• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wałerij Wysokos

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Tytan Armiańsk (ukr. Футбольний клуб «Титан» Армянськ, Futbolnyj Kłub "Tytan" Armianśk; ros. «Титан» Армянськ, krym. Titan) - ukraiński klub piłkarski z siedzibą w Armiańsku, w Autonomicznej Republice Krymu. Założony w roku 1969 jako Budiwelnyk.
  Mistrzostwa Świata U-17 w Piłce Nożnej, są rozgrywkami organizowanymi co 2 lata przez FIFA. Udział w rozgrywkach, biorą międzynarodowe reprezentacje z całego świata, wyłonione wcześniej na drodze eliminacji. Pierwszy turniej rozegrano w 1985 roku w Chinach.

  Wałerij Łeontijowicz Wysokos, ukr. Валерій Леонтійович Високос, ros. Валерий Леонтьевич Высокос, Walerij Leontjewicz Wysokos (ur. 13 grudnia 1970 w Mikołajowie, Ukraińska SRR) - ukraiński piłkarz, grający na pozycji pomocnika lub obrońcy.

  Sławija Mozyrz (biał. ФК «Славія» Мазыр) – białoruski klub piłkarski z siedzibą w Mozyrzu, grający w białoruskiej ekstraklasie.Palmira Odessa (ukr. Футбольний клуб «Пальміра» Одеса, Futbolnyj Kłub "Palmira" Odesa) - ukraiński klub piłkarski z siedzibą w Odessie.

  Kariera piłkarska[]

  Kariera klubowa[]

  Wychowanek DJuSSz-3 w Mikołajowie, a potem Internatu Sportowego w Kijowie. W 1987 rozpoczął karierę piłkarską w drużynie rezerw Dynama Kijów. Przez wysoką konkurencję nie potrafił przebić się do podstawowego składu Dynama, dlatego w 1990 powrócił do Sudnobudiwnyka Mikołajów, który potem nazywał się Ewis Mikołajów i SK Mikołajów. W kwietniu 1995 odszedł do Polihraftechniki Oleksandria. Potem występował w klubach Metałurh Nikopol, Tytan Armiańsk i Kremiń Krzemieńczuk. Latem 1998 wyjechał do Białorusi, gdzie przez 5 lat bronił barw Sławii Mozyrz zdobywając w niej mistrzostwo Białorusi. W 2003 powrócił do ojczyzny, gdzie grał w klubie Wodnyk Mikołajów. Na początku 2004 przeszedł do Palmiry Odessa, w której zakończył karierę piłkarską.

  Wodnyk Mikołajów (ukr. Футбольний клуб «Водник» Миколаїв, Futbolnyj Kłub "Wodnyk" Mykołajiw) – ukraiński klub piłkarski z siedzibą w Mikołajowie.Reprezentacja Związku Radzieckiego U-18 w piłce nożnej – juniorska reprezentacja Związku Radzieckiego sterowana przez Związek Piłki Nożnej ZSRR. Jej największym sukcesem jest mistrzostwo Europy juniorów w 1966 (podzielone), 1967, 1976, 1978, 1988 i 1990 roku. Do 1980 występowała w Mistrzostwach Europy do lat 18, który nazywał się UEFA Junior Tournament. W 1992 roku po rozpadzie ZSRR kontynuowała rozgrywki reprezentacja WNP U-18.

  Kariera reprezentacyjna[]

  Debiutował w radzieckiej reprezentacji U-16. Występował również w juniorskiej reprezentacji ZSRR U-18.

  Sukcesy i odznaczenia[]

  Sukcesy klubowe[]

 • mistrz Białorusi: 2000
 • wicemistrz Białorusi: 1999
 • zdobywca Pucharu Białorusi: 2000
 • finalista Pucharu Białorusi: 1999, 2001
 • Sukcesy reprezentacyjne[]

 • mistrz świata U-17: 1987
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Profil w bazie Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej (ukr.)
 • Profil w bazie Odeski Futbol (ros.)
 • Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.Obrońca – w piłce nożnej zawodnik, który ma za zadanie zapobiegać atakom napastników przeciwnika na bramkę. W dzisiejszym futbolu zadania obrońców wychodzą znacznie poza zwykłe bronienie własnego pola karnego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ukraiński Związek Piłki Nożnej (ukr.: ФФУ – Федерація футболу України, FFU – Federacija futbołu Ukrajiny) – związek piłkarski na Ukrainie założony w 1991. Związek prowadzi reprezentację kraju. Siedzibą związku jest Kijów.
  Kremiń Krzemieńczuk (ukr. Муніципальний футбольний клуб «Кремінь» Кременчук, Municypalnyj Futbolnyj Kłub "Kremiń" Kremenczuk) - ukraiński klub piłkarski z siedzibą w Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim. Założony w roku 1959 jako Torpedo Krzemieńczuk.
  Mikołajów (ukr. Миколаїв, Mykołajiw; ros. Николаев, Nikołajew) – miasto w południowej części Ukrainy, ważny port i ośrodek przemysłu stoczniowego, położone nad Bohem niedaleko jego ujścia do Morza Czarnego, nieco na północ od miasta do Bohu wpada rzeka Inguł. Stolica obwodu mikołajowskiego. Ma 506 381 mieszkańców (2008).
  PFK Oleksandria (ukr. Професійний футбольний клуб «Олександрія», Profesijnyj Futbolnyj Kłub „Ołeksandrija”) – ukraiński klub piłkarski z siedzibą w Oleksandrii w obwodzie kirowohradzkim. Założony w roku 1948 jako Szachtar.
  Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka, Ukraińska SRR, Ukraina (ros. Украинская Советская Социалистическая Республика, Ukrainskaja Sowietskaja Socyalisticzeskaja Riespublika, ukr. Українська Радянська Соціалістична Республіка, Ukrajinśka Radianśka Socialistyczna Respublika) – w latach 1919-1922 państwo marionetkowe zależne od RFSRR, od 1922 republika związkowa ZSRR.
  Puchar Białorusi w piłce nożnej (biał. Кубак Беларусі па футболе) - rozgrywki piłkarskie o charakterze pucharu krajowego na Białorusi. Organizowane przez Białoruski Związek Piłki Nożnej od roku 1992.
  Wyszejszaja liha (błr. Вышэйшая ліга) – najwyższa ligowa klasa rozgrywkowa klubów piłki nożnej w Białorusi.

  Reklama