• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • WC - grupa muzyczna  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  T.Love – polski zespół muzyczny założony w 1982 w Częstochowie. W początkach kariery, w latach 80. XX wieku, pozostający pod wpływem punk rocka, a z upływem czasu korzystający również ze stylistyki reggae, rock and rolla, glam rocka, pop rocka.Wszystko co kocham – polski film obyczajowy w reżyserii Jacka Borcucha. 7 września 2010 roku komisja powołana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego specjalna komisja pod przewodnictwem Agnieszki Holland ogłosiła, iż film jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny w 2011 roku.

  WC (skrót od Wyidealizowana Ciemność) – polski zespół punkrockowy.

  Historia[ | edytuj kod]

  1981-1985[ | edytuj kod]

  Powstał latem 1981 w Miastku, założony przez wokalistę/basistę Jaromira Krajewskiego, gitarzystów Wiesława Wójtowicza i Leszka Weissa oraz perkusistę Macieja Kupca.

  Festiwal muzyczny Rock na Pojezierzu w Brodnicy, który po roku przyjął nazwę Muzyczny Camping – powstał w 1982 r. z inicjatywy Grzegorza Grabowskiego i pod patronatem Brodnickiego Domu Kultury. Przez wiele lat był jednym z najważniejszych festiwali muzyki młodzieżowej, głównie bluesowej, reggae i rockowej w PRL-u.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  Grupa zadebiutowała w sierpniu na "Rockowych Spotkaniach Młodych – Miastko '81". W lipcu następnego roku muzycy wystąpili na festiwalu Rock na Pojezierzu w Brodnicy, gdzie zdobyli pierwsze miejsce. W sierpniu zagrali na krakowskim "Open Rock" (stając się jednym z laureatów imprezy obok TZN Xenny i Trawnika). W tym samym miesiącu pojawili się na "III Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie".

  Jurassic Punk – trzeci album zespołu WC nagrany w okresie wrzesień–październik 2007 w Studio "Q" (Żeleźnica) i wydany w 2008 przez wytwórnię Jimmy Jazz Records.Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.

  Na przełomie 1982/1983 muzycy dali występy w wielu miastach Polski m.in. w Warszawie, Wrocławiu czy Gdańsku. Krajewski wówczas zrezygnował z gry na gitarze basowej, skupiając się wyłącznie na śpiewaniu, a jego obowiązki basisty przejął drugi gitarzysta Wiesław Wójtowicz. W lipcu 1983 grupa ponownie wystąpiła na festiwalu w Brodnicy tym razem w roli zaproszonego gościa. W 1984 WC w składzie: Jaromir Krajewski, Leszek Weiss, Wiesław Wójtowicz, Maciej Kupiec oraz Janusz T. Gawroński (saksofon, perkusja) nagrali pierwsze demo (Miejski Ośrodek Kultury w Miastku). W lipcu muzycy wzięli udział w świnoujskim festiwalu "FAMA", grając tam u boku m.in. T.Love Alternative i Śmierci Klinicznej. Na początku 1985 grupa zawiesiła działalność.

  Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej (FAMA) – coroczna lipcowa impreza odbywająca się od 1966 roku w Świnoujściu. Trwa czternaście dni, podczas których uczestnicy festiwalu mogą doskonalić swoje umiejętności (pod okiem profesjonalistów) na warsztatach teatru ulicznego, piosenki, aktorstwa, kabaretu, muzyki. Urozmaiceniem są różnorodne happeningi, kabarety oraz inne imprezy plenerowe, w których występują znane grupy, takie jak:Bytów (dodatk. nazwa w j. kaszub. Bëtowò; niem. Bütow, ukr. Битів) – miasto w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Bytów, położone na Pojezierzu Bytowskim, nad rzekami Borują oraz Bytową i jeziorem Jeleń. Miasto stanowi lokalny węzeł drogowy (DK20, DW209, DW212, DW228). W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. słupskiego.

  1993-1997[ | edytuj kod]

  Pod koniec 1993 doszło do reaktywacji zespołu w składzie: Jaromir Krajewski (wokal), Leszek Weiss (gitara, wokal), Wiesław Wójtowicz (gitara basowa), Eryk K. Bielik (gitara) i Grzegorz Kędzia (perkusja). Pierwszy koncert zagrali w kwietniu następnego roku w Bytowie razem z Dezerterem. W czerwcu muzycy przystąpili do nagrań w studiu Roberta Brylewskiego "Złota Skała" albumu Wyciągając rękę po... dobry ynteres, który ukazał się na rynku w tym samym roku w barwach wytwórni Silverton,a w sierpniu wystąpili na festiwalu w Jarocinie. W 1996 Weiss zaczął udzielać się jako gitarzysta w koszalińskiej formacji Gdziecikwiaty. Na początku 1997 WC zagrało ostatni występ i ponownie zawieszono jego działalność. W maju tego samego roku wytwórnia "Gold Rock" ('Złota Skała") wydała album Archiwum z nagraniami dokonanymi w miasteckim M.O.K. w 1984.

