• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • WASP-3

  Przeczytaj także...
  Lutnia (łac. Lyra, dop. Lyrae, skrót Lyr) – jeden z charakterystycznych gwiazdozbiorów nieba letniego na półkuli północnej, znany już w starożytności.W Polsce widoczny od wiosny do jesieni. Liczba gwiazd dostrzegalnych nieuzbrojonym okiem: około 45.Uran − gazowy olbrzym, siódma w kolejności od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest także trzecią pod względem wielkości i czwartą pod względem masy planetą naszego systemu. Nazwa planety pochodzi od Uranosa, który był bogiem i uosobieniem nieba w mitologii greckiej (klasyczna greka: Οὐρανός), ojcem Kronosa (Saturna) i dziadkiem Zeusa (Jowisza). Choć jest widoczny gołym okiem, podobnie jak pięć innych planet, umknął uwadze starożytnych obserwatorów ze względu na niską jasność i powolny ruch po sferze niebieskiej. Sir William Herschel ogłosił odkrycie planety w dniu 13 marca 1781, po raz pierwszy w historii nowożytnej rozszerzając znane granice Układu Słonecznego. Uran to również pierwsza planeta odkryta przy pomocy teleskopu.
  Masa Ziemi (M⊕) – pozaukładowa jednostka masy stosowana w astronomii, głównie Układu Słonecznego oraz planet pozasłonecznych typu superziemia. Jej wartość równa jest rzeczywistej masie Ziemi

  WASP-3żółto-biały karzeł znajdujący się 727 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Lutni. Jej wielkość gwiazdowa wynosi 10 magnitudo. Wokół gwiazdy krąży planeta WASP-3 b.

  Układ planetarny[]

  W 2007 roku, w ramach projektu SuperWASP, odkryto krążącą wokół WASP-3 planetę. Odkrycia dokonano metodą tranzytu.

  Wielkość gwiazdowa – pozaukładowa jednostka miary stosowana do oznaczania blasku gwiazd (nie mylić z jasnością) i innych podobnych ciał niebieskich. Jednostką wielkości gwiazdowej jest magnitudo (oznaczenie lub mag). Zazwyczaj w fizyce do wyrażenia wartości natężenia światła używa się luksów, jednakże ze względów praktycznych i historycznych w astronomii stosuje się nadal magnitudo.Rezonans orbitalny – w mechanice nieba zjawisko związane z obiegiem dwóch ciał niebieskich (np. planet) wokół masywnego obiektu (np. gwiazdy), przy czym obydwa obiegające masywny obiekt ciała pozostają w pewnym związku grawitacyjnym pomiędzy sobą, tak, iż na określoną liczbę okrążeń jednego wypada jakaś wielokrotność okrążeń drugiego. Należy dodać, że jedno z tych krążących ciał ma znacznie większą masę od drugiego i to jego oddziaływanie właśnie ma decydujący wpływ na powstanie rezonansu orbitalnego.

  W 2010 roku, dzięki zakłóceniom w tranzycie WASP-3b, zasugerowano możliwość istnienia drugiej planety. Wyniki badań nie pozwalały jednak ze stuprocentową pewnością stwierdzić że planeta WASP-3 c istnieje. Najdokładniejsze badania wykazały że WASP-3 c najprawdopodobniej znajduje się w rezonansie orbitalnym 2:1 z WASP-3 b oraz posiada masę ok. 15 razy większą niż Ziemia (zbliżona do masy Urana). Rok na planecie miałby trwać 3,72 – 3,78 dnia. Inne badania podają masę równą 6-10 mas Ziemi, z rokiem trwającym 3,03 – 3,05 dni (rezonans orbitalny 5:3) lub 10 mas Ziemi przy okresie orbitalnym 3,58 – 3,64 dni (rezonans orbitalny 2:1).

  WASP-3b – planeta pozasłoneczna oddalona od Ziemi o 727 lat świetlnych. Orbituje wokół gwiazdy WASP-3 znajdującej się w gwiazdozbiorze Lutni. WASP-3b została odkryta metodą tranzytu w ramach projektu SuperWASP.Planeta pozasłoneczna, egzoplaneta (gr. εξω – exo: poza, na zewnątrz) – planeta znajdująca się w układzie planetarnym, krążąca wokół gwiazdy (lub gwiazd) innej niż Słońce.

  Zobacz też[]

 • Planeta pozasłoneczna
 • Lista gwiazd posiadających zidentyfikowane planety
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • WASP-3 w serwisie exoplanet.eu
 • WASP-3b: a strongly-irradiated transiting gas-giant planet
 • WASP-3 w bazie SIMBAD (ang.)
 • WASP-3 c – planeta pozasłoneczna znajdująca się w kierunku konstelacji Lutni w odległości około 727 lat świetlnych od Ziemi. Została odkryta w 2010 roku przez międzynarodowy zespół astronomów kierowany przez dra Gracjana Maciejewskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest to druga planeta w układzie gwiazdy WASP-3.Żółto-biały karzeł – gwiazda ciągu głównego o barwie żółto-białej, posiadającej typ widmowy F. Gwiazdy te mają masę w granicach od 1,1 do 1,5 masy Słońca oraz temperaturę powierzchni pomiędzy 6100 a 7300 K. Przykładem żółto-białego karła jest Procjon A.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  WASP-3b – planeta pozasłoneczna oddalona od Ziemi o 727 lat świetlnych. Orbituje wokół gwiazdy WASP-3 znajdującej się w gwiazdozbiorze Lutni. WASP-3b została odkryta metodą tranzytu w ramach projektu SuperWASP.
  SuperWASP (Wide Angle Search for Planets) – międzynarodowy program badawczy mający na celu wyszukiwanie planet pozasłonecznych. W 2006 roku ogłoszono odkrycie pierwszej planety, która nosi nazwę WASP-1 b. Obecnie (7 lipca 2013) w Encyklopedii pozasłonecznych układów planetarnych wymienione są 72 planety odkryte w ramach tego programu, 3 z nich zostały niezależnie odkryte w ramach Projektu HATNet.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Planeta pozasłoneczna, egzoplaneta (gr. εξω – exo: poza, na zewnątrz) – planeta znajdująca się w układzie planetarnym, krążąca wokół gwiazdy (lub gwiazd) innej niż Słońce.
  Aktualnie (9 maja 2013) znane są 693 układy planetarne, w tym 689 układów gwiazd ciągu głównego, trzy układy pulsarów i jeden układ brązowego karła. 132 układy to układy multiplanetarne, czyli posiadające więcej niż jedną planetę. Dotychczas potwierdzono istnienie 885 planet pozasłonecznych.
  SIMBAD (the Set of Identifications, Measurements, and Bibliography for Astronomical Data) – baza danych obiektów astronomicznych spoza Układu Słonecznego sporządzana i zarządzana przez Centre de Données astronomiques de Strasbourg (CDS) we Francji.
  Rok świetlny – jednostka odległości stosowana w astronomii. Jest równy odległości, jaką pokonuje światło w próżni w ciągu jednego roku juliańskiego (365,25 dnia, 31 557 600 sekund).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.