• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W okopach Stalingradu - film

  Przeczytaj także...
  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Film wojenny (dramat wojenny) − gatunek filmowy dotyczący wojny − zwykle skoncentrowany na bitwach lądowych, morskich lub powietrznych, czasem skupiający się także na losach jeńców wojennych, tajnych operacjach wojskowych, treningu adeptów oraz innych tematach powiązanych. Filmy wojenne ogniskują się również na życiu codziennym żołnierzy lub cywili w czasie wojny, bez ukazania obrazu bitwy. Wątki przedstawione w kinie wojennym mogą być fikcyjne, oparte na kanwie wydarzeń historycznych lub biograficzne.

  W okopach Stalingradu (ros. Sołdaty) – radziecki film wojenny z 1956 roku w reż. Aleksandra Iwanowa na motywach powieści Wiktora Niekrasowa pod tym samym tytułem. Film występuje również pod dosłownym tłumaczeniem rosyjskiego tytułu Żołnierze.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Innokientij Michajłowicz Smoktunowski (ur. 28 marca 1925 we wsi Tatianowka w obwodzie tomskim; zm. 3 sierpnia 1994 w Moskwie) - radziecki i rosyjski aktor filmowy i teatralny, uważany za jednego z najwybitniejszych w historii kina radzieckiego.

  Opis fabuły[]

  Lato 1942 na Ukrainie. Armie radzieckie cofają się pod naporem atakujących wojsk niemieckich. Główny bohater – lejtnant Kierżencew wraz z dwójką towarzyszy Walegą i Siedychem, po rozbiciu ich jednostki docierają do Stalingradu. Tu otrzymują przydział do jednej z nowoformowanych jednostek – batalionu nad którym dowództwo obejmuje Kierżencew. Wkrótce pod miasto podchodzą oddziały niemieckie i trzej przyjaciele ponownie biorą udział w walkach z przeważającymi siłami wroga. Pewnej nocy, podczas ostrzału artyleryjskiego Kierżencew zostaje ciężko ranny i na wiele tygodni trafia do szpitala. Świadomość, że jego towarzysze walczą, gdy on leży bezczynnie w szpitalu nie daje mu spokoju i w końcu ucieka na front. Kiedy wreszcie dociera do macierzystej jednostki, oddziały niemieckie dogorywają zamknięte w kotle, a jego dawni towarzysze, witają go serdecznie.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Leonid Kmit (ros. Леонид Кмит, prawdziwe nazwisko Aleksiej Aleksandrowicz Kmita, ros. Алексей Александрович Кмита, ur. 9 marca 1908 w Petersburgu, zm. 11 marca 1982 w Moskwie) – rosyjski aktor teatralny i filmowy okresu radzieckiego. Zasłużony Artysta RFSRR (1935) oraz Narodowy Artysta RFSRR (1968).

  Główne role[]

 • Wsiewołod Safonow – lejtn. Kierżencew
 • Innokientij Smoktunowski – Farber
 • Tamara Łoginowa – Lusia
 • Leonid Kmit – Czumak
 • Nikołaj Pogodin – Karnauchow
 • Ludmiła Markelia – Marusia
 • Jurij Sołowiow – Walega
 • Władisław Kowalkow – Siedych
 • Boris Iliasow – kpt. Abrosimow
 • Bibliografia[]

 • Rostisław Jurieniew: Historia filmu radzieckiego. Wyd. I. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1977, s. 172, 226.
 • Zbigniew Pitera: Nowy film radziecki. Wyd. I. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1967, s. 11-12.
 • Linki zewnętrzne[]

 • W okopach Stalingradu w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • W okopach Stalingradu w bazie filmweb.pl
 • W okopach Stalingradu w portalu Kino-Tieatr (ros.)
 • Wołgograd (ros. Волгоград, do roku 1925 Carycyn (ros. Царицын), od 10 kwietnia 1925 do 7 listopada 1961 Stalingrad (ros. Сталинград)) – miasto obwodowe w Rosji, nad dolną Wołgą. Przed przybyciem Rosjan na tereny, na których leży obecnie Wołgograd, miejscowość nazywała się Cary czin – "żółta wyspa", tj. wysepka, na której została pierwotnie założona osada, a która została utworzona przez "żółtą rzekę" (niosącą pokłady piasku i gliny), tat. Sarysu, później nazwaną przez Rosjan Carycą. Miasto w styczniu 2010 liczyło 979 617 mieszkańców przy powierzchni 565 km².Bitwa stalingradzka – jedna z największych bitew II wojny światowej, tocząca się w okresie od 23 sierpnia 1942 do 2 lutego 1943 roku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jurij Filippowicz Sołowjow (ros. Ю́рий Фили́ппович Соловьёв, ur. 20 sierpnia 1925 we wsi Bogatoje w obwodzie samarskim, zm. 2 października 2011 w Petersburgu) - radziecki działacz partyjny i państwowy, minister budownictwa przemysłowego ZSRR (1984-1985), zastępca członka Biura Politycznego KC KPZR (1986-1989).
  Wiktor Niekrasow (ros. Ви́ктор Плато́нович Некра́сов), ur. 4 (17) czerwca 1911 w Kijowie, zm. 3 września 1987 w Paryżu – radziecki pisarz-prozaik i dysydent.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.