Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z WAGGGS)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek (WAGGGS, ang. World Association of Girl Guides and Girl Scouts) – Światowe stowarzyszenie, skupiające żeńskie organizacje skautowe. Zostało założone w 1928 w miejscowości Parád, na Węgrzech, a jego siedziba znajduje się obecnie w Londynie, w Anglii. Jako odpowiednik WOSM, WAGGGS działa w pięciu regionach i operuje pięć międzynarodowych centrów skautingu żeńskiego. Obecnie liczy ponad 10 milionów członkiń w ponad 144 krajach. Obejmuje pełną listę swoich członków w European Youth Forum (YFJ), działa na obszarach Rady Europy i Unii Europejskiej, współpracując z tymi organami.

Agnes Smyth Baden-Powell (ur. 16 grudnia 1858, zm. 2 czerwca 1945) – siostra Roberta Baden-Powella, jako pierwsza kobieta organizowała skauting wśród dziewcząt. W 1906 r. utworzyła w Anglii żeńskie drużyny przewodniczek-skautek i wydała dla nich podręcznik.Petrópolis – miasto w południowo-wschodniej Brazylii, w stanie Rio de Janeiro, na północny wschód od miasta Rio de Janeiro. Około 300 tys. mieszkańców.

W Polsce członkiem WAGGGS jest Związek Harcerstwa Polskiego (członek założyciel WAGGGS w latach 1928–1950 i ponownie od 1996).

Misja[ | edytuj kod]

Misją WAGGGS jest stwarzanie dziewczętom i młodym kobietom warunków do pełnego rozwijania swoich możliwości i umiejętności jako odpowiedzialnych obywatelek świata.

Iran (pers. ايران – Irān), (dawniej znany powszechnie na Zachodzie jako Persja) pełna nazwa: Islamska Republika Iranu (pers. جمهوری اسلامی ايران – Dżomhuri-je Eslāmi-je Irān) – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

WAGGGS zapewnia nieformalny program edukacyjny, wspierający rozwój umiejętności życiowych, zdolności przywódczych oraz umiejętności podejmowania decyzji. Namawia do uczestnictwa i zarządzania WAGGGS. Oferuje również projekty i programy na poziomie międzynarodowym, który umożliwia Przewodniczkom i Skautkom stanie się odpowiedzialnymi obywatelkami świata, poprzez akcje i aktywności w społeczeństwie.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

Skauting żeński jest otwarty dla wszystkich dziewcząt i młodych kobiet, bez względu na różnice w wyznawanych poglądach, rasie, narodowości czy jakichkolwiek innych aspektach. WAGGGS wierzy w edukację zarówno chłopców, jak i dziewcząt. Młodzi mężczyźni i kobiety są uczeni rozpoznawania wzajemnych różnic i podobieństw oraz szacunku do siebie nawzajem.

Olave St Clair Baden-Powell, Baronowa Baden-Powell, GBE urodzona jako Olave St Clair Soames (ur. 22 lutego 1889 w Chesterfield, Wielka Brytania - zm. 19 czerwca 1977) - żona Roberta Baden-Powella.Johannesburg (wymowa angielska: [d͡ʒəʊˈhænɪsbɜ:ɡ], wymowa afrikaans: [jʊəˈɦanəsbœrχ]; zwane także Joburg i eGoli – miejsce złota) – miasto w północno-wschodniej części Południowej Afryki, od 1994 stolica prowincji Gauteng w zagłębiu Witwatersrand.

Jest organizacją wolontariacką, liczącą 100 tys. wolontariuszy na całym świecie, którzy wprowadzają w życie programy dla Przewodniczek i Skautek oraz wspierają je w rozwoju osobistym.

Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Górki Wielkie (niem. Groß Gurek, cz. Velké Hůrky) – wieś sołecka na Śląsku Cieszyńskim, położona w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, w gminie Brenna, położona u wylotu doliny Brennicy. Powierzchnia sołectwa wynosi 1467 ha, a liczba ludności 3554, co daje gęstość zaludnienia równą 258,5 os./km².
Adelboden – szwajcarska miejscowość położona w kantonie Berno, w dystrykcie Frutigen-Niedersimmental, w Oberlandzie Berneńskim, u podnóży Alp Berneńskich.
Kenia (Kenya, Republika Kenii, ang. Republic of Kenya, sua. Jamhuri ya Kenya) – państwo we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Państwo graniczy od północy z Somalią, Etiopią i Sudanem Południowym, od zachodu z Ugandą, a od południa z Tanzanią. Stolicą Kenii jest Nairobi.
Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.
Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
Dublin (angielska wymowa: [dʌblɪn] lub [dʊblɪn]; irl. Baile Átha Cliath, wym. [bˠaʲlə a:hə klʲiəh]) – stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster.

Reklama