• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Włochy Wartości

  Przeczytaj także...
  Ignazio Messina (ur. 24 lipca 1964 w Palermo) – włoski polityk i prawnik, parlamentarzysta, lider partii Włochy Wartości.Rewolucja Obywatelska (język włoski: Rivoluzione Civile, PC) – włoska lewicowa koalicja wyborcza założona przez znanego z walki z mafią prawnika Antonia Ingroia. Powstanie nowej koalicji ogłoszono 29 grudnia 2012 roku.
  Demokraci Lewicy (wł. Democratici di Sinistra, DS) – główna włoska lewicowa partia polityczna, działająca w latach 1998–2007, należąca do koalicji Drzewo Oliwne.

  Włochy Wartości (wł. Italia dei Valori, IdV) – włoska populistyczna partia polityczna o profilu centrowym, założona przez Antonio Di Pietro, działająca od 1998 i należąca do Partii Europejskich Liberałów, Demokratów i Reformatorów.

  Historia[]

  Ugrupowanie powstało z inicjatywy Antonio Di Pietro, prokuratora znanego z postępowań "antymafijnych" z początku lat 90., ministra robót publicznych w pierwszym rządzie Romano Prodiego (1996–1997), który z ramienia Demokratów Lewicy został w 1998 w Toskanii wybrany do Senatu.

  UDEUR Ludowcy (wł. UDEUR Popolari) – włoska partia polityczna o profilu chadeckim, założona w 1999, występująca pod licznymi nazwami, należąca do Europejskiej Partii Ludowej. Od początku jej liderem pozostaje Clemente Mastella.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  W tym samym roku zainicjowano powołanie nowego ugrupowania, które już rok później przyłączyło się do nowej inicjatywy Romano Prodiego, ugrupowania Demokraci, działającej w ramach Drzewa Oliwnego. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 1999 lista Demokratów uzyskała 7,7% głosów, co przyniosło liderowi IdV mandat europosła. W 2000 Antonio Di Pietro odszedł z partii i reaktywował Włochy Wartości, sprzeciwiając się powołaniu nowego rządu kierowanego przez Giuliano Amato, byłego długoletniego członka Włoskiej Partii Socjalistycznej.

  Partie polityczne Włoch – układ głównych włoskich ugrupowań politycznych w 2010 oraz wykaz najważniejszych partii nieistniejących (od początku lat 90.).Izba Deputowanych (wł. Camera dei Deputati) – izba niższa parlamentu Republiki Włoskiej. Tworzy ją 630 przedstawicieli wybieranych raz na 5 lat w wyborach powszechnych, systemem mieszanym. Aktualny skład Izby pochodzi z wyborów w 2013 roku i jest to jej 17. kadencja. Obecną przewodniczącą Izby jest Laura Boldrini z koalicji Lewica, Ekologia, Wolność. Ordynacja z 2005 roku wprowadziła jeden okręg wyborczy obejmujący cały kraj. Próg wyborczy dla pojedynczej partii wynosi 4%, a dla koalicji 10% niezależnie od ilości ugrupowań do niej wchodzących.

  IdV w wyborach parlamentarnych w 2001 wystartowała samodzielnie, prowadząc kampanię wyborczą skierowaną m.in. przeciwko nielegalnej imigracji i centroprawicowej koalicji Silvio Berlusconiego. Ostatecznie partia uzyskała 3,9% głosów, nie wprowadzając żadnych posłów do Izby Deputowanych. Jedyny senator wkrótce po wyborach przeszedł do Forza Italia.

  Demokraci (I Democratici) – włoska centrolewicowa i socjalliberalna partia polityczna, działająca w latach 1998-2002.Achille Occhetto (ur. 3 marca 1936 w Turynie) – włoski polityk, ostatni sekretarz generalny Włoskiej Partii Komunistycznej.

  W wyborach do Europarlamentu w 2004 IdV sprzymierzył się z byłym liderem Włoskiej Partii Komunistycznej, Achille Occhetto, tworząc listę wyborczą Di Pietro-Occhetto, z której obaj liderzy uzyskali mandaty.

