• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • W klatce

  Przeczytaj także...
  Leszek Kowalewski (ur. 1946, zm. 1990) – polski aktor niezawodowy, znany z roli Poety w filmie Rejs w reż. Marka Piwowarskiego.Władysław Komar (ur. 11 kwietnia 1940 w Kownie, zm. 17 sierpnia 1998 pod Ostromicami) – polski sportowiec, jeden z najlepszych polskich miotaczy kulą w historii tej konkurencji, mistrz olimpijski z Monachium w 1972, rugbysta, aktor, artysta estradowy. Absolwent liceum ogólnokształcącego w Pruszczu Gdańskim.
  Władysław Kowalski (ur. 24 lutego 1936 w Żurawcach k. Tomaszowa Lubelskiego) – polski aktor teatralny i filmowy, pedagog. Mąż aktorki Moniki Sołubianki.

  W klatce – polski dramat psychologiczny z 1987 roku w reż. Barbary Sass.

  Opis fabuły[]

  Władysław Mika jest cichym i spokojnym kasjerem bankowym. Żyje sam w wynajmowanym pokoju. Obok niego, w tym samym mieszkaniu mieszka Marysia, która jest w nim zakochana. Jednak Władysław tego nie zauważa – jego uwagę przykuwa koleżanka z pracy Marta. Jest to seksowna kobieta, która romansuje z żonatym mężczyzną i której przeciętny Władysław nie interesuje. Wszystko się zmienia, kiedy pewnego dnia w banku wybucha pożar, a Władysław jako jedyny nie ulega panice i sprawnie kieruje akcją ratunkową. Zostaje bohaterem o którym mówią w telewizji. Otrzymuje awans na kierownicze stanowisko i propozycję pracy w telewizji. Z awansem tym zbiega się przydział nowego mieszkania. Wszystko to powoduje, że Marta wreszcie zwraca na niego uwagę. Jednak kobiety tej nie interesuje Władysław, a mieszkanie, które właśnie otrzymał. Obydwoje zaczynają żyć razem jako narzeczeni, ale Marta zdradza go. Władysław nie jest również w stanie opanować tremy podczas pierwszego występu w telewizji, gdzie ma prowadzić program dla dzieci poświęcony ptakom – jego pasji. Cała ta sytuacja zaczyna przerastać tego w gruncie rzeczy prostego i wrażliwego człowieka. Sięga po alkohol, który coraz bardziej go uzależnia i komplikuje jego życie. Zostaje zwolniony z pracy, Marta, którą wcześniej zameldował w swoim mieszkaniu, wyrzuca go z domu. Władysław ląduje na ulicy i wciąż pije. W końcu, za awanturę na ulicy trafia do izby wytrzeźwień a stamtąd do zakładu psychiatrycznego. Wciąż jednak jest przy nim Marysia, która naprawdę go kocha i próbuje bezskutecznie mu pomóc. W ostatniej scenie filmu Marysia odwiedza Władysława w zakładzie, gdzie obydwoje połykają dużą ilość pigułek antydepresyjnych, które swego czasu Marysia otrzymała po nieudanej próbie samobójczej. W objęciach, wyznają sobie miłość i wreszcie są szczęśliwi.

  Fdb.pl Internetowa baza filmowa (fdb.pl) - polski serwis internetowy, poświęcony filmom i ludziom kina. Jedna z największych baz filmowych w Polsce, której autorami są sami użytkownicy. W dniu 19 marca 2012 roku zawierał informacje o 271.324 filmach i 13.659 serialach.Jan Suzin, właściwie Zenon Suzin (ur. 12 kwietnia 1930 w Warszawie, zm. 22 kwietnia 2012 tamże) – polski prezenter telewizyjny i architekt. Syn architekta Leona Suzina.

  Obsada aktorska[]

 • Krzysztof Jędrysek – Władysław Mika
 • Maria Ciunelis – Marysia
 • Katarzyna Figura – Marta
 • Jan Englert – dyrektor firmy polonijnej
 • Danuta Kowalska – realizatorka programu telewizyjnego dla dzieci
 • Władysław Kowalski – dyrektor banku w którym pracuje Władysław
 • Borys Marynowski – "przyjaciel" Marty
 • Krystyna Tkacz – gospodyni Władysława i Marysi
 • Leonard Andrzejewski – strażnik w banku
 • Władysław Komar – mąż gospodyni
 • Jan Suzin – on sam
 • Bogumiła Wander – ona sama
 • Leszek Kowalewski – bezdomny w barze mlecznym
 • i inni.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Bogumiła Wander (ur. 7 października 1943 w Kaliszu) – polska spikerka i prezenterka Telewizji Polskiej, reżyser filmów dokumentalnych.

  Linki zewnętrzne[]

 • W klatce w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • W klatce w bazie filmweb.pl
 • W klatce w bazie filmpolski.pl
 • W klatce w Internetowej Bazie Filmowej (fdb.pl)
 • Zdjęcia z filmu W klatce w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Jan Aleksander Englert (ur. 11 maja 1943 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser, profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
  Leonard Andrzejewski (ur. 1 marca 1924 w Warszawie, zm. 18 października 1997 tamże) – polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny; także asystent reżysera teatralnego. Założyciel, prowadzonego wraz z żoną Lucyną, Robotniczego Studia Teatralnego (1961) przy Teatrze Ludowym, późniejszym Teatrze Nowym. Pochowany na Cmentarzu Bródnowskim.
  Barbara Sass-Zdort (ur. 14 października 1936 r. w Łodzi) – polska reżyserka i scenarzystka filmowa oraz telewizyjna. W 1958 roku ukończyła Wydział Reżyserii PWSF w Łodzi. W latach 1982–1986 przewodnicząca Koła Reżyserów Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jest laureatką wielu prestiżowych krajowych i europejskich nagród filmowych.
  Film psychologiczny (dramat psychologiczny) – gatunek filmowy przedstawiający zaburzenia bądź problemy psychiczne jako główny wątek fabularny, jak również ukazujący teorie psychologiczne lub ich elementy.
  Danuta Kowalska (ur. 19 stycznia 1955 w Warszawie) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, tancerka, modelka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, absolwentka Francuskiego Instytutu Zarządzania 1993, absolwentka The London Advertising Institute Training Service. W 2009 ukończyła w Canadian Management Institute, roczny międzynarodowy program – Akademia Strategicznego Przywództwa – skierowany do wyższej kadry zarządzającej, przygotowany we współpracy z Harvard Business School.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.