• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • WMW SGGW  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Henryk Kobryń – profesor zwyczajny, doktor habilitowany nauk weterynaryjnych, były kierownik Katedry Nauk Morfologicznych na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie, członek Komitetu Nauk Weterynaryjnych PAN, zastępca prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Anatomicznego, uczeń i jeden z najbliższych współpracowników profesora Kazimierza Krysiaka.Wydziały medycyny weterynaryjnej – jednostki naukowo-dydaktyczne posiadające uprawnienia do kształcenia lekarzy weterynarii, a także do nadawania stopni naukowych: doktora nauk weterynaryjnych i doktora habilitowanego nauk weterynaryjnych oraz mogące występować o nadanie tytułu profesora nauk weterynaryjnych.
  Klinika Małych Zwierząt SGGW
  Budynek Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW im. prof. Wiesława Bareja
  Budynek Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW im. prof. Wiesława Bareja
  Budynek Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW im. prof. Franciszka Staffa
  Klinika Koni Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW - budynek im. prof. Józefa Kulczyckiego
  Klinika Koni Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW - budynek im. prof. Józefa Kulczyckiego
  Lążnia przy Klinice Koni Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW
  Dawna siedziba Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW przy ul. Grochowskiej w Warszawie
  Dawna siedziba Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW przy ul. Grochowskiej w Warszawie

  Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie – wydział Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie powstały w 1952 z przekształcenia Wydziału Weterynaryjnego Uniwersytetu Warszawskiego. Jest jednym z sześciu, a jednocześnie najstarszym wydziałem w Polsce kształcącym lekarzy weterynarii.

  Jacek Łukaszewicz - lekarz weterynarii, specjalista rozrodu zwierząt, absolwent Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Warszawie, od 1 lutego 2012 r. Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.Andrzej Malczewski – profesor nauk weterynaryjnych od 1977, aktualnie profesor Instytutu Parazytologii im. Witolda Stefańskiego Polskiej Akademii Nauk.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Prowadzone studia
 • 3 Struktura wydziału
 • 4 Zadania
 • 5 Akredytacje i uprawnienia
 • 6 Wydział w liczbach
 • 7 Władze wydziału
 • 8 Lokalizacja
 • 9 Zobacz też
 • 10 Linki zewnętrzne
 • 11 Słynni absolwenci
 • 12 Przypisy
 • Historia[]

  W 17 lipca 1824 r. otwarto Instytut rządowy Weterynarii w Burakowie pod Warszawą na podstawie dekretu z 1816 r. który przewidywał otwarcie praktycznej szkoły weterynarii w Królestwie Polskim, głównie jako wyraz zapotrzebowania na wojskowych lekarzy koni. Studia trwały wówczas 2 lata. Powstanie Listopadowe doprowadziło do przerwania studiów na 10 lat. W 1840 r. niesamodzielną, działającą w ramach Instytutu w Marymoncie szkołę przekształcono w Szkołę Weterynarzy, która była już samodzielną uczelnią, a studia wydłużono do czteroletnich. W roku 1889 przyznano uczelni urzędowy status szkoły wyższej. W 1901 r. oddano do użytku kompleks budynków na Grochowie do którego przeniesiono Uczelnię. Wybuch I wojny światowej przerwał prowadzenie studiów, które wznowiono w 1918 r. Wówczas studia weterynaryjne wróciły, ale już na Wydział Lekarski Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie powstało Studium Weterynaryjne. W 1927 r. powołano do życia samodzielny Wydział Weterynaryjny Uniwersytetu Warszawskiego. Jego działalność została przerwana wybuchem kolejnej wojny światowej. Nauka została wznowiona w roku akademickim 1946-47. W 1952 r. Wydział Weterynaryjny przeniesiono do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Na początku XXI wieku Wydział przeniesiono do nowo wybudowanego nowoczesnego kampusu SGGW na Ursynowie i Wolicy.

  Konrad Malicki (ur. 25 kwietnia 1929 r., zm. 1 kwietnia 2011 r.) – polski lekarz weterynarii, profesor doktor habilitowany nauk weterynaryjnych, specjalista mikrobiologii weterynaryjnej i wirusologii, wykładowca Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie, twórca i wieloletni kierownik Zakładu Wirusologii na tymże wydziale. Redaktor prac naukowych. Prywatnie mąż profesor Elżbiety Malickiej. Pochowany 8 kwietnia 2011 r. na cmentarzu na Służewie przy ul. Renety.Robert Janowski (ur. 22 marca 1961 w Inowrocławiu) – polski piosenkarz, kompozytor, poeta, aktor, dziennikarz radiowy i prezenter telewizyjny. Prowadzi teleturniej Jaka to melodia?. Z wykształcenia lekarz weterynarii. Od roku 2006 do marca 2010 prowadził audycję Wasza muzyka w RMF FM. Od września 2012 prowadzi audycję Muzyka mojego życia w Radiu Złote Przeboje.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, w skrócie SGGW – warszawski uniwersytet przyrodniczy, uważany za najstarszy i największy ośrodek tego typu w Polsce. Jej początki sięgają 23 września 1816, kiedy utworzono Instytut Agronomiczny w miejscowości Marymont (obecnie: Bielany, dzielnica Warszawy).
  Romuald Zabielski (ur. 1960 w Warszawie) – polski naukowiec specjalizujący się w weterynarii, członek korespondent PAN, profesor zwyczajny w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
  Tadeusz Wijaszka (ur. 15 czerwca 1940 w Klementowicach) – polski lekarz weterynarii, doktor habilitowany nauk weterynaryjnych, specjalność wirusologia. Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego-Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach przez dwie kadencje (w latach 2001–2011), członek Komitetu Badań nad Zagrożeniami Polskiej Akademii Nauk, profesor honorowy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
  Jerzy Antychowicz - profesor doktor habilitowany nauk weterynaryjnych, specjalność choroby ryb, były wieloletni kierownik Zakładu Chorób Ryb Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.
  Józef Kulczycki (ur. 30 stycznia 1888, zm. 1974) – polski doktor weterynarz, pułkownik weterynarii Wojska Polskiego, wykładowca.
  Tadeusz Frymus (ur. 21 listopada 1950 r.) – polski lekarz weterynarii, profesor doktor habilitowany nauk weterynaryjnych, specjalista chorób zakaźnych zwierząt, wykładowca Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie, kierownik Zakładu Chorób Zakaźnych Małych Zwierząt na tymże wydziale, członek The European Advisory Board on Cat Diseases. Studia na Wydziale Weterynaryjnym SGGW-AR ukończył w 1974 r., od razu po uzyskaniu dyplomu rozpoczął pracę w Zakładzie Chorób Zakaźnych. W 1980 r. uzyskał stopień doktora nauk weterynaryjnych, w 1997 r. tytuł profesora nauk weterynaryjnych. Tematy jego prac naukowo-badawczych oscylują wokół takich chorób zakaźnych, jak białaczka kotów, zespół nabytego niedoboru immunologicznego kotów, zakaźne zapalenie otrzewnej kotów, nosówka. Od 1995 r. jest kierownikiem podyplomowych studiów specjalizacyjnych Choroby psów i kotów organizowany na tutejszym wydziale.
  Lekarz weterynarii (pot. weterynarz) – przedstawiciel jednej z trzech nauk lekarskich (obok medycyny i stomatologii) – osoba, która ukończyła 5,5-letnie studia na jednym z wydziałów medycyny weterynaryjnej i uzyskała prawo do wykonywania zawodu nadawane przez okręgową izbę lekarsko-weterynaryjną, posiadająca kwalifikacje do badania i leczenia zwierząt oraz do kontroli środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.