• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Włoscy Demokratyczni Socjaliści

  Przeczytaj także...
  Sojusz Reformistów (wł. Alleanza Riformista, AR) – mała włoska partia polityczna o charakterze centrolewicowym, istniejąca w 2007.Partia Europejskich Socjalistów (fr. Parti Socialiste Européen, PSE, ang. Party of European Socialists, PES) – europejska partia polityczna, w skład której wchodzą partie socjaldemokratyczne i demokratyczno socjalistyczne krajów Unii Europejskiej. PES powstała w listopadzie 1992 w wyniku przekształcenia Konfederacji Partii Socjalistycznych (utworzonej w 1974). Tworzy drugą co do wielkości frakcję w Parlamencie Europejskim.
  Libertynizm - nieformalny ruch społeczno-polityczny działający w XVII i XVIII wieku w Europie - głównie we Francji. Współcześnie słowem tym opatruje się najczęściej poglądy uzasadniające różnie rozumianą wolność w skrajnych postaciach.

  Włoscy Demokratyczny Socjaliści (wł. Socialisti Democratici Italiani, SDI) – włoska socjaldemokratyczna partia polityczna, uważająca się za kontynuatorkę Włoskiej Partii Socjalistycznej, działająca w latach 1998-2007.

  Partia została założona w 1998. Powołały ją powstały cztery lata wcześniej ruch Socjaliści Włoscy, Włoska Demokratyczna Socjalistyczna Partia i część działaczy małej pozaparlamentarnej Partii Socjalistycznej. Współpracowała z Drzewem Oliwnym, wchodziła w skład koalicji politycznej Róża w Pięści (razem z libertyńskim ugrupowaniem Włoscy Radykałowie), będącej jednocześnie podmiotem bloku wyborczego L'Unione.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Socjaliści Włoscy (wł. Socialisti Italiani, SI) – włoska socjaldemokratyczna partia polityczna, uważająca się za kontynuatorkę Włoskiej Partii Socjalistycznej, działająca w latach 1994–1998.

  W 1999 uzyskała dwa mandaty, a w 2004 jeden mandat w Parlamencie Europejskim. W 2001 w ramach Drzewa Oliwnego ugrupowanie startowało na wspólnej liście z Federacją Zielonych. W 2006 otrzymało około 10 miejsc w Izbie Deputowanych i 4 wiceministrów w powołanym w tym samym roku gabinecie Romano Prodiego.

  Partie polityczne Włoch – układ głównych włoskich ugrupowań politycznych w 2010 oraz wykaz najważniejszych partii nieistniejących (od początku lat 90.).Izba Deputowanych (wł. Camera dei Deputati) – izba niższa parlamentu Republiki Włoskiej. Tworzy ją 630 przedstawicieli wybieranych raz na 5 lat w wyborach powszechnych, systemem mieszanym. Aktualny skład Izby pochodzi z wyborów w 2013 roku i jest to jej 17. kadencja. Obecną przewodniczącą Izby jest Laura Boldrini z koalicji Lewica, Ekologia, Wolność. Ordynacja z 2005 roku wprowadziła jeden okręg wyborczy obejmujący cały kraj. Próg wyborczy dla pojedynczej partii wynosi 4%, a dla koalicji 10% niezależnie od ilości ugrupowań do niej wchodzących.

  W kwietniu 2007 w partii doszło do rozłamu zainicjowanego przez zwolenników Ottaviana Del Turco, którzy powołali nowe ugrupowanie pod nazwą Sojusz Reformistów (Alleanza Riformista), opowiadający się za integracją formacji politycznych w ramach Unii i utworzeniem jednolitej Partii Demokratycznej.

  Włoska Demokratyczna Socjalistyczna Partia (wł. Partito Socialista Democratico Italiano, PSDI) – mała włoska partia polityczna o profilu centrolewicowym.Enrico Boselli (ur. 7 stycznia 1957 w Bolonii) – włoski polityk, były parlamentarzysta i eurodeputowany, lider ugrupowań socjalistycznych.

  SDI uległa rozwiązaniu w październiku 2007, łącząc się z mniejszymi partiami centrolewicowymi i tworząc Partię Socjalistyczną (formalnie zarejestrowaną w marcu następnego roku).

  Krajowym sekretarzem ugrupowania i jego faktycznym liderem przez cały okres działalności pozostawał Enrico Boselli. SDI należała do Partii Europejskich Socjalistów.

  Zobacz też[]

 • Partie polityczne Włoch
 • Przypisy

  1. Leaders of Italy, terra.es (ang.). [dostęp 12 kwietnia 2011].
  2. Parties and Elections in Europe – Włochy 2b (ang.). [dostęp 12 kwietnia 2011].
  3. Del Turco fonda Alleanza Riformista (wł.). emmelle.it, 14 maja 2007. [dostęp 11 stycznia 2013].
  Włoska Partia Socjalistyczna (wł. Partito Socialista Italiano, PSI) – włoska socjalistyczna partia polityczna, której pierwszy kongres odbył się 1 i 2 marca 2008.Socjaldemokracja – lewicowy ruch społeczny wywodzący się z ruchu robotniczego, który za główny cel stawia sobie budowę ustroju i społeczeństwa socjalistycznego drogą demokratycznych reform.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Włoscy Radykałowie (wł. Radicali Italiani, RI) – włoska partia polityczna o poglądach liberalnych, socjalliberalnych i libertyńskich.
  Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.
  Włoska Partia Socjalistyczna (Partito Socialista Italiano, PSI) - nieistniejąca włoska partia polityczna, założona w 1892, rozwiązana w 1994. Pierwsze włoskie w pełni nowoczesne ugrupowanie polityczne (partia polityczna). Określała się jako partia robotnicza, wskazując na marksizm jako swoją podstawę ideową.
  Ottaviano Del Turco (ur. 7 listopada 1944 w Collelongo) – włoski polityk, związkowiec, były minister finansów i były parlamentarzysta.
  Partia Demokratyczna (wł. Partito Democratico, PD) – włoska partia polityczna o charakterze centrolewicowym, powstała 14 października 2007.
  Federacja Zielonych (wł. Federazione dei Verdi, Verdi) – włoska partia ekologiczna. Jej liderem jest Alfonso Pecoraro Scanio.
  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.