• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • WWE Hardcore Championship


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Gregory Shane Helms, znany jako The Hurricane (ur. 12 lipca 1974) – profesjonalny amerykański wrestler, występujący w World Wrestling Entertaiment oraz World Championship Wrestling.Jeffrey Nero "Jeff" Hardy (ur. 31 sierpnia 1977 w Cameron, Karolina Północna) – amerykański wrestler, występujący w federacji World Wrestling Federation / Entertainment w latach 1998–2003 oraz 2006–2009. W 2010 podpisał kontrakt z TNA.
  Money in the Bank jest corocznym cyklem gal profesjonalnego wrestlingu produkowanym przez federację WWE i nadawanym na żywo w systemie pay-per-view oraz na WWE Network. Nazwany jest na cześć Money in the Bank ladder matchu, który wcześniej miał miejsce tylko na WrestleManiach. Money in the Bank ladder match zadebiutował na WrestleManii 21 w 2005. Money in the Bank match odbywał się później na pięciu następnych WrestleManiach, lecz później koncept walki został przeniesione na oddzielne pay-per-view w 2010.

  WWE Hardcore Championship – nieaktywny tytuł mistrzowski profesjonalnego wrestlingu, stworzony i promowany przez federację World Wrestling Entertainment (poprzednio World Wrestling Federation). Obrona tytułu następowała przy "hardcore'owych" zasadach (brak dyskwalifikacji, brak odliczeń i przypięcia liczone wszędzie). W większej części historii tytułu dochodziła jeszcze jedna dodatkowa reguła, gdzie wrestlerzy mogli wzywać mistrzów do walki w dowolnym momencie w jakimkolwiek miejscu, dopóki był w pobliżu sędzia (oficjalnie nazywane "24/7 Rule"). Mistrzostwo zostało wprowadzone 2 listopada 1998, gdzie Mankind był jego inauguracyjnym posiadaczem. W 2002 został zunifikowany z WWE Intercontinental Championship.

  Terrence Gene Bollea, znany jako Hulk Hogan (ur. 11 sierpnia 1953 w Augusta) – amerykański zawodowy zapaśnik oraz aktor. Jako wrestler występował w World Wrestling Entertainment, World Championship Wrestling, New Japan Pro Wrestling oraz American Wrestling Association, obecnie Total Nonstop Action Wrestling.Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.

  Historia[ | edytuj kod]

  Mr. McMahon podarował Mankindowi tytuł World Wrestling Federation (WWF) Hardcore Championship 2 listopada 1998 podczas tygodniówki Raw is War. Po tym, jak stracił tytuł na rzecz The Big Boss Mana, Mankind więcej nie zawalczył o tytuł, gdyż skupił się na próbie zdobycia głównego mistrzostwa federacji, WWF Championship. Głównym założeniem w tamtym czasie było to, aby tytuł był używany w komediowych segmentach określających charakter Mankinda jako hardcore wrestlera. Ostatecznie sam hardcore wrestling stawał się coraz popularniejszy w tamtym okresie, dlatego Hardcore Championship stało się poważniejszym mistrzostwem, o które walczyli inni wrestlerzy. Ten ruch spowodował utworzenie przez World Championship Wrestling (ówczesnego rywala WWF) swojej wersji Hardcore Championship, a także później przez kolejne niezależne promocje.

  Dan Bryan (ur. 1900 w Gowran, zm. 1985) – pułkownik irlandzkiej armii i dowódca G2 (irlandzkiego wywiadu wojskowego) uczestnik II wojny światowej.Mark Jerrold Henry (ur. 12 czerwca 1971, Silsbee, Teksas) – amerykański zawodowy zapaśnik, sztangista, trójboista siłowy i strongman. Występuje w federacji World Wrestling Entertainment w brandzie Smackdown. Był mentorem Luckego Cannona w NXT. Jest zawodnikiem typu heel.

  Zasada 24/7[ | edytuj kod]

  Raven, 27-krotny Hardcore Champion, który posiadał tytuł najwięcej razy.

  Kiedy Crash Holly zdobył mistrzostwo, nowy mistrz wprowadził zasadę " 24/7 Rule", według której tytuł mógł być broniony wszędzie, dopóki w pobliżu znajduje się sędzia. Często przekształcało się to w wiele komicznych momentów, takich jak przypięcie mistrza podczas jego snu, czy też gonitwy wokół parku w Brooklynie.

