• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wał wydmowy

  Przeczytaj także...
  Wydma – piaszczyste wzniesienie usypane przez wiatr. Warunki środowiska wpływają na różny kształt i rozmiar wydm. Powstawanie wydmy jest ściśle związane z transportem materiału piaszczystego: piasek pędzony wiatrem blisko powierzchni lub wleczony po niej zatrzymuje się za takimi przeszkodami jak głazy, zarośla czy nierówności gruntu – gromadząc się wówczas tworzy wydmę.Świna (niem. Swine) – cieśnina Morza Bałtyckiego, między wyspą Wolin a wyspami: Uznam i Karsibór; łączy Zalew Szczeciński z Zatoką Pomorską. Ma długość ok. 16 km i szerokość od 100 do 1000 m. Przy północnej części cieśniny usytuowane jest centrum miasta Świnoujście.
  Wał wydmowy w Hiszpanii

  Wał wydmowy - rodzaj wału usypanego z piasku przez wiatr. Jest to rodzaj wydmy, wyróżnianej ze względu na kształt; najczęściej powstaje na terenach nadmorskich i odsłoniętych. Potrafią ciągnąć się nawet kilkadziesiąt kilometrów, jak w przypadku tych na Nizinach Wewnętrznych w Australii. Niektóre wały wydmowe mogą przyrastać w szybkim tempie - w mierzei Bramy Świny od czasów II wojny światowej przyrosły aż dwa wały wydmowe, a ich średnie roczne tempo rozszerzania wynosi 2 metry/rok. Czynnikiem sprzyjającym ich powstaniu jest wiatr wiejący głównie z dwóch przeciwnych kierunków.

  Przypisy

  1. Środowisko i krajobraz wydm nadmorskich Mierzei Bramy Świny. bramaswiny.szc.pl. [dostęp 2015-04-27].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.