• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W sercu Afryki

  Przeczytaj także...
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Film przygodowy – film o akcji skonstruowanej z ciągu przygód protagonisty, charakteryzujący się szybkim tempem akcji, brawurowymi rozwiązaniami fabularnymi oraz licznymi przeszkodami pokonywanymi przez bohaterów. Schemat filmów przygodowych opiera się na licznych scenach pościgów, ucieczek oraz niebezpiecznych dla protagonisty wydarzeniach.

  W sercu Afryki (ang. A Far Off Place) – amerykański film przygodowy z 1993 roku na podstawie książek A Story Like the Wind i A Far Off Place Laurensa Van der Posta.

  Kalahari (Dorsland w jezyku Afrikaans) - kotlina w Botswanie, Namibii, RPA, Angoli, Zambii oraz Zimbabwe. Powierzchnia ok. 1,8 mln km².Dynamit – materiał wybuchowy wynaleziony przez Alfreda Nobla (opatentowany w 1867 roku). Początkowo zawierał 75% nitrogliceryny i 25% ziemi okrzemkowej. Wykorzystanie tego ostatniego składnika i wytworzenie dynamitu było właściwie dziełem przypadku - ziemia okrzemkowa zwykle służyła do uszczelniania metalowych naczyń, w których przechowywano alkoholowy roztwór nitrogliceryny. Ziemia okrzemkowa nasycona nitrogliceryną ma ciastowatą konsystencję i można ją rolować w laski bez ryzyka przedwczesnego wybuchu. Nowoczesny dynamit zawiera ok. 10% nitrogliceryny, a pozostałymi składnikami użytymi w jego produkcji mogą być: materiał porowaty (ziemia okrzemkowa lub węglan magnezu), materiał palny (np. mączka drzewna) oraz substancje wybuchowe (nitroceluloza i azotan amonu).

  Opis fabuły[ | edytuj kod]

  Naomi mieszka w buszu. Przybywa tam Harry, zarozumiały chłopak z miasta. Pewnej nocy Nonni wymyka się z domu, by wyjść do buszu. W ślad za nią wyrusza Harry. Dziewczyna zauważa przy skale swojego przyjaciela, Xhabbo, który został ranny po walce z lampartem. Harry dołącza do nich. Cała trójka chowa się w jaskini, gdzie spędzają noc. Rano Nonni słyszy strzały z karabinów, które dochodzą z jej domu. Dziewczyna biegnie zobaczyć, co tam się wydarzyło. Na miejscu zauważa kłusowników, którzy mścili się za egzekucje kłusowników dokonywane przez ojca Nonni. Nonni biegnie powiadomić o całym zajściu swoich przyjaciół. Cała trójka jest narażona na niebezpieczeństwo ze strony żądnych zemsty kłusowników. Przyjaciele chcą dojść do najbliższego miasta, leżącego 2000 kilometrów na zachód, za piaskami pustyni Kalahari. Niezrażeni tym dystansem ruszają w trwającą wiele miesięcy podróż. Jeden z kłusowników, znajomy rodziny, rusza śladem dzieci. Grupa dociera do miasta, tam Nonni spotyka swego dziadka, przyjaciela kłusownika. Gdy starszy pan dowiaduje się, że jego kolega brał udział w ataku, postanawia sam wymierzyć sprawiedliwość. Razem z Nonni i Harrym leci do kopalni należącej do kłusowników, gdzie ukryte są kły kilku tysięcy słoni. Nonni dochodzi do wniosku, że trzeba wysadzić kopalnię dynamitem. Na miejscu zjawia się także główny winowajca, grożąc użyciem broni. Harry przecina linę trzymającą wszystkie kości, które spadają na kłusownika. Zostaje podłożony dynamit. Kłusownik, próbując ratować majątek, rzuca się do środka kopalni. Wtedy następuje wybuch, który kończy jego życie.

  Wybuch – w mowie potocznej – gwałtowne wydzielenie w jednym miejscu dużych ilości energii. Wybuchowi towarzyszy zwykle nagły wzrost temperatury i wzrost ciśnienia. Wybuch powoduje powstanie fali uderzeniowej. W zależności od prędkości rozchodzenia się tej fali oraz mechanizmu wybuchu rozróżnia się deflagrację (zwaną inaczej wybuchem właściwym), eksplozję i detonację.Kłusownictwo – zabijanie, chwytanie lub ściganie zwierzyny oraz łowienie ryb z naruszeniem obowiązującego prawa, bez wymaganych uprawnień, w niedozwolony prawem sposób, a także w niedozwolonym czasie lub miejscu.

  Obsada[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • W sercu Afryki w bazie IMDb (ang.)
 • W sercu Afryki w bazie Filmweb • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.