W poszukiwaniu deszczowego drzewa (ang. Raintree County) – amerykański melodramat kostiumowy z 1957 w reżyserii Edwarda Dmytryka. Jest adaptacją powieści Rossa Lockridge′a Jr, której akcja toczy się w trakcie wojny secesyjnej.
Sukienki, które nosiła Elizabeth Taylor w filmie
John Wickliff Shawnessy poznaje piękną Susannę Drake. Dla niej porzuca swoją młodzieńczą miłość Gaither i bierze z nią ślub. Wkrótce John dowiaduje się, że Susanna oszukała go przed ślubem co do bycia w ciąży, jednak wybacza jej to. Między małżonkami narastają różnice, problemem jest też irracjonalne zachowanie młodej żony oraz jej sekrety z przeszłości. Wkrótce wybucha amerykańska wojna domowa, a Susanna ucieka na południe razem z synkiem Jimmym. John zaciąga się do wojska i bierze udział w walkach, w nadziei że znajdzie żonę i syna.
Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Lee Marvin (ur. 19 lutego 1924 w Nowym Jorku, zm. 29 sierpnia 1987 w Tucson) – amerykański aktor filmowy. Laureat Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego za rolę w filmie Kasia Ballou (reż. Elliot Silverstein) w 1966. Największą popularność przyniosła mu rola majora Johna Reismana w legendarnym filmie wojennym Roberta Aldricha, Parszywa dwunastka z 1967.
Elizabeth Taylor – Susanna Drake
Montgomery Clift – John Wickliff Shawnessy
Lee Marvin – Orville Flash' Perkins
Eva Marie Saint – Nell Gaither
Russell Collins – Niles Foster
Rhys Williams – Ezra Gray
Tom Drake – Bobby Drake
Jarma Lewis – Barbara Drake
Walter Abel – T.D. Shawnessy
Agnes Moorehead – Ellen Shawnessy
Nigel Patrick – Prof. Jerusalem Webster Stiles
Nagrody i nominacje[ | edytuj kod]
Oscary za rok 1957
IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
Najlepsza scenografia i dekoracje wnętrz – William A. Horning, Urie McCleary, Edwin B. Willis, Hugh Hunt (nominacja)
Najlepsze kostiumy – Walter Plunkett (nominacja)
Najlepsza muzyka – Johnny Green (nominacja)
Najlepsza aktorka – Elizabeth Taylor (nominacja)
Złote Globy 1957
Najlepszy aktor drugoplanowy – Nigel Patrick (nominacja)
- ↑ The Eddie Mannix Ledger, Los Angeles: Margaret Herrick Library, Center for Motion Picture Study .
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
W poszukiwaniu deszczowego drzewa w bazie Filmweb
W poszukiwaniu deszczowego drzewa w bazie IMDb (ang.)

Agnes Robertson Moorehead (ur. 6 grudnia 1900 w Clinton, zm. 30 kwietnia 1974 w Rochester) − amerykańska aktorka, czterokrotnie nominowana do Oscara za drugoplanowe role w filmach: Wspaniałość Ambersonów (1942), Pani Parkington (1944), Johnny Belinda (1948) i Nie płacz, Charlotto (1964).Edward Dmytryk (ur. 4 września 1908 w Grand Forks w prowincji Kolumbia Brytyjska, Kanada, zm. 1 lipca 1999 w Encino, dzielnicy Los Angeles, stan Kalifornia, USA) – amerykański reżyser filmowy.
Warto wiedzieć że... beta
Edward Montgomery Clift (ur. 17 października 1920 w Omaha, zm. 23 lipca 1966 w Nowym Jorku) – amerykański aktor filmowy i teatralny.
Wojna secesyjna – wojna, która miała miejsce w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.
Walter Abel (ur. 6 czerwca 1898 w St. Paul, zm. 26 marca 1987 w Essex) – amerykański aktor teatralny i filmowy, komik.
Edwin B. Willis (ur. 28 stycznia 1893 w Decatur; zm. 26 listopada 1963 w Los Angeles) – amerykański scenograf filmowy i dekorator wnętrz. Przez całą karierę związany z hollywoodzkim studiem Metro-Goldwyn-Mayer.
Film kostiumowy – gatunek filmów odwzorowujących daną epokę historyczną poprzez użycie charakterystycznych dla niej dekoracji i strojów; termin „film kostiumowy” odnosi się głównie do produkcji zawierających fikcyjnych bohaterów, co odróżnia je od tzw. filmów historycznych, których głównymi bohaterami są postacie historyczne.
Elizabeth Rosemond Taylor (ur. 27 lutego 1932 w Hampstead, zm. 23 marca 2011 w Los Angeles) – hollywoodzka aktorka urodzona w Wielkiej Brytanii, wyróżniona wieloma nagrodami, w tym dwoma Oscarami: w 1961 za rolę Glorii Wondrous (BUtterfield 8) i w 1967 za rolę Marthy (Kto się boi Virginii Woolf?).