• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Władywostok  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Ijeronim Pietrowicz Uborewicz, ros. Иероним Петрович Уборевич, lit. Jeronimas Uborevičius (ur. 14 stycznia 1896 w miejscowości Antandrija na Litwie, zm. 11 czerwca 1937 w Moskwie) – radziecki dowódca wojskowy pochodzenia litewskiego, komandarm I rangi