• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Włodzimierz Zawadzki - zapaśnik

  Przeczytaj także...
  Aschaffenburg (nazwa lokalna: Aschebersch) – miasto będące siedzibą jednego z powiatów bawarskiego okręgu Dolna Frankonia. Obszar ten wchodzi także w skład regionu metropolitalnego Frankfurt/Ren-Man.XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atlancie w Stanach Zjednoczonych w dniach 19 lipca - 4 sierpnia 1996 roku.
  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.

  Włodzimierz Zawadzki (ur. 28 września 1967 w Polanach) – polski zapaśnik. Zapaśnik stylu klasycznego (wagi piórkowej 62 kg). Reprezentował Orła Wierzbica (1980–1987) i Legię Warszawa (od 1987).

  Treningi rozpoczął w klubie MZKS Orzeł Wierzbica. Pierwszym osiągnięciem był start w mistrzostwach Polski juniorów, które odbywały się w Radomiu. Po otrzymaniu powołania do wojska reprezentował Legię Warszawa u boku Bolesława Dubickiego. Po kontuzji Mieczysława Tracza, reprezentanta Polski w wadze piórkowej, trener kadry Stanisław Krzesiński postanowił wysłać Zawadzkiego na Memoriał Władysława Pytlasińskiego, gdzie zdobył drugie miejsce, a rok później, z Aschaffenburga przywiózł tytuł mistrza Europy. Ten sukces dał mu nominację do drużyny na igrzyska olimpijskie (1992).

  Mieczysław Tracz (15 listopada 1962 w Żarach) – polski zapaśnik klasyczny występujący w wagach koguciej i piórkowej. Starszy brat Józefa Tracza, również zapaśnika.Siarhiej Mikałajewicz Martynau (biał. Сяргей Мікалаевіч Мартынаў, ros. Сергей Николаевич Мартынов, Siergiej Nikołajewicz Martynow, ur. 22 lutego 1953 w Leninakanie) – radziecki i białoruski dyplomata i polityk, minister spraw zagranicznych Białorusi (2003-2012).

  W Barcelonie otarł się o medal. Po wygranej z dwoma rywalami z Japonii i Chin przegrał walkę z Rosjaninem Sergiejem Martynowem, a w walce o brąz nie sprostał Kubańczykowi Delisowi Marenowi i zajął 4 miejsce. Na kolejnych igrzyskach olimpijskich nie dał szans Kubańczykowi w finale turnieju olimpijskiego w Atlancie. Zdobył dwa srebrne i dwa brązowe medale Mistrzostw Świata, 3 złote medale Mistrzostw Europy.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Tampere szw. Tammerfors, (ros. Тампере) – miasto w południowej Finlandii leżące między jeziorami Näsijärvi i Pyhäjärvi, w prowincji Häme. Różnica poziomów jezior wynosi 18 metrów, połączone są kaskadą Tammerkoski, na której się znajduje jedna z ważniejszych siłowni. Jeden z największych ośrodków przemysłowych w kraju, przez co bywa nazywane "Manchesterem Finlandii". Ludność: ponad 209 tys. mieszkańców, aglomeracja – 340 tys. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Nokia, Pirkkala, Kangasala i Aito. W mieście znajduje się część koncernu Metso Automation (przemysł papierniczy, mineralny i automatyka przemysłowa). Uniwersytet założony w 1925 r., uniwersytet techniczny w 1972 r. W mieście działał także polski konsulat honorowy (obecnie nieaktywny).

  Odznaczony złotym i dwa razy srebrnym Medalem za Wybitne osiągnięcia sportowe oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1996.

  Włodzimierz Zawadzki jest żołnierzem 3 Batalionu Zabezpieczenia Dowództwa Wojsk Lądowych w Warszawie.

  Osiągnięcia[]

 • Złoto IO Mistrz Olimpijski z Atlanty (1996).
 • 12-krotny Mistrz Polski (1990, 1991, 1993-2002)
 • medale Mistrzostw Świata:
 • 1994Brąz MŚ Brąz w Tampere
 • 1995Srebro MŚ Srebro w Pradze
 • 1997Brąz MŚ Brąz we Wrocławiu
 • 2002Srebro MŚ Srebro w Moskwie
 • medale Mistrzostw Europy:
 • 1991Złoto ME Złoto w Aschaffenburgu
 • 1995Złoto ME Złoto w Besançon
 • 1999Złoto ME Złoto w Sofii
 • Przypisy

  1. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 września 1996 r. o nadaniu orderów i odznaczeń – pkt 15. M.P. z 1996 r. Nr 66, poz. 626
  2. Święto 3 Batalionu – strona Urzędu Dzielnicy Żoliborz – dostęp od 03-10-2007

  Linki zewnętrzne[]

  Polski Komitet Olimpijski: Włodzimierz Zawadzki – sylwetka w portalu www.olimpijski.pl (pol.). www.olimpijski.pl. [dostęp 2014-12-26].

  Radom – miasto na prawach powiatu w centralno-wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, położone nad rzeką Mleczną.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mistrzostwa Europy w zapasach rozegrane zostały po raz pierwszy w stylu klasycznym w 1911 roku w Budapeszcie, a w stylu wolnym w 1929 roku w Paryżu. Kobiety przystąpiły do rywalizacji w 1988 roku w Dijon. Mistrzostwa organizowała CELA, obecnie zawody organizuje FILA.
  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Sofia (bułg.: София; sofia z gr. znaczy również mądrość) – stolica i największe miasto Bułgarii. Położona w zachodniej części Bułgarii, w śródgórskiej kotlinie, u stóp masywu Witoszy. Miasto leży nad rzeką Bojanską, która jest lewym dopływem rzeki Iskyr. Sofia stanowi wydzielony obwód miejski, jest ponadto ośrodkiem administracyjnym obwodu sofijskiego.
  Centralny Wojskowy Klub Sportowy „Legia” Warszawa (CWKS „Legia” Warszawa) – wielosekcyjny polski klub sportowy z siedzibą w Warszawie, założony w marcu 1916 w Kościuchnówce (niedaleko Maniewicz na Wołyniu) jako "Drużyna Sportowa Legia". Reaktywowany po zakończeniu I wojny światowej w Warszawie 14 marca 1920.
  Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.
  Besançon – miejscowość i gmina we wschodniej Francji, położona w pobliżu granicy ze Szwajcarią, stolica regionu Franche-Comté i departamentu Doubs.
  Atlanta – stolica i jednocześnie najbardziej zaludnione miasto amerykańskiego stanu Georgia, z populacją liczącą ok. 420 tysięcy mieszkańców (2010). Atlanta stanowi kulturalne i ekonomiczne centrum obszaru metropolitalnego Atlanta, zamieszkiwanego przez ponad 5 milionów osób, a także najważniejszy komponent rozrastającego się megapolis, znanego jako Piedmont Atlantic Megaregion.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.