• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • WWE SmackDown!  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  WWE Championship – światowy tytuł mistrzowski profesjonalnego wrestlingu stworzony i promowany przez amerykańską federację WWE w brandzie Raw. Mistrzostwo jest jednym z dwóch głównych tytułów federacji wraz z WWE Universal Championship promowanym w brandzie Raw. Obecnie tytuł jest w posiadaniu Drew McIntyre, którego jest to pierwsze panowanie. Afryka Północna – region Afryki, obejmujący północną część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Północnej zalicza się:

  WWE SmackDown (również SmackDown Live lub SmackDown) jest programem telewizyjnym o tematyce wrestlingowej, emitowanym na żywo co piątek na amerykańskiej stacji FOX. Nazwa programu używana jest także w odniesieniu do brandu SmackDown, do którego przypisana jest część zawodników WWE. Pierwsza emisja SmackDown odbyła się 26 sierpnia 1999.

  Peter Senerchia, znany jako Tazz (ur. 11 października 1967 w Nowym Jorku) – amerykański wrestler. Jest obecnie komentatorem w federacji Total Nonstop Action Wrestling. Dwa razy posiadał pas ECW Heavyweight Championship, jeden raz posiadał pas ECW Television Championship, trzy razy pas ECW Tag Team World Championship i dwa razy FTW Heavyweght Championship.Samoa (pełna oficjalna nazwa: Niezależne Państwo Samoa) – państwo w Oceanii, obejmujące zachodnią część Wysp Samoa (pozostałe stanowią terytorium Stanów Zjednoczonych jako Samoa Amerykańskie). Do 1997 znane było jako Samoa Zachodnie.

  Do września 2005, SmackDown! było nadawane w czwartkowe noce; od września 2005 gale były nadawane w piątki. W styczniu 2015, SmackDown zostało ponownie przeniesione na czwartki. 19 lipca 2016, show przeniesiono na wtorkowe wieczory, zaczęto też nadawać je na żywo. W latach 1999–2006, SmackDown! emitowane było na stacji UPN, w latach 2006–2008 na The CW, w 2008–2010 na MyNetworkTV, a w 2010–2015 – na SyFy. 2016-2019 SmackDown LIVE było nadawane na USA Network. Od 2019, WWE SmackDown jest nadawane na FOX.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.

  Od emisji pierwszego odcinka, WWE SmackDown produkowano w 162 różnych arenach w 147 miastach i w siedmiu różnych krajach (Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Irak, Japonia, Włochy i Meksyk).

  Historia[ | edytuj kod]

  Set SmackDown!, używany w latach 1999–2001.

  Pierwotny format (1999–2002)[ | edytuj kod]

  W skład pierwotnego setu SmackDown! wchodził owalny Titantron (tzw. "Ovaltron") i stage, które łatwo można było odróżnić od prostokątego setu Raw. Późniejsza produkcja pozwoliła na dodanie drugiego Ovaltronu; jeden z nich umieszczono po prawej, a drugi po lewej stronie stage'u. Nazwa programu wzięła się od catchphrase'u The Rocka – "Lay the smackdown". Sam Rock często nazywał SmackDown! "jego własnym programem". W sierpniu 2001, show otrzymało nowe logo i set. 9 sierpnia, na ostatnim SmackDown! z owalnym setem, Rhyno wykonał Gore na Chrisie Jericho, rozbijając nim centralny ekran i część setu. W następnym tygodniu, SmackDown! zaprezentowało nowy set: nad wejściem zawodników umieszczono pięść "rozbijającą" szkło.

  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.

  Podział na brandy (2002–2005)[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Podział WWE na brandy.
  Tazz – komentator SmackDown w latach 2002–2006 i 2008–2009.

  W 2002 roku, WWF postanowiło podzielić swoich zawodników na dwa brandy. Brandy miały otrzymać własne programy, gale, storyline'y i zarząd. Pierwszy "WWE Draft" odbył się na Raw, 25 marca 2002. Każdy wrestler WWF został przypisany do Raw lub SmackDown!. 5 maja 2002, WWF zmieniło nazwę federacji na World Wrestling Entertainment (WWE).

  WWE Divas Championship – mistrzowski pas federacji World Wrestling Entertainment. Obecną posiadaczką tytułu jest AJ Lee. Pas ten powstał w 2008 roku i był w brandzie SmackDown!.Rovi Corporation – amerykańska firma specjalizująca się w licencjonowaniu oprogramowania oraz jego zabezpieczaniu przed kopiowaniem.

