• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • WIEM - encyklopedia

  Przeczytaj także...
  Portal internetowy – internetowy serwis informacyjny poszerzony o różnorodne funkcje internetowe, dostępny z jednego adresu internetowego. W intencji twórców, ma to zachęcać użytkowników do ustawienia adresu portalu jako strony startowej w przeglądarce WWW i traktowania go jako bramy do Internetu.Onet.pl – jeden z największych polskich mediów internetowych, od listopada 2012 kontrolowany przez Ringier Axel Springer Media AG (75% udziałów). Dotychczasowy właściciel – Grupa TVN – posiada 25% udziałów.
  Encyklopedia (łac. encyclopaedia z stgr. ἐνκύκλιos, enkýklios – "tworzący krąg" + stgr. παιδεία, paideía – "wykształcenie") – kompendium ludzkiej wiedzy zapisane w formie zbioru artykułów hasłowych, złożonych z haseł (słów kluczowych) i tekstów je objaśniających (zawierających informacje dotyczące tych haseł). Hasła są ułożone w pewnym logicznym porządku, zazwyczaj alfabetycznym, dzięki czemu możliwe jest szybkie odnalezienie właściwej informacji.

  WIEM (Wielka Interaktywna Encyklopedia Multimedialna) – encyklopedia internetowa, stworzona na podstawie Popularnej Encyklopedii Powszechnej i Multimedialnej Encyklopedii Powszechnej wydawnictwa Fogra, udostępniana od 2000 roku przez portal internetowy Onet.pl. Edycja 9 z 2006 r. zawiera ponad 125 tys. haseł.

  Internet (skrótowiec od ang. inter-network, dosłownie "między-sieć") – ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. W znaczeniu informatycznym Internet to przestrzeń adresów IP przydzielonych hostom i serwerom połączonym za pomocą urządzeń sieciowych, takich jak karty sieciowe, modemy i koncentratory, komunikujących się za pomocą protokołu internetowego z wykorzystaniem infrastruktury telekomunikacyjnej.Onet.pl – jeden z największych polskich mediów internetowych, od listopada 2012 kontrolowany przez Ringier Axel Springer Media AG (75% udziałów). Dotychczasowy właściciel – Grupa TVN – posiada 25% udziałów.

  Pierwsze wydanie zostało opublikowane w połowie lat 90. Drugie wydanie z 1998 r. zawierało około 66 tys. haseł, ponad 3 tys. zdjęć, około 600 ilustracji, ponad 40 min filmów, ponad 3 h dźwięku, ponad 120 tabel i ponad 200 map. Encyklopedia początkowo była dostępna bezpłatnie, stan ten utrzymał się do wydania z 2001 r. W połowie 2003 r. Onet.pl zapowiedział, że darmowe wydanie encyklopedii nie będzie już poszerzane ani uaktualniane, w zamian dostępna będzie nowa wersja encyklopedii, za dostęp do której trzeba będzie płacić. Do końca roku starsza wersja była nadal dostępna za darmo. Od 2 marca 2006 WIEM jest dostępna ponownie bez ograniczeń.

  Od 25 listopada 2008 dostępna jest WIEM, przeznaczona dla urządzeń mobilnych. Jest ona częścią serwisu Onet Lajt.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona główna encyklopedii w ramach Portalu Wiedzy • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.