  WWE Championship – pas mistrzowski organizacji World Wrestling Entertainment. Jest on jednym z dwóch najważniejszych pasów WWE. Obecnym posiadaczem pasa jest Randy Orton, który na SummerSlam 2013 zdobył go, pokonując Daniela Bryana(WWE) Intercontinental Championship – pas mistrzowski organizacji World Wrestling Entertainment. Początkowo był to drugi pod względem ważności pas w federacji. Obecnie jest drugim co do ważności pasem brandu SmackDown!. Do 2009 roku był na RAW, ale po Drafcie Rey Mysterio został przeniesiony razem z pasem do rosteru SmackDown.

  Na WrestleManii 2000, odbył się battle royal, w którym w ciągu 15 minut tytuł zmienił właściciela aż 10 razy. Ostatecznym mistrzem był Hardcore Holly. Dwa lata później na WrestleManii X8, Maven obronił tytuł przeciwko Goldustowi. Po tym, jak obaj obijali się pokrywami na kosze, Spike Dudley przyszedł i przypiął Mavena, zdobywając tytuł. Później na backstage'u, The Hurricane przypiął Spike'a i wygrał tytuł. Mighty Molly (pomocnica Hurricane'a) powiedziała mu, aby wszedł do "Hurri-roweru" i znokautowała go patelnią, po czym przypięła i zdobyła tytuł. Poszukując schronienia, Christian wygrał tytuł, przypinując Molly po tym, jak drzwiami uderzył w jej głowę. Opuszczając arenę i wzywając taksówkę, Christian został zaatakowany i przypięty przez Mavena, który odzyskał tytuł i uciekł taksówką.

  WWE European Championship było tytułem mistrzowskim profesjonalnego wrestlingu promowanym przez federację World Wrestling Entertainment (poprzednio World Wrestling Federation). W późniejszych latach 90. i początku XXI wieku, kilku wrestlerów posiadało European i WWE Intercontinental Championship w jednym czasie, gdzie trójka z nich była tzw. "Eurocontinental Championami".Thomas James Laughlin, znany jako Tommy Dreamer (ur. 14 lutego 1971 w Yonkers) – amerykański wrestler. Występował w federacji World Wrestling Entertainment w brandzie Extreme Championship Wrestling. Występuje w TNA.

  Trish Stratus walczyła z Jazz (menadżerowaną przez Hardcore Championa Stevie'go Richardsa) o Women’s Championship i przegrała przez interwencję Richardsa. Po walce Bubba Ray Dudlay zaatakował Richardsa od tyłu i przypiął go, zdobywając mistrzostwo. Po chwili pojawił się Raven i przypiął Dudley'a, lecz moment później stracił na rzecz Justina Credible, a ten z kolei stracił tytuł na rzecz Crasha Holly'ego. Dudley uderzył Holly'ego koszem na śmieci, lecz Stratus jako pierwsza przypięła Holly'ego. Dudley próbował zaatakować Stratus od tyłu, lecz Jazz oślepiła Bubba Ray'a używając gaśnic. Richards zdobył ostatnie przypięcie tej nocy, kiedy to Dudley przypadkowo wykonał powerbomb na Stratus przez drewniany stół.

  Money in the Bank ladder match – rodzaj walki w profesjonalnym wrestlingu, który jest odmianą ladder matchu i jest organizowany jedynie w federacji WWE. Nagrodą w walce jest walizka z kontraktem na walkę o światowe mistrzostwo, które może być wykorzystane w dowolnym momencie przed kolejnych 365 dni. Ladder match – rodzaj walki we wrestlingu. Może brać w nim udział dowolna liczba zawodników. Jedynym sposobem na wygraną w tym rodzaju walki jest ściągnięcie zawieszonego nad ringiem przedmiotu przy użyciu drabiny (często jest to pas mistrzowski). Drabina może też być wykorzystywana jako broń.

  Reguła 24/7 pozwalała na bicie rekordów w najkrótszym i również najliczniejszym posiadaniu tytułu w historii WWE. Wśród setek panowań, cztery kobiety zdobyły Hardcore Championship, a były to Molly Holly, Trish Stratus, Terri Runnels i dziwka The Godfathera (Cynthia Lynch). W 2002 mistrzostwo często zmieniało właściciela na galach typu house show, lecz na końcu tytuł zazwyczaj wracał do oryginalnego posiadacza.