  The Analogs – polska grupa grająca punk rock. Powstała w Szczecinie w roku 1995 z inicjatywy członków zespołu Dr. Cycos - Marka Adamowicza, Ziemowita Pawluka oraz Pawła Czekały. Zespół uważany jest za prekursorów muzyki street punk w Polsce i do dzisiaj plasuje się w czołówce sceny. Zespół zyskał popularność dzięki celnym i unikatowym tekstom Pawła Czekały. Zespół niejednokrotnie podkreślał swój antyfaszyzm m.in. poprzez umieszczenie swoich utworów na składankach Muzyka Przeciwko Rasizmowi i Class pride world wide vol.2Miastko (kaszb. Miastkò, niem. Rummelsburg, ros. i ukr. Мястко) – miasto w woj. pomorskim, w południowo-zachodniej części powiatu bytowskiego, położone na Pomorzu Zachodnim, nad rzeką Studnicą, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Miastko.

  od 2005[ | edytuj kod]

  W 2005 doszło do kolejnej reaktywacji grupy w składzie: Jaromir Krajewski, Leszek Weiss, gitarzysta Piotr Skotnicki (Rangers, Włochaty), perkusista Billy (Włochaty, The Analogs) oraz basista Paweł "Dmuchacz" Boguszewski (The Analogs). W marcu 2006 muzycy nagrali piosenkę Dezertera "Plakat" na tribute album Nie ma zagrożenia jest Dezerter. Jesienią 2007 przystąpili do nagrań kolejnego materiału, który ukazał się w 2008 na albumie Jurassic Punk.

  Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie, który później przyjął nazwę Festiwal Muzyków Rockowych – powstał w najbardziej popularnej formie w 1980 roku z inicjatywy Waltera Chełstowskiego, chociaż festiwale muzyczne odbywały się tutaj już od 1970 roku. Dość długo był największym festiwalem muzyki młodzieżowej, głównie rockowej w państwach Bloku wschodniego.Silverton – polska wytwórnia fonograficzna powstała w pierwszej połowie lat 90. w Piekarach Śląskich, początkowo specjalizująca się w wydawaniu na kasetach nagrań mało znanych zespołów punkrockowych. Kasety, a później płyty są rozprowadzane poprzez z sieci handlowe oraz sklep internetowy wytwórni, część kaset została także wydana na zamówienie klientów indywidualnych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Archiwum – drugi album zespołu WC zawierający archiwalne nagrania dokonane w Miejskim Ośrodku Kultury w Miastku w 1984. Album pierwotnie wydany na kasecie przez wytwórnię Gold Rock. W 2005 wytwórnia Jimmy Jazz Records dokonała reedycji materiału na CD uzupełniając go bonusami w postaci utworów pochodzących z koncertów.
  Koszalin (łac. Coslinum, kasz. Kòszalëno niem. Köslin) – miasto na prawach powiatu w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim, drugie co do wielkości miasto na Pomorzu Zachodnim. Położone na Pobrzeżu Koszalińskim, nad rzeką Dzierżęcinką, nad jeziorami: Jamno i Lubiatowo Północne. Siedziba powiatu koszalińskiego, sądu okręgowego, wydziału zamiejscowego urzędu marszałkowskiego i delegatury urzędu wojewódzkiego.
  Świnoujście (niem. Swinemünde) – miasto na prawach powiatu, uzdrowisko w północno-zachodnim krańcu Polski, w woj. zachodniopomorskim z portem morskim i kąpieliskiem morskim, położone nad Świną i Morzem Bałtyckim, jedyne w Polsce miasto położone na 3 dużych wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór oraz na kilkudziesięciu (łącznie 44) małych, niezamieszkanych wysepkach. Według danych z 31 grudnia 2011 r. miasto zamieszkiwało 41 516 osób, co lokuje miasto na 5. pozycji w województwie pod względem ludności. Granice Świnoujścia obejmują powierzchnię 197,23 km² (2. miejsce w województwie i 8. w kraju), z czego 91,23 km² to powierzchnia lądowa, a 106 km² to powierzchnia wód, w tym Zalewu Szczecińskiego, przez co Świnoujście wyprzedza pod tym względem takie miasta jak: Bydgoszcz, Katowice, Lublin czy Rzeszów.
  Wyciągając rękę po... dobry ynteres – pierwszy album zespołu WC nagrany w czerwcu 1994 w studiu "Złota Skała" i wydany w tym samym roku przez wytwórnię Silverton.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.
  Nie ma zagrożenia jest Dezerter – Tribute to Dezerter – dwupłytowy tribute album z piosenkami polskiego zespołu punkrockowego Dezerter. Wydany w roku 2006 przez wydawnictwo Pasażer na CD.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.