• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wańkówka - dopływ Olszanki

  Przeczytaj także...
  Chwaniów – jedno z głównych pasm Gór Sanocko-Turczańskich, położone pomiędzy Górami Słonnymi a Pogórzem Przemyskim. Najwyższymi szczytami są Brańcowa (677 m n.p.m.) i Truszowskie (677 m n.p.m.).Olszanka (w dawniejszych źródłach zwana Olszanica, przez ludność miejscową Olszanka) – rzeka w Górach Sanocko Turczańskich, prawy dopływ Sanu. Powstaje z połączenia Wańkówki i Starego Potoku w miejscowości Olszanica. Uchodzi formalnie do Sanu w miejscowości Zwierzyń, a tak naprawdę osiąga stare koryto Sanu i płynie nim ok. 2.7 km. do elektrowni Zwierzyń będącej dolną instalacją Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce, gdzie wody Sanu wracają w stare koryto, czyli tak naprawdę dopiero tam wpada od Sanu.
  Wańkowa (w latach 1977-1981 Jankowa) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Olszanica, w dolinie potoku Wańkówki.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Wańkówka – potok o długości około 15 km, dopływ Olszanki.

  Góry Słonne (niem. Berge Saana, staropol. Góry Sanockie, Słonna Góra 1877 ) – pasmo górskie, należące do Gór Sanocko-Turczańskich, w Karpatach Wschodnich. Pasmo przebiega z północnego zachodu na południowy wschód. Nigdy nie został dokładnie zdefiniowany obszar kryjący się pod tą nazwą, zwyczajowo przyjmuje się, że dotyczy on gór na wschód od doliny Sanu, na północ od Leska po Olszanicę.Magura Wańkowa – masyw w Górach Sanocko-Turczańskich, o kulminacji na wysokości 630 m n.p.m., będący kontynuacją głównego pasma Gór Słonnych poza dolinę Wańkówki. Jego wybitność wynosi ok. 180 m. Wznosi się ok. 300 m nad poziom Olszanicy.

  Źródła znajdują się na południowych stokach Chwaniowa, w okolicach jego najwyższej kulminacji Brańcowa (677 m n.p.m.), na wysokości około 530 m n.p.m. Dalej płynie przez kotlinę Górnej Ropienki, gdzie skręca na południe i tworząc przełom dociera do wsi Leszczowate, a stąd na południowy zachód przez Brelików, Wańkową, gdzie otrzymuje największy dopływ – Ropienkę. Na południe od Wańkowej tworzy głęboki przełom pomiędzy Górami Słonnymi a Magurą i następnie dociera do Olszanicy, gdzie łączy się ze Starym Potokiem.

  Brelików dawniej też Brylików – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Ustrzyki Dolne w dolinie potoku Wańkówki.Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.

  Zobacz też[]

 • Rzeki Polski
 • Przypisy

  1. Wańkówka w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom XII (Szlurpkiszki – Warłynka) z 1892 r.
  2. Hydronimy. Wody bieżące. s 305.

  Linki zewnętrzne[]

 • Wańkówka w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom XII (Szlurpkiszki – Warłynka) z 1892 r.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Leszczowate (w latach 1977-1981 Zalesie) – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Ustrzyki Dolne.Brańcowa – najwyższy szczyt pasma Chwaniowa w Górach Sanocko-Turczańskich o wysokości 667 m n.p.m. Jego stoki opadają: na południe – ku Przełęczy Wolańskiej i dolinie potoku Łodyna, zaś na północny wschód – ku Przełęczy pod Brańcową. Na północno-wschodnim stoku Brańcowej znajduje się źródło Wiaru. Szczyt góry jest zalesiony, przez co nie przedstawia walorów widokowych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rzeki Polski to zbiór rzek płynących przez teren Polski, który, biorąc pod uwagę uwarunkowania hydrograficzne, leży w zlewisku trzech mórz:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.