  Eric Bischoff (ur. 27 maja 1955 w Detroit) – amerykański przedsiębiorca i producent telewizyjny, były prezes organizacji wrestlingu World Championship Wrestling (WCW). W czasie jego prezesury WCW prowadziło z konkurencyjnym World Wrestling Federation (WWF) rywalizację, która przeszła do historii jako Monday Night Wars. Oprócz tego odgrywał rolę osoby zarządzającej w programach telewizyjnych organizacji wrestlingu WCW, World Wrestling Entertainment (WWE) i Total Nonstop Action (TNA). Crash Holly, właściwie Michael John "Mike" Lockwood (ur. 25 sierpnia 1971, zm. 6 listopada 2003) – amerykański wrestler. Występował głównie w World Wrestling Federation / Entertaiment i Total Nonstop Action Wrestling.

  W 2001, podczas organizowania scenariusza związanego z The Invasion, zasada 24/7 była używana tylko dwa razy, podczas walk na Raw is War 13 sierpnia i 10 września 2001. W obu walkach występowali Kurt Angle i Rob Van Dam. 13 sierpnia, Jeff Hardy zainterweniował i wszedł do ringu z sędzią, po czym przypiął Van Dama o tytuł, co doprowadziło do walki pomiędzy tą dwójką na gali SummerSlam. 10 września, Angle wygrał swoją walkę, lecz został wyrzucony z rampy wejściowej przez Steve'a Austina, który po chwili wyrzucił z niej również Van Dama. RVD wylądował na Angle'u i sędzia odliczył przypięcie. Po tym, jak Maven zdobył tytuł od The Undertakera podczas tygodniówki SmackDown z 5 lutego 2002, zasada 24/7 była kontynuowana. Reguła oficjalnie została usunięta 19 sierpnia 2002, kiedy to generalny menadżer brandu Raw Eric Bischoff zawiesił ją po sześciominutowym hardcore battle royalu, który wygrał Tommy Dreamer.

  WWE SmackDown! – program telewizyjny o tematyce wrestlingu, wydawany przez World Wrestling Entertainment (WWE), a emitowany w stacji SciFi w Stanach Zjednoczonych (od 2010 roku). Nazwa „Smackdown” jest ponadto używana do określenia brandu federacji WWE. Innym brandem World Wrestling Entertainment jest Raw. Walki oraz wszelkiego rodzaju segmenty oraz backstage’e nagrywane są na tzw. „tapingach” w nocy z wtorku na środę, które wyemitowane zostają w piątki.Steve Austin, właściwie: Steven James Anderson, znany jako Stone Cold (ur. 18 grudnia 1964 w Austin w Teksasie) – amerykański zawodowy zapaśnik i aktor.

  W 2005 podobny koncept do zasady 24/7 został wprowadzony dla posiadacza walizki Money in the Bank. Może on wykorzystać walizkę kiedykolwiek, o ile przeciwnik i sędzia znajdują się w ringu. Posiadacz walizki może jej użyć w trakcie obrony tytułu przez mistrza, wskutek czego pojedynek staje się triple threat matchem, a także może z niej skorzystać, o ile nie minął rok od zdobycia walizki. Jedyną zasadą jest to, że mistrz musi być medycznie gotów do starcia; jedynym wyjątek odbył się w 2011, gdy Daniel Bryan wygrał World Heavyweight Championship od ledwo przytomnego Big Showa. Kilka tygodni wstecz, Bryan użył walizki na mistrzu Marku Henrym, ale nie był w stanie walczyć i walizka została przy właścicielu. Koncept jest używany do dzisiaj, kiedy to walizka Money in the Bank jest do zdobycia na corocznym pay-per-view o tej samej nazwie.

  Robert "Bob" Howard, znany jako Hardcore Holly (ur. 29 stycznia 1963 w Grants Pass) – Były amerykański zawodowy zapaśnik, występujący dawniej w federacji WWE.Michael Francis "Mick" Foley (ur. 07 czerwca 1965) jest emerytowanym amerykańskim zapaśnikiem oraz, pisarzem, komikiem, aktorem, i byłym komentatorem głosowym pracuje obecnie dla WWE. Pracował dla wielu federacji wrestlingu, w tym WWE, World Championship Wrestling (WCW), Extreme Championship Wrestling (ECW) i Total Nonstop Action (TNA), a także licznych w Japonii. Często jest określany jako "Legenda Hardcore`u" ten przydomek dzieli z Terry Funk`iem.