  Wrestlerzy mogli występować tylko na przypisanej tygodniówce, a jedynymi wyjątkami od tej zasady byli posiadacze WWE Undisputed Championship i Women’s Championship. W sierpniu 2002, WWE Undisputed Champion Brock Lesnar odmówił obrony tytułu na Raw, podpisując ekskluzywny kontrakt z brandem SmackDown. Ponieważ WWE Undisputed Championship stało się ekskluzywne dla SmackDown!, straciło wyraz „undisputed” w nazwie. Niedługo później, WWE Women’s Championship i World Heavyweight Championship stały się ekskluzywne dla Raw. Co roku odbywał się nowy WWE Draft, podczas którego brandy wymieniały się zawodnikami.

  WWE to federacja zapasów profesjonalnych z siedzibą w Stamford (Connecticut). Personel WWE składa się z zapaśników, menadżerów, komentatorów, spikerów, osób przeprowadzających wywiady, sędziów, trenerów, producentów, scenarzystów oraz innych różnych pozycji. Kierownicy i członkowie zarządu są również uwzględnieni.Fox (Fox Broadcasting Company) – amerykańska sieć telewizyjna, nadająca od 9 października 1986 roku. Wchodzi w skład Fox Entertainment Group będącą częścią News Corporation.

  Podczas Brand Lottery w 2005, WWE Champion John Cena został przeniesiony ze SmackDown do Raw, zaś World Heavyweight Champion Batista przeszedł z Raw do SmackDown.

  Jesienią 2005, transmisja SmackDown została przeniesiona z czwartkowych wieczorów na piątki. Wkrótce zaczęto też używać nazwy "Friday Night SmackDown!".

  W styczniu 2006, Batista zrezygnował z World Heavyweight Championship z powodu kontuzji tricepsu. Generalny Menedżer SmackDown Theodore Long ogłosił Battle Royal o zawieszony tytuł. Walkę wygrał Kurt Angle, ówczesny członek brandu Raw. Po zwycięstwie, Angle został przeniesiony do SmackDown.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  9 czerwca 2006, komentator Tazz opuścił brand SmackDown i dołączył do ECW. Do stołka komentatorskiego SmackDown dołączył JBL. JBL porzucił posadę komentatora w grudniu 2007. Zastąpił go Jonathan Coachman. Rok później, WWE zwolniło Coachmana i zastąpiło go Mickiem Foleyem.

  Zmiany kanałów telewizyjnych (2006–2010)[ | edytuj kod]

  The CW (2006–2008)[ | edytuj kod]

  Set SmackDown z pięścią nad wejściem, używany w latach 2001–2008.

  22 września 2006, Friday Night SmackDown zadebiutowało na The CW.

  Rak gruczołu sutkowego (rak piersi, łac. carcinoma mammae) – najczęstszy nowotwór gruczołu sutkowego. Na świecie rak gruczołu sutkowego jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce w 2002 roku stanowił blisko 13% rozpoznań nowotworów złośliwych płci. Rak sutka występuje także u mężczyzn, jest jednak rzadki; zwykle jest też późno rozpoznawany. Od lat 70. notowano na całym świecie wzrost zachorowań na raka sutka, tendencja utrzymywała się do lat 90. Zjawisko to mogło być spowodowane zarówno zmianami w stylu życia kobiet w krajach zachodnich, jak i wzrostem wykrywalności raka.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  16 października 2007 ogłoszono, że brandy SmackDown i ECW będą mogły zapożyczać swoich zawodników, przez co wrestlerzy ze SmackDown mogli pojawiać się na ECW i vice versa. Zaczęto też transmitować ECW na żywo z miejsc nagrań SmackDown.

  W czerwcu 2008, Jim Ross stał się nowym komentatorem SmackDown, podczas gdy Michael Cole został przeniesiony na Raw. Podczas WWE Draft Lottery w 2008, CM Punk został przeniesiony na Raw, po czym zdobył World Heavyweight Championship, dotychczas należące do brandu SmackDown. WWE Champion, Triple H, został przeniesiony do niebieskiego brandu, zaś ECW Champion, Kane, trafił do brandu Raw. Rok później, po kolejnym drafcie, WWE Championship powróciło na Raw, a World Heavyweight Championship – na SmackDown.

