• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Władywostok  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Ijeronim Pietrowicz Uborewicz, ros. Иероним Петрович Уборевич, lit. Jeronimas Uborevičius (ur. 14 stycznia 1896 w miejscowości Antandrija na Litwie, zm. 11 czerwca 1937 w Moskwie) – radziecki dowódca wojskowy pochodzenia litewskiego, komandarm I rangi Armii Czerwonej.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Nazwa miasta[]

  Nazwa "Władywostok" (ros. Владивосток) została utworzona od słów władać (ros. владеть) oraz wschód (ros. Восток), jako symbol dominacji rosyjskiej na Dalekim Wschodzie w analogii do nazwy Władykaukaz z 1784 roku.

  W jęz. chińskim nieoficjalnie wciąż określa się Władywostok mianem zatoki Złoty Róg sprzed czasów kolonizacji rosyjskiej – Chajszenwaj (chiń. 海参崴) oznaczającym zatokę trepanga, choć istnieje oficjalna transkrypcja chińska – 符拉迪沃斯托克.

  Historia[]

  20 czerwca (2 lipca) 1860 r. założono przystań Władywostok; 2 lata później oficjalnie nazwany portem. Od 1880 miasto. Od 1888 r. stolica Obwodu Nadmorskiego. Założony w 1899 r. Uniwersytet Dalekowschodni stał się regionalną kuźnią wykształconej kadry przemysłowej i administracyjnej. W 1903 r. ustanowiono kolejowe połączenie z Moskwą. Wkrótce stał się najważniejszym rosyjskim portem na Oceanie Spokojnym.

  Wyspa Jeleny (ros. остров Елены) - wyspa o powierzchni 1,44 km² w Zatoce Piotra Wielkiego na Morzu Japońskim, 6,5 km na południe od Władywostoku, należy do Archipelagu Cesarzowej Eugenii.S-56 (ros. С-56) – radziecki okręt podwodny z okresu II wojny światowej i powojennego, należący do typu S serii IX-bis. Za zasługi wojenne odznaczony Orderem Czerwonego Sztandaru i obdarzony mianem okrętu gwardyjskiego.

  Aktywnie uczestniczył w Rewolucji 1905 r. Zdobyty przez bolszewików w grudniu 1917 r., a w kwietniu 1918 r. przez desant wojsk japońskich, angielskich i amerykańskich. Ostateczne zwycięstwo wojsk bolszewickich nastąpiło w 1922 r. po zajęciu przez armię Republiki Dalekiego Wschodu pod dowództwem I.P Uborewicza. W listopadzie tego samego roku włączony do Rosyjskiej Federacyjnej SRR. Z portu wypływały statki więzienne do Magadanu. W 1974 odbyło się tu spotkanie Leonida Breżniewa z Geraldem Fordem na temat układu SALT. Do 1991 roku był miastem zamkniętym dla cudzoziemców. Obecnie Władywostok jest coraz częściej odwiedzany przez turystów, głównie z Japonii i Chin. W 2012 r. miasto gościło uczestników szczytu APEC.

  Granica koreańsko-rosyjska to granica międzypaństwowa dzieląca terytoria Rosji (wcześniej Związku Radzieckiego) i Korei Północnej, istniejąca od 1991 roku, ciągnąca się na długości 19 km, z czego aż 17 km stanowi koryto rzeki Tumen.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Władywostok jest centrum przemysłowym rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Przetwórstwo rybne, przemysł elektromaszynowy, stoczniowy, produkcja maszyn górniczych. Baza rosyjskiej Floty Oceanu Spokojnego. Federalny Uniwersytet Dalekowschodni, szkoła morska, Akademia Sztuk łącząca konserwatorium, szkołę aktorską i szkołę malarską. Opera. Filharmonia. Trzy teatry. Kilka muzeów, w tym krajoznawcze i muzeum floty.

  Wyspa Szkota (ros. остров Шкота) - wyspa o powierzchni 2,6 km² w Zatoce Piotra Wielkiego na Morzu Japońskim, 20 km na południe od Władywostoku, należy do Archipelagu Cesarzowej Eugenii.Wyspa Popowa (ros. остров Попова) - wyspa o powierzchni 12,4 km² w Zatoce Piotra Wielkiego na Morzu Japońskim, w pobliżu Władywostoku. Została nazwana na cześć admirała Andrieja Popowa.

  Sport[]

 • Łucz-Eniergija Władywostok – klub piłkarski
 • Wostok Władywostok - klub żużlowy


 • Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wschodni Bosfor (ros. Босфор Восточный) − rosyjska cieśnina o długości 9 km, oddzielająca Wyspę Rosyjską od stałego lądu i Półwyspu Murawiowa-Amurskiego. Cieśnina łączy dwie części Zatoki Piotra Wielkiego: Zatokę Amurską i Zatokę Ussuryjską.
  Harry Igor Ansoff (ur. 12 grudnia 1918 we Władywostoku w Rosji, zm. 14 lipca 2002 w San Diego w USA w wyniku powikłań spowodowanych zapaleniem płuc) - rosyjski matematyk i ekonomista. Ansoff jest uważany za ojca terminu "strategia firmy".
  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.
  Kolej linowo-terenowa – środek transportu szynowego, stosowany zazwyczaj do pokonywania spadków terenu. Wagon porusza się po torze za pomocą liny napędowej, zaś ta przesuwa się na kółkach podporowych między szynami. Istnieją dwa zasadnicze rodzaje tych kolei:
  Państwowy Uniwersytet Dalekowschodni (ros. Дальневосточный государственный университет) – rosyjski uniwersytet we Władywostoku.
  Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka, Federacja Rosyjska, RFSRR (ros. Российская Советская Федеративная Социалистическая Республика, РСФСР) - największa powierzchniowo i ludnościowo z 15 republik dawnego Związku Radzieckiego.
  Rewolucja rosyjska 1905 roku – ogólnokrajowy spontaniczny zryw o podłożu społecznym i narodowym, skierowany przeciwko absolutyzmowi carskiemu oraz uciskowi obszarników i przemysłowców. Wydarzenie to uważa się za początek zmian ustrojowych w Rosji, prowadzący do rewolucji lutowej i październikowej 1917 roku. W przypadku Królestwa Polskiego rewolucja przybrała formę modernizującego zrywu, którego jedną z długofalowych konsekwencji jest odzyskanie niepodległości Polski w 1918 r.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.