  Unifikacja i dezaktywacja[ | edytuj kod]

  Tytuł został zunifikowany z WWE Intercontinental Championship 26 sierpnia 2002, kiedy to Intercontinental Champion Rob Van Dam pokonał Hardcore Championa Tommy'ego Dreamera. Było to miesiąc po tym, jak Van Dam pokonał Jeffa Hardy'ego w ladder matchu unifikując Intercontinental i European Championship.

  WWE Raw (dokładniej Monday Night Raw) – program telewizyjny o tematyce wrestlingu, wydawany przez World Wrestling Entertainment (WWE). W Stanach Zjednoczonych program jest emitowany w stacji USA Network, zaś w Polsce na stacji Extreme Sports Channel. Raw postrzegany jest jako sztandarowy program produkcji WWE ze względu na swoją dłuższą historię niż program SmackDown!. Jest to najdłuższy serial epizodyczny w historii USA, emitowany regularnie co poniedziałek. Mark S. LoMonaco (ur. 14 lipca 1971) – amerykański wrestler, znany z występów w Extreme Championship Wrestling (ECW) jako Buh Buh Ray Dudley i World Wrestling Federation / Entertainment (WWF / E), jako Bubba Ray Dudley. Obecnie pracuje dla Total Nonstop Action (TNA) jako Bully Ray.

  23 czerwca 2003 na Raw, Mick Foley (będący inauguracyjnym mistrzem pod pseudonimem Mankind) otrzymał pamiątkowy pas WWE Hardcore Championship od generalnego menadżera Raw Steve'a Austina, za jego zasługi w hardcore wrestlingu.

  22 maja 2006, Edge i Foley zadeklarowali siebie jako współposiadaczy mistrzostwa, lecz nie byli oficjalnymi mistrzami. Była to część scenariusza, w którym brali udział oni oraz wrestlerzy z federacji Extreme Championship Wrestling. Tytuł nie był broniony ani razu.

  Wygląd pasa mistrzowskiego[ | edytuj kod]

  Hardcore Championship był repliką pasa WWF Championship, którego w wersji "Winged Eagle" używano od 1988 do 1998 roku. Został on zmiażdżony w wielu miejscach i sklejony kawałkami taśmy klejącej, zaś na środku wypisano markerem wyrazy "Hardcore" i "Champion". Podczas rywalizacji pomiędzy Mr. Perfectem i ówczesnym posiadaczem WWF Championship Hulkiem Hoganem, Perfect ukradł pas mistrzowski i zmiażdżył młotkiem podczas wywiadu. Perfect wyrządził tyle szkód, że federacja musiała użyć repliki do końca ich rywalizacji. Mick Foley sprecyzował w wywiadzie, że nie wiedział o sytuacji z Perfectem, lecz ironicznie stwierdził, że to ma "perfekcyjny sens".

  Rob Van Dam, właśc. Robert Alexander Szatkowski (ur. 18 grudnia 1970 w Battle Creek, Michigan) – amerykański aktor i wrestler polskiego pochodzenia. Posiadacz pasów ECW World Championship i WWE Championship.Extreme Championship Wrestling (w skrócie ECW) – nieistniejący już brand federacji World Wrestling Entertainment (WWE). Innymi brandami są RAW i SmackDown!. Gale ECW były nagrywane i emitowane we wtorek. W Polsce można było oglądać pełną wersję na Extreme Sports Channel w każdą sobotę o godzinie 21.00 i w niedziele o 15.00, która emitowana jest od 2 stycznia 2010 r. Zgodnie z oświadczeniem Vince’a McMahona po gali Elimination Chamber brand został zlikwidowany.

  Kiedy Bradshaw zdobył tytuł w czerwcu 2002, federacja nieoficjalnie zmieniła nazwę tytułu na Texas Hardcore Championship, natomiast nowy mistrz posiadał wyjątkową wersję pasa z flagą Teksasu i małymi dodatkami związanymi z tym rejonem. Oryginalny design powrócił, gdy Raven odzyskał mistrzostwo. Tommy Dreamer użył innej wersji pasa, na którym były symbole związane z Nowym Jorkiem.

