła nazwę na PKP CargoTabor Sp. z o.o.

  PKP Intercity, PKP IC – spółka akcyjna grupy PKP, obsługująca kolejowe przewozy pasażerskie. Uruchamia pociągi kategorii: Express InterCity (EIC) i Twoje Linie Kolejowe (TLK). Oferuje przewozy w wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia.Parowozownia (potocznie: szopa, depo) - baza, zakład eksploatacji, zajezdnia lokomotyw parowych; zespół pomieszczeń i warsztatów oraz torów przeznaczonych do przechowywania i obsługiwania technicznego parowozów.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • elektrowozownia
 • lokomotywownia
 • parowozownia
 • Warto wiedzieć że... beta

  Lokomotywownia – nazwa jednostki organizacyjnej wraz z zespołem budynków i urządzeń, służących do obsługi lokomotyw, m.in. do ich napraw i stacjonowania. Nazwa zaczęła funkcjonować w miarę zmiany profilu obsługiwanego taboru przez byłe parowozownie.
  Elektrowozownia – baza, zakład eksploatacji, zajezdnia; zespół pomieszczeń i warsztatów oraz torów przeznaczonych do przechowywania i obsługiwania technicznego lokomotyw elektrycznych.
  Gorzów Wielkopolski (niem. Landsberg an der Warthe) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, w województwie lubuskim, siedziba wojewody lubuskiego. Gorzów Wielkopolski położony jest nad Wartą.
  Szczecin (niem. Stettin, szw. Stettin, łac. Sedinum lub Stetinum – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski. Centrum aglomeracji szczecińskiej. Według danych z 30 czerwca 2012 roku miasto miało 409 211 mieszkańców.

  Reklama