• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wacław Eytner

  Przeczytaj także...
  Biuro Odbudowy Stolicy (BOS) – instytucja powołana 14 lutego 1945 na mocy dekretu Krajowej Rady Narodowej w celu odbudowy zniszczonej w czasie II wojny światowej Warszawy. Działała na podstawie ustawy o odbudowie m.st. Warszawy. Siedziba BOS mieściła się przy ulicy Chocimskiej 33.Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.
  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.
  Grób rodziny Eytnerów na Cmentarzu Powązkowskim (kw. 75, rząd III, grób 1)

  Wacław Eytner (ur. 5 marca 1922 w Warszawie, zm. 20 lipca 1977 tamże) – polski architekt.

  Życiorys[]

  W 1939 ukończył warszawskie Gimnazjum im. Władysława IV, naukę kontynuował w działającej podczas okupacji Miejskiej Szkole Budowlanej.

  Politechnika Warszawska (PW) – państwowa wyższa uczelnia w Warszawie. Jest jedną z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Politechnika Warszawska zajmuje od lat 1. miejsce w Polsce w "Rankingu Szkół Wyższych" wśród uczeni technicznych publikowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a w świecie 374. pośród wszystkich typów uczelni.Ulica Niska – ulica znajdująca się na terenie warszawskich dzielnic Wola i Śródmieście, na terenie historycznego Muranowa, o długości ok. 1,1 km.

  Po odzyskaniu niepodległości rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, równocześnie od 1945 pracował w Biurze Odbudowy Stolicy. Od 1 czerwca 1947 przeszedł do Zakładu Urbanistyki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, ale już 1 grudnia tego roku podjął pracę w Zjednoczonych Pracowniach Architektonicznych. Od marca 1949 był związany z Centralnym Biurem Projektowym i Stołecznym Biurem Odbudowy ZOR (Zespół I Pracowni Architektonicznej), które w 1950 przekształcono w „Miastoprojekt-Stolica Północ”. W tym samym roku ukończył studia.

  Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) – stowarzyszenie zawodowe zrzeszające polskich architektów z siedzibą w Warszawie.Ulica Ludwika Zamenhofa – długa na ok. 600 metrów ulica na osiedlu Muranów łącząca Nowolipki ze skrzyżowaniem ulic Dubois i Miłej.

  W styczniu 1956 ogłoszono konkurs na realizację zabudowy północnej części osiedla Muranów, wówczas Wacław Eytner został powołany na generalnego projektanta tej części miasta, cztery lata później został kierownikiem pracowni. Należał do SARP, aktywnie działał w sekcji Budownictwa Osiedlowego. W 1959 i w 1960 budynki zaprojektowane przez Wacława Eytnera (ul. Zamenhofa 10 i Niska 11) wygrywały w konkursach „Życia Warszawy” na najlepszy dom mieszkalny (tzw. Mister Warszawy).

  Koszalin (łac. Coslinum, kasz. Kòszalëno niem. Köslin) – miasto na prawach powiatu w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, drugie co do wielkości miasto na Pomorzu Zachodnim. Położone na Pobrzeżu Koszalińskim, nad rzeką Dzierżęcinką, nad jeziorami: Jamno i Lubiatowo Północne. Siedziba powiatu koszalińskiego, sądu okręgowego, wydziału zamiejscowego urzędu marszałkowskiego i delegatury urzędu wojewódzkiego.VIII Liceum Ogólnokształcące im. Króla Władysława IV – liceum ogólnokształcące na warszawskiej Pradze-Północ.

  Spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim (kw. 75, rząd III, grób 1).

  Wybrane realizacje[]

 • Osiedle Muranów Północny w Warszawie (zespół 25 budynków);
 • bloki Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ulicy Langiewicza/Zofii Chrzanowskiej w Rzeszowie;
 • ośrodek wczasowy Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w Krynicy Morskiej;
 • budynki przemysłowe PP Mody Polskiej w Warszawie;
 • Osiedle Północ II w Koszalinie (zespół 8 budynków);
 • Osiedle Czerniakowska Wschodnia;
 • Odznaczenia[]

 • Złoty Krzyż Zasługi
 • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 • Srebrną Odznaką SARP,
 • Złotą Odznaką Odbudowy Warszawy.
 • Nagroda KBUA III stopnia za projekt i realizację budynku 602 na Muranowie (ul. Zamenhofa 10);
 • Bibliografia[]

 • Ilustrowany Kalendarz Warszawski "Stolica" 1962 s. 61;
 • Juliusz A. Chrościcki, Andrzej Rottermund "Atlas Architektury Warszawy" Wyd. Arkady Warszawa 1977 s. 170,;
 • Lech Chmielewski "Przewodnik warszawski. Gawęda o nowej Warszawie" Wyd. Omnipress i Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita Warszawa 1986 ISBN 83-85028-56-0 s. 55;
 • Fragmenty stuletniej historii 1899-1999, w stulecie Organizacji Warszawskich Architektów, Wyd. OW SARP Warszawa 2000 ISBN 83-901-976-6-9 s. 172.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Życie Warszawy” – dziennik ukazujący się w Warszawie od 15 października 1944 do 17 grudnia 2011. Gazeta powstała, według jednych źródeł – z inicjatywy Polskiej Partii Robotniczej, zaś według innych – z inicjatywy Mariana Spychalskiego, pierwszego prezydenta Warszawy. Nakład pierwszego numeru wyniósł 1500 egz. „Życie Warszawy” było, obok „Trybuny Ludu”, jednym z najbardziej opiniotwórczych dzienników w PRL.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Krynica Morska – miasto i gmina w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, na Mierzei Wiślanej, między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym, przy drodze wojewódzkiej nr 501. Miejscowość turystyczna z portem rybacko-jachtowym i letnim kąpieliskiem morskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.