  World Championship Wrestling (WCW) jest to była amerykańska federacja wrestlingowa z siedzibą w Altanta (Georgia), obecnie której właścicielem jest World Wrestling Entertainent (WWE). Zaczęło się od regionalnej promocji wrestlingu pod nazwą National Wrestling Alliance (NWA), a jej właścicielem był Jim Crockett Promotions. Następnie w listopadzie 1988 NWA przejął Ted Turner i jego Turner Broadcasting, wtedy nastąpiła też zmiana nazwy na "World Championship Wrestling". Turner, a następnie Time Warner byli właścicielami WCW do 2001 roku, kiedy to WCW zostało zakupione przez głównego konkurenta World Wrestling Federation, obecnie znane jako WWE.World Heavyweight Championship – pas mistrzowski organizacji World Wrestling Entertainment, należącym do rosteru SmackDown. World Heavyweight Championship dawniej był znany jako WCW Championship. Kiedy WWE wykupiło WCW, połączono WWF Championship z mistrzostwem WCW i powstał WWE Undisputed Championship, który mógł być zdobyty i na Raw i na SmackDown. Gdy Brock Lesnar zdobył ten tytuł, podpisał umowę dzięki której ustalono, że tylko na SmackDown Undisputed Championship może być broniony. W związku z tym General Manager Raw Eric Bischoff zaprezentował pas World Heavyweight Championship jako dawny pas WCW wręczając nowy tytuł Triple H’owi 2 września 2002 roku. World Heavyweight Championship był najważniejszym pasem na Raw do Draftu 2005, kiedy to ówczesny mistrz Batista przeszedł na SmackDown. Mistrzostwo wagi ciężkiej powróciło na Raw 30 czerwca 2008, kiedy to CM Punk jako gwiazda Raw wykorzystał walizkę Money in the Bank na Edge’u. Mistrzostwo przeszło z powrotem na SmackDown 15 lutego 2009 roku, gdy Edge jako zawodnik SmackDown! zdobył pas, lecz tytuł wrócił na Raw 5 kwietnia, gdy John Cena pokonał Edge’a i zabrał znów pas na RAW. Edge odzyskał tytuł 3 tygodnie później, poprzez wygraną z Ceną. Pas wagi ciężkiej dzięki temu znów przeszedł na SmackDown, gdzie jest do dziś.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Hardcore Title changed hands 10 times in one night
  2. John M. Milner, Bob Kapur, Richard Kamchen: Bio: Tommy Dreamer. W: Slam! Sports [on-line]. Canadian Online Explorer, 7 kwietnia 2006. [dostęp 31 lipca 2009]. Cytat: Dreamer lost a Hardcore vs. Intercontinental title unification match vs. Rob Van Dam.
  3. James Guttman: 6/23 Raw review: Guttman's "alt perspective" review. PWTorch.com, 23 czerwca 2003. [dostęp 2 sierpnia 2009]. Cytat: Stone Cold then presented Foley with the Hardcore title and congratulated him
  4. Wade Keller: Keller's WWE Raw report 5/22: Ongoing "virtual time" analysis of live show. PWTorch.com, 22 maja 2006. [dostęp 2 sierpnia 2009]. Cytat: Foley presented Edge with the old Hardcore Title belt....He whispered something to Lilian. She announced they are the new co-holders of the WWE Hardcore Championship. Edge, Foley, and Lita held the belt up together.
  5. The truth behind 8 WWE urban legends. WWE. [dostęp August 23, 2016].
  6. "WWE Raw" (July 29, 2002)
  7. "WWE Raw" (August 26, 2002)