  (WWE) United States Championship jest pasem mistrzowskim należącym do World Wrestling Entertainment. Pierwotnie tytuł należał do National Wrestling Alliance, a także World Championship Wrestling. Aktualnie jest to drugi co do wartości pas brandu Raw.Dwayne Douglas Johnson, znany też jako The Rock (ur. 2 maja 1972 w Hayward) – amerykański aktor i wrestler. Występuje w World Wrestling Entertainment, w brandzie RAW.

  W sierpniu 2008, Tazz powrócił do stołku komentatorskiego SmackDown, lecz zrezygnował z posady kilka miesięcy później i został zastąpiony przez Todda Grishama. Również w 2008, do SmackDown wprowadzono WWE Divas Championship, odpowiednik ekskluzywnego dla Raw Women’s Championship. Pierwszą posiadaczką tytułu została Michelle McCool.

  Kenia (Kenya, Republika Kenii, ang. Republic of Kenya, sua. Jamhuri ya Kenya) – państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Państwo graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  MyNetworkTV (2008–2010)[ | edytuj kod]

  Friday Night SmackDown zadebiutowało na MyNetworkTV 3 października 2008. W specjalnym odcinku tygodniówki wzięli udział nie tylko wrestlerzy SmackDown, lecz również członkowie brandów Raw i ECW. SmackDown otrzymało też nowy motyw muzyczny.

  Podczas WWE Draftu 2009, brandy Raw i SmackDown ponownie wymieniły się mistrzami. WWE Championship, WWE Divas Championship i WWE United States Championship stały się mistrzostwami ekskluzywnymi dla Raw, zaś World Heavyweight Championship, WWE Women's Championship i WWE Intercontinental Championship stały się ekskluzywne dla SmackDown.

  Bliski Wschód (arab. الشرق الأوسط; hebr. המזרח התיכון; per. خاورمیانه, Xâvar-e Miyâne; przestarzałe Lewant) – region geograficzny leżący na styku Azji, Europy i Afryki.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  15 września 2009, WWE Home Video wydało DVD zatytułowane The Best of SmackDown 10th Anniversary. DVD zawierało kompilację najważniejszych momentów w dziesięcioletniej historii niebieskiej tygodniówki.

  19 kwietnia 2010, erupcja wulkanu w Islandii spowodowała paraliż lotniczy w Europie, przez co przebywający w Irlandii Północnej wrestlerzy Raw zmuszeni byli pozostać w Europie. Aby Raw mogło się odbyć, wrestlerzy z brandu SmackDown "przejęli" Raw na jedną noc. Jedyne w historii federacji "Monday Night SmackDown" zaliczane jest do odcinków specjalnych Raw.

  Hulu – miejscowość (tätort) w Szwecji, w regionie Västra Götaland, w gminie Ulricehamn. W 2019r. miejscowość liczyła 254 mieszkańców. WWE Championship – pas mistrzowski organizacji World Wrestling Entertainment. Jest on jednym z dwóch najważniejszych pasów WWE. Obecnym posiadaczem pasa jest Randy Orton, który na SummerSlam 2013 zdobył go, pokonując Daniela Bryana

  NBCUniversal (2010–obecnie)[ | edytuj kod]

  Syfy (2010-2015)[ | edytuj kod]

  John "Bradshaw" Layfield (JBL) – komentator SmackDown w latach 2006–2007, 2012–2015 i od 2016

  12 kwietnia 2010 ogłoszono, że SmackDown zostanie przeniesione z MyNetworkTV na Syfy. Pilotażowy, transmitowany na żywo odcinek SmackDown na Syfy odbył się 1 października 2010. Premiera SmackDown na Syfy była poprzedzona specjalnym "pre-game" show prowadzonym przez Michaela Cole'a. W lutym 2011, Booker T powrócił na SmackDown jako komentator, zastępując Matta Strikera.

  iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi. Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

  30 sierpnia 2011, podczas specjalnego odcinka na żywo ogłoszono, że wrestlerzy z Raw będą mogli pojawiać się co tydzień na SmackDown i vice versa. Spowodowało to połączenie dwóch brandów i zniesienie podziału.

  14 października 2011 na SmackDown (odcinek 635), WWE poinformowało, że tygodniówka stała się drugim najdłuższym pod względem ilości odcinków programem w historii amerykańskiej telewizji (tuż przed Monday Night Raw). 1 kwietnia 2012, na WrestleManii 28, John Laurinaitis stał się Generalnym Menedżerem Raw i SmackDown po tym, jak jego drużyna pokonała drużynę Teddy'ego Longa. Jednakże, 17 czerwca 2012 został on zwolniony przez Vince'a McMahona. Jego posadę przejął Booker T. Również w 2012, do stołka komentatorskiego dołączyli Josh Mathews i John Layfield. 18 stycznia 2013, SmackDown świętowało premierę 700. odcinka. W lipcu 2013, rolę Bookera T przejęła Vickie Guerrero; rok później została zwolniona przez The Authority (Triple H'a i Stephanie McMahon). 10 października 2014 odbył się specjalny odcinek SmackDown, celebrujący 15-lecie istnienia tygodniówki.

