• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • WKS 22 pp Siedlce

  Przeczytaj także...
  Ułan (ang. Uhlan, niem. Ulan) – żołnierz jazdy lekkiej uzbrojonej w lance, szable oraz broń palną, charakterystycznej głównie dla kawalerii polskiej.Rewera Stanisławów (oficjalna nazwa: Wojskowo-Cywilny Klub Sportowy „Rewera” Stanisławów) – nieistniejący już obecnie polski klub piłkarski (później wielosekcyjny sportowy) założony w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk na Ukrainie) w 1908 pod nazwą SKS „Rewera” Stanisławów.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  WKS 22. pp Siedlce - polski klub piłkarski z siedzibą w Siedlcach. W latach 1932-1934 występował w rozgrywkach ligi polskiej. Po spadku z ligi został rozwiązany.

  I liga polska w piłce nożnej (w latach 1949–2008 II liga polska) – druga w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce. Nazywana zwyczajowo „zapleczem ekstraklasy”, stanowi pośredni szczebel rozgrywkowy między Ekstraklasą a II ligą polską (dawną III ligą polską), będąc jednocześnie drugim szczeblem centralnym (II poziom ligowy). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym i przeznaczone są dla 18 polskich klubów piłkarskich. Czołowe drużyny I ligi polskiej uzyskują awans do Ekstraklasy, zaś najsłabsze zespoły relegowane są do II ligi polskiej. Od samego początku do dziś zarządzana przez Polski Związek Piłki Nożnej. Od 2002 do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny (tj. działające w formie spółki akcyjnej), które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu. W sezonie 2009/2010 przez kilka miesięcy sponsorem tytularnym ligi została szwedzka firma bukmacherska Unibet, jednakże z powodu uchwalenia przez polski rząd ustawy antyhazardowej, współpracę zakończono.Siedlce (ros. Седлец, jid. שעדליץ Shedlits) – miasto we wschodniej Polsce położone na terenie województwa mazowieckiego pomiędzy rzekami Muchawką i Helenką, na Południowym Podlasiu. Pod względem liczby mieszkańców 48. miejsce w Polsce i 4. w województwie mazowieckim. Siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji siedleckiej. Miasto stanowi lokalne i ponadlokalne centrum gospodarcze (rozwinięte handel, usługi i przemysł), edukacyjne (szkoły wyższe m.in. uniwersytet, seminarium duchowne i 10 szkół średnich, szkoła muzyczna I i II stopnia) i kulturalne (2 domy kultury, teatr, 4 biblioteki i 3 muzea).

  Historia[]

  WKS 22. pp powstał w 1922 r. podczas postoju 22 Pułku Piechoty na Wileńszczyźnie. Inicjatorem powstania drużyny sportowej był mjr Feliks Jaworski. Pierwszy odnotowany mecz piłki nożnej wojskowi rozegrali z drużyną KS Siedlce i przegrali 2:5.

  W listopadzie 1931 siedlczanie, ku zaskoczeniu obserwatorów futbolu uzyskali awans do Ligi. Po wyeliminowaniu takich drużyn jak: "Rewera Stanisławów" (1:2, 6:1), WKS Równe (7:2, 8:0), WKS 82 pp Brześć (4:1, 2:1) oraz "Naprzodu Lipiny" (4:3, 2:1) piłkarze z Siedlec znaleźli się w gronie 12 najlepszych piłkarskich zespołów Polski. Głównym inicjatorem i architektem tych sukcesów był ówczesny dowódca 22. pp – płk Kazimierz Hozer (przedwojenny ułan – prezes klubu, działacz społeczny i miłośnik piłki nożnej). Nowicjusze z Siedlec sezon 1932 zakończyli na 9 pozycji (22 mecze, 19 pkt., 7 zwycięstw, 5 remisów, 10 porażek, bramki 36-47).

  ŚKS Naprzód Świętochłowice Lipiny - polski klub piłkarski ze Świętochłowic, grający obecnie w klasie okręgowej. Powstał w 1920 roku. Inicjatorem jego powstania był Alfons Maniura, który został później jego prezesem.Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.

  Po tragicznej śmierci płk. Kazimierza Hozera nastąpiła seria zmian personalnych, co niekorzystnie odbiło się na zespole (dowódcą Pułku został ppłk Marian Prosołowicz). W 1933 r. doszło do połączenia WKS 22. pp z siedleckim "Strzelcem" i klub przyjął nazwę KS "22 Strzelec" Siedlce im. płk. K. Hozera. Po beznadziejnym początku sezonu (3 pkt. w 10 meczach) w II rundzie bijąc się o utrzymanie spisali się dobrze i w końcu zajęli 8 miejsce (20 meczów, 14 pkt., 6 zwycięstw, 2 remisy, 12 porażek, bramki 33-49).

  Kazimierz Hozer ps. „Kazek I” (ur. 2 grudnia 1890 w Bochni, zm. 9 czerwca 1932 w Warszawie) – pułkownik piechoty Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari.

  Klub w lidze spisywał się bardzo słabo i w sezonie 1934 zajął 12 (ostatnią) lokatę (22 mecze, 3 pkt., 1 zwycięstwo, 1 remis, 20 porażek, bramki 15-73); 2 mecze PZPN zweryfikował jako walkowery i odebrał 2 pkt. Drużynę wycofano z rozgrywek o mistrzostwo I ligi - pozostałe mecze oddawano walkowerem. Wojskowi z Siedlec zostali zdegradowani z I ligi do klasy A.

  Klub piłkarski został definitywnie rozwiązany w 1937 r. W 1939 r. do rozgrywek przystąpiła reaktywowana drużyna "Strzelca" Siedlce.

  Awans do Ligi wywalczyła drużyna w składzie: Stefan Zenon Siadak - Stefan Pawlak, Zbigniew Wojtanowski - Stefan Czajka, Zenon Sroczyński, Leon Jakubowski - Eugeniusz Świętosławski, Franciszek Biegański, Czesław Bilewicz, Stefan Rusin (vel Rusinek), Stefan Sadalski. Trenerem zespołu był por. Subocz.

  Bilans występów zespołu w pierwszej lidze[]


  Uwaga: dawniej za zwycięstwo przyznawano 2 punkty, nie jak obecnie 3. (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.