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna historia WWE Hardcore Championship
 • Wrestling (ang. professional wrestling, często skracane do pro wrestling i wrestling; pl. "profesjonalne zapasy", "zawodowe zapasy" ) – rodzaj spektaklu łączący atletykę i sztukę teatralną, rodzaj rozrywki sportowej popularnej w Stanach Zjednoczonych, Japonii (Puroresu), Meksyku (Lucha Libre) oraz w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Bazuje on na klasycznych zapasach greckich i wolnej amerykance ze współczesnymi dodatkami, takimi jak ciosy, oparte na sile chwyty i rzuty oraz akrobatyczne manewry. Duży wpływ na obecny kształt wrestlingu miały również sztuki walki. Dodatkowym aspektem jest okazyjne użycie improwizowanych broni dla nadania dramatyzmu. Należy wspomnieć że zawodnicy narażeni są na utratę zdrowia i życia. Część z nich kończy karierę na wózku inwalidzkim lub przykuci do łóżka, tak jak Darren Drozdov czy Thomas Billington (Dynamite Kid). Na taki stan rzeczy wpływają urazy zawodników odniesione podczas walki, prowadzony styl życia, narkotyki, środki przeciwbólowe i sterydy. Organizatorzy tego widowiska mówią o tych zjawiskach niechętnie.Kurt Angle (ur. 9 grudnia 1968 w Mount Lebanon) – amerykański wrestler i zapaśnik, wielokrotny mistrz w obu dziedzinach.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Poniżej znajduje się Lista rodzajów walk we wrestlingu. Klasyczny i najczęściej spotykany jest Singles match, czyli pojedynek 1 vs. 1 bez żadnej dodatkowej stypulacji, gdzie zabronione jest użycie przedmiotów, a walka może być zakończona poprzez przypięcie (pinfall), poddanie (submission), wyliczenie (count-out), nokaut lub dyskwalifikację. We wrestlingu funkcjonuje jednak dużo większa ilość różnych walk, z różnymi stypulacjami.
  Vincent Kennedy McMahon (ur. 24 sierpnia 1945) – amerykański promotor wrestlingu, były właściciel federacji World Wrestling Entertainment, zapaśnik, były komentator sportowy i producent filmowy. W 2008 został wprowadzony do hollywoodzkiej alei gwiazd – Walk of Fame.
  Mark William Calaway (ur. 24 marca w 1965 w Houston) – amerykański wrestler, znany pod pseudonimem The Undertaker. Pracuje dla federacji WWE. Wcześniej Calaway pracował dla nieistniejącego już World Championship Wrestling.
  World Wrestling Entertainment, Inc. (działająca jako WWE, Inc.) – amerykańska spółka prywatna działająca głównie w sferze profesjonalnego wrestlingu, z dochodami w dziedzinach filmu, muzyki, licencjonowania produktów oraz bezpośredniej sprzedaży. Jest to obecnie największa federacja wrestlingu na świecie, osiągająca 13 milionów widzów w Stanach Zjednoczonych i transmitująca swoje programy w 30 językach do więcej niż 145 krajów. Jak inne federacje wrestlingu, programy WWE nie zawierają w sobie prawdziwych zawodów sportowych, lecz pojedynki z kontrolowanym przebiegiem oraz ustalonym zwycięzcą, których wynik jest uzależniony od fabularyzowanego scenariusza.
  WrestleMania – coroczna gala Pay-per-view organizowana w marcu bądź kwietniu przez World Wrestling Entertainment (WWE) (dawniej znane jako World Wrestling Federation). Jest uznawana za najważniejszą imprezę w kalendarzu WWE. WrestleMania jest największą i najdłużej organizowaną galą wrestlingową na świecie. WrestleMania zwana jest również "The Grandaddy of Them All", "The Grandest Stage of Them All" i "The Showcase of the Immortals". Pierwsza gala odbyła się w roku 1985, natomiast do tej pory zorganizowano 29 edycji tej imprezy.
  Patricia Anne Stratigias (ur. 18 grudnia 1975 w Richmond Hill, Ontario) – wrestlerka, modelka fitness, aktorka i osobowość telewizyjna. Znana z federacji wrestlingu – World Wrestling Entertainment, gdzie występowała jako Trish Stratus.
  Powerbomb – rodzaj obalenia (rzutu) w zawodowych zapasach, polegający na wyniesieniu przeciwnika do góry, (tak jak w powerslamie) z tym, że przeciwnik najczęściej siedzi na ramionach zawodnika wykonującego chwyt i mocnym rzuceniu go na matę lub ring (na łopatki). Obalenia typu "Powerbomb" używane są również w mieszanych sztukach walk. Do najbardziej znanych należą Batista Bomb (Dave Bautista), The Last Ride (The Undertaker), Gutwrench Powerbomb (Jack Swagger), Splash Mountain (Eddie Guerrero) oraz High Cross (Sheamus).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.