  W 2006 partia została wzmocniona przez byłego burmistrza Palermo, Leolucę Orlando, a także niewielkie grupy rozłamowców z Popolari-UDEUR i Demokratów Lewicy. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku partia uzyskała 2,1% głosów (co dało jej 17 posłów i 4 senatorów), będąc członkiem zwycięskiej centrolewicowej koalicji L'Unione. W nowym rządzie Romano Prodiego , Antonio Di Pietro został mianowany na ministra infrastruktury.

  Wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się we Włoszech 13 czerwca 2004. Zwycięstwo odniosły opozycyjne partie lewicowe i centrolewicowe, identyfikowane z przewodniczącym Komisji Europejskiej Romano Prodim.Senat (wł. Senato della Repubblica) – izba wyższa parlamentu Republiki Włoskiej. W obecnej formie funkcjonuje od 8 maja 1948 i jest kontynuacją tradycji wcześniejszego Senatu Królestwa (wł. Senato del Regno).

  Przed przedterminowymi wyborami w 2008 Włochy Wartości zblokowały się z Partią Demokratyczną. W wyborach ugrupowanie uzyskało 4,4% głosów, co pozwoliło jej na wprowadzenie 29 deputowanych oraz 14 senatorów. W 2013 partia współpracująca z Rewolucją Obywatelską znalazła się poza parlamentem. W tym samym roku jej liderem został Ignazio Messina.

  Wybory parlamentarne we Włoszech w 2008 roku odbyły się w dniach 13 (8:00–22:00) i 14 kwietnia (7:00–15:00). Wraz z nimi przeprowadzane zostały wybory samorządowe w dwóch regionach i szeregu innych jednostek terytorialnych. Były to wybory przedterminowe, przeprowadzone po nieudanym głosowaniu nad wotum zaufania dla centrolewicowego rządu Romano Prodiego. W ich wyniku wybrano członków Izby Deputowanych i Senatu XVI kadencji. Wybory zakończyły się zwycięstwem federacyjnego Ludu Wolności i jego koalicjantów, co skutkowało powołaniem gabinetu Silvia Berlusconiego.Antonio Di Pietro (ur. 2 października 1950 w Montenero di Bisaccia) – włoski polityk, prokurator prowadzący śledztwo Mani pulite, parlamentarzysta, były minister i eurodeputowany.

  Zobacz też[]

 • Partie polityczne Włoch
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Palermo (włoski: Palermo, sycylijski: Palermu lub Palemmu, grecki: Panormos) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Sycylia, w prowincji Palermo. Panormos powstało już w starożytności, jako kolonia fenicka. Według danych na rok 2009 gminę zamieszkuje 657 936 osób, 4140,6 os./km².
  Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.
  Forza Italia, włoska partia polityczna założona 18 stycznia 1994 r. przez Silvio Berlusconiego, który jest jej przewodniczącym. Ma charakter prawicowo-konserwatywny, należy do EPL - ED
  Włoska Partia Socjalistyczna (Partito Socialista Italiano, PSI) - nieistniejąca włoska partia polityczna, założona w 1892, rozwiązana w 1994. Pierwsze włoskie w pełni nowoczesne ugrupowanie polityczne (partia polityczna). Określała się jako partia robotnicza, wskazując na marksizm jako swoją podstawę ideową.
  Prokurator – funkcjonariusz publiczny prokuratury uprawniony do samodzielnego wykonywania czynności prokuratorskich. Jako funkcjonariusz prokuratury strzeże praworządności oraz czuwa nad ściganiem przestępstw.
  Partia Demokratyczna (wł. Partito Democratico, PD) – włoska partia polityczna o charakterze centrolewicowym, powstała 14 października 2007.
  Giuliano Amato (ur. 13 maja 1938 w Turynie) – włoski prawnik i polityk, dwukrotny premier Włoch, minister w kilku rządach, wieloletni parlamentarzysta, współautor traktatu lizbońskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.