  (WWE) Intercontinental Championship – pas mistrzowski organizacji World Wrestling Entertainment. Początkowo był to drugi pod względem ważności pas w federacji. Obecnie jest drugim co do ważności pasem brandu SmackDown!. Do 2009 roku był na RAW, ale po Drafcie Rey Mysterio został przeniesiony razem z pasem do rosteru SmackDown.WWE SmackDown Tag Team Championship jest światowym tytułem dywizji tag team profesjonalnego wrestlingu stworzonym i promowanym przez federację WWE. Mistrzostwo jest bronione przez wrestlerów występujących w brandzie SmackDown i jest odpowiednikiem WWE Tag Team Championship należącego do brandu Raw. Pasy mistrzowskie zostały zaprezentowane 23 sierpnia 2016 na odcinku tygodniówki SmackDown.
  Powrót na czwartkowe noce (2015)[ | edytuj kod]

  6 listopada 2014, WWE ogłosiło przeniesienie SmackDown z piątków na czwartki. Przesunięcie emisji gal na czwartki miało zachęcić młodszą widownię do oglądania Syfy, a także zachęcić reklamodawców do puszczania droższych reklam promujących własne produkty oraz filmy, czego zazwyczaj nie robi się w weekendy. Ostatnie SmackDown wyemitowane w piątek zebrało oglądalność 2.43 miliona widzów.

  Stephanie McMahon Levesque (ur. jako Stephanie Marie McMahon 24 września 1976) – amerykańska biznesmenka, wrestlerka, właścicielka mniejszościowa i Chief Brand Officer (CBO) federacji wrestingu WWE.HDTV (ang. High Definition TV) – telewizja wysokiej rozdzielczości. Jest ogólnym określeniem sygnału telewizyjnego o rozdzielczości większej niż standardowa (PAL lub NTSC).

  Po nadaniu finałowego Friday Night SmackDown, John "Bradshaw" Layfield opuścił tygodniówkę na rzecz komentowania Raw. Jego miejsce zajął komentator Raw – Jerry Lawler. Wkrótce do stołka komentatorskiego niebieskiej tygodniówki dołączył Byron Saxton. W styczniu 2015, show otrzymało lowe logo i grafiki.

  W 2015, Byron Saxton opuścił SmackDown na rzecz komentowania Raw wraz z Colem i Layfieldem, pozostawiając jedno wolne miejsce przy stołku komentatorskim. Sporadycznymi komentatorami niebieskiej tygodniówki stali się Tom Phillips, Jimmy Uso, Rich Brennan i Booker T.

  David Michael Bautista (ur. 18 stycznia 1969 w Arlington) − amerykański wrestler znany z występów w World Wrestling Entertainment jako Dave Batista.Jest to lista postaci telewizyjnych WWE SmackDown, które jest programem telewizyjnym o tematyce wrestlingowej nadawanym na Syfy i produkowanym przez federację WWE. Do postaci telewizyjnych zalicza się samych w sobie wrestlerów, konferansjerów, komentatorów i pojawiających się korporacyjnych postaci.

  USA Network (2016–obecnie)[ | edytuj kod]

  4 listopada 2015, WWE potwierdziło, że począwszy od 7 stycznia 2016, SmackDown będzie nadawane na USA Network. W styczniu, dotychczas wolne miejsce komentatorskie zajął Mauro Ranallo, który stał się głównym komentatorem tygodniówki. Booker T został zastąpiony przez Byrona Saxtona.

  Battle Royal - typ meczu w profesjonalnym wrestlingu, w którym udział bierze co najmniej kilku zawodników. Polega na eliminowaniu kolejnych wrestlerów, aż do wyłonienia zwycięzcy. Zawodnika uważa się za wyeliminowanego, jeśli został wyrzucony on z ringu ponad linami i dotknął podłogi dowolną częścią ciała. Typowym pojedynkiem Battle Royal jest mecz 20 zawodników. W Battle Royal wszyscy zawodnicy od samego początku znajdują się w ringu, w przeciwieństwie do Royal Rumble gdzie początkowo zaczyna 2 zawodników, a kolejni dołączają w równych odstępach czasowych.Nepal (nep. नेपाल trl. Nepāl, trb. Nepal; nazwa tymczasowa: Federalna Demokratyczna Republika Nepalu, nep. संघीय लोकतान्त्रिक गणतन्त्र नेपाल trl. Saṁghīya Lokatāntrik Gaṇatantra Nepāl, trb. Sanghija Lokatantrik Ganatantra Nepal) – demokratyczna republika federalna w Azji Południowej, w środkowej części Himalajów, granicząca na północy z Chinami i na południu, wschodzie i zachodzie z Indiami; bez dostępu do morza.

  W maju 2016 ogłoszono przywrócenie podziału federacji na brandy z powodu silnego i licznego rosteru oraz ogłoszono, że SmackDown będzie transmitowane na żywo we wtorki. Zmiany miały obowiązywać od 19 lipca.

  11 lipca, Vince McMahon powołał Shane'a na stanowisko komisarza tygodniówki SmackDown, zaś Stephanie – na stanowisko komisarza tygodniówki Raw. 18 lipca, Mick Foley został wybrany przez Stephanie na stanowisko Generalnego Menedżera Raw, zaś Daniel Bryan został wyznaczonym przez Shane'a Generalnym Menedżerem SmackDown. 19 lipca odbył się pierwszy od pięciu lat WWE Draft, w wyniku którego, do SmackDown przypisano 26 zawodników WWE.

  Bryan Danielson, znany jako Daniel Bryan (ur. 22 maja 1981 w Aberdeen) – amerykański wrestler, obecnie występuje w federacji World Wrestling Entertainment w rosterze Raw.Filipiny, oficjalnie Republika Filipin (fil.: Pilipinas, Republika ng Pilipinas, ang.: Philippines, Republic of the Philippines ) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na częste tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia naraża je na częste trzęsienia ziemi. Jest to jednak jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manila.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Dioda elektroluminescencyjna, dioda świecąca (ang. light-emitting diode, LED) – dioda zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych, emitujących promieniowanie w zakresie światła widzialnego, podczerwieni i ultrafioletu.
  MyNetworkTV - usługa współdzielenia nadawania w USA, należąca do News Corporation. Do 28 września 2009 r., kiedy była siecią w notowaniach oglądalności była na ostatnim miejscu pośród sieci. Rozpoczęła nadawanie 5 września 2006 r. z zasięgiem około 96 procent kraju. MyNetworkTV powstał, gdy CBS i Warner Bros. ogłosiły połączenie sieci UPN i The WB tworząc nową sieć zwaną The CW. W ciągu poprzednich lat Fox Television Stations Group kupił kilkanaście stacji UPN i The WB, w których zablokował zmianę ich afirmacji na The CW.
  USA Network – amerykańska sieć telewizji kablowej założona 27 września 1977. W 2005 posiadała ponad 89 milionów klientów. Pokazuje ona zarówno własne oraz programy innych stacji.
  Malta, Republika Malty (Repubblika ta’ Malta, Republic of Malta) – państwo wyspiarskie położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii.
  Phillip Jack Brooks, znany jako CM Punk (ur. 26 października 1978) – amerykański profesjonalny wrestler, walczący w World Wrestling Entertainment w rosterze RAW.
  Michael Francis "Mick" Foley (ur. 07 czerwca 1965) jest emerytowanym amerykańskim zapaśnikiem oraz, pisarzem, komikiem, aktorem, i byłym komentatorem głosowym pracuje obecnie dla WWE. Pracował dla wielu federacji wrestlingu, w tym WWE, World Championship Wrestling (WCW), Extreme Championship Wrestling (ECW) i Total Nonstop Action (TNA), a także licznych w Japonii. Często jest określany jako "Legenda Hardcore`u" ten przydomek dzieli z Terry Funk`iem.
  Brock Edward Lesnar (ur. 12 lipca 1977 w Webster) – amerykański zapaśnik, wrestler i zawodnik mieszanych sztuk walki (MMA). Jako wrestler był m.in. trzykrotnym mistrzem World Wrestling Entertainment. Na gruncie sportowym jego największymi osiągnięciami było mistrzostwo National Collegiate Athletic Association w zapasach (2000) oraz mistrzostwo Ultimate Fighting Championship w wadze ciężkiej (2008-2010).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.063 sek.