• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • WDC 65816/65802

  Przeczytaj także...
  Ricoh 5A22 - procesor opracowany przez firmę Ricoh na potrzeby konsoli Super Nintendo Entertainment System. Bazuje on na konstrukcji 16-bitowego układu WDC 65c816.Wskaźnik stosu w informatyce służy do wskazywania szczytu stosu. Zwykle określa się tak jeden z rejestrów mikroprocesora lub mikrokontrolera, rzadziej zmienną w pamięci.
  Western Design Center - amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące procesory bazujące na serii MOS 65xx, mikrokontrolery oraz podobne.
  Procesor W65C816S

  WDC 65816 (również 65C816) - 16-bitowy procesor opracowany przez firmę Western Design Center. Jest to rozszerzona wersja układu MOS 6502.

  Pierwszy człon oznaczenia - 65 wskazuje na zachowanie kompatybilności z modelem 6502, natomiast drugi człon - 816 oznacza możliwość pracy w trybach 8 i 16-bitowym. Procesor wytwarzany i sprzedawany był od połowy lat 80. XX wieku do początku następnej dekady przez kilka przedsiębiorstw takich jak GTE czy Sanyo (na zasadzie second-sourced). Do dziś ciągle rozprowadzany jest przez firmę WDC zaś architektura układu została zaimplementowana jako IP core w niektórych systemach np. serii układów scalonych Winbond W55V9x. Projektantem 65816 praktycznie w całości był założyciel i zarazem dyrektor generalny firmy WDC, Bill Mensch. Jedyną osobą która wspierała rozwój, była siostra konstruktora. Praca nad projektem rozpoczęła się w 1982 r., a zakończyła w marcu 1984 r. Procesory używane głównie w komputerach Acorn Communicator, Apple IIGS oraz w konsoli Super Nintendo Entertainment System. W tym ostatnim przypadku układ ma oznaczenie Ricoh 5A22 i stanowi zmodyfikowaną wersję 65C816.

  Koprocesor, jednostka zmiennoprzecinkowa (FPU, ang. Floating Point Unit) to układ scalony wspomagający procesor w obliczeniach zmiennoprzecinkowych. W większości współczesnych konstrukcji, koprocesor arytmetyczny, a także jednostki obsługujące bardziej skomplikowane obliczenia (np. instrukcje wektorowe) są zintegrowane z procesorem w jednym układzie.Jednostka arytmetyczno-logiczna (z ang. Arithmetic and Logical Unit lub Arithmetic Logic Unit, ALU) to jedna z głównych części procesora, prowadząca proste operacje na liczbach całkowitych.

  Model 65802[ | edytuj kod]

  WDC 65802 (również 65C802) stanowi układ 65816 w obudowie i rozkładzie pinów takim samym jak w 6502. Wersja ta produkowana była przez firmy WDC i GTE od połowy lat 80. do początku lat 90. Podstawowym zamierzeniem konstruktorów była zamiana 8-bitowej architektury 6502/65C02 w 16-bitową modelu 65816 przy zachowaniu zgodności z pierwowzorem. By tego dokonać w WDC 65802 zredukowano szynę adresową do 16 bitów (możliwość adresowania 64 KB pamięci). Wszystkie rozkazy, rejestry etc. z 65816 pozostały jednak nienaruszone, tyle że ich użycie nie dawało żadnego efektu.

  Super Nintendo Entertainment System (w skrócie SNES i Super NES) – 16-bitowa konsola do gier, która osiągnęła wielki sukces w krajach zachodniej Europy, USA oraz w Japonii (tam pod nazwą Super Famicom).Procesor (ang. processor), także CPU (ang. Central Processing Unit) – urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako rozkazy. Wykonuje on ciąg prostych operacji (rozkazów) wybranych ze zbioru operacji podstawowych określonych zazwyczaj przez producenta procesora jako lista rozkazów procesora.

  Dane techniczne[ | edytuj kod]

  Główne cechy modelu 65C816S

 • Wykonanie w technologii CMOS w celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię (300 µA przy 1 MHz) oraz redukcji zakłóceń
 • Szeroki zakres możliwego napięcia zasilającego: 1.8 V ± 5%, 2.5 V ± 5%, 3.0 V ± 5%, 3.3 V ± 10%, 5.0 V ± 5%
 • Tryb emulacji pozwalający na uzyskanie pełnej sprzętowej i programowej zgodności z 6502 (z wyjątkiem nieudokumentowanych rozkazów)
 • 24-bitowa szyna adresowa dająca dostęp do obszaru 16 MB pamięci
 • 16-bitowe:
 • Jednostka arytmetyczno-logiczna
 • Akumulator
 • Wskaźnik stosu
 • Rejestry indeksowe
 • 24 tryby adresowania w tym 13 pochodzących z 6502
 • Instrukcja wspierająca stosowanie koprocesora
 • Zdolność przesunięcia bloku
 • Rozkazy Wait-for-Interrupt (WAI) i Stop-the-Clock (STP) pomagające zredukować zużycie energii
 • Wykorzystanie współczesne[ | edytuj kod]

  Procesor jest wykorzystywany w karcie turbo do Atari XE/XL Rapidus.

  Rodzina 8-bitowych Atari. W roku 1978, po sukcesie konsoli Atari 2600, firma Atari Inc. postanowiła spróbować swych sił na rodzącym się dopiero rynku komputerów domowych. W lutym 1979 roku wypuszczono dwie wersje – tańszą i droższą – tej samej maszyny, zwane Coleen i Candy, a znane szerzej jako Atari 400 i Atari 800.Apple IIGS to model 16-bitowego komputera produkowanego w drugiej połowie lat osiemdziesiątych przez firmę Apple. Model ten był zgodny z rodziną komputerów Apple II.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Lotharek`s Lair, lotharek.pl [dostęp 2017-11-27].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Informacja o procesorze na stronie WDC
 • Dokumentacja techniczna 65816/65C816
 • Wprowadzenie do programowania 65816

 • Warto wiedzieć że... beta

  CMOS (ang. Complementary MOS) – technologia wytwarzania układów scalonych, głównie cyfrowych, składających się z tranzystorów MOS o przeciwnym typie przewodnictwa i połączonych w taki sposób, że w ustalonym stanie logicznym przewodzi tylko jeden z nich. Dzięki temu układ statycznie nie pobiera żadnej mocy (pomijając niewielki prąd wyłączenia tranzystora), a prąd ze źródła zasilania płynie tylko w momencie przełączania – gdy przez bardzo krótką chwilę przewodzą jednocześnie oba tranzystory. Tracona w układach CMOS moc wzrasta wraz z częstotliwością przełączania, co wiąże się z przeładowywaniem wszystkich pojemności, szczególnie pojemności obciążających wyjścia.
  Szyna adresowa (ang. address bus) – połączenie między jednostką centralną i pamięcią, które przenosi adres z/do miejsc, gdzie jednostka centralna chce czytać lub pisać. Liczba bitów szyny adresowej określa maksymalną wielkość pamięci, do jakiej procesor ma dostęp.
  Akumulator – specjalizowany rejestr procesora, w którym umieszczane są wyniki operacji jednostki arytmetyczno-logicznej procesora. W wielu procesorach, jednym z argumentów działania jednostki arytmetyczno logicznej musi być dana w akumulatorze.
  Verizon Communications, Inc. – amerykański dostawca usług telekomunikacyjnych: telefonii komórkowej (Verizon Wireless), szerokopasmowego dostępu do Internetu i telewizji kablowej (za pomocą DirecTV lub własnej sieci światłowodowej FiOS). Notowany na NYSE , wchodzi w skład Dow Jones 30.
  Sanyo Electric Co. Ltd. (jap. 三洋電機株式会社 San’yō Denki Kabushiki-gaisha) – japońskie przedsiębiorstwo, od 50 lat znane w świecie z produkcji różnego rodzaju sprzętu elektronicznego: telewizorów, sprzętu stereo, baterii, klimatyzatorów, półprzewodników, baterii słonecznych, kalkulatorów bateryjnych oraz telefonów komórkowych.
  Układ scalony (ang. integrated circuit, chip, potocznie po polsku kość) – zminiaturyzowany układ elektroniczny zawierający w swym wnętrzu od kilku do setek milionów podstawowych elementów elektronicznych, takich jak tranzystor, dioda półprzewodnikowa, opornik i kondensator.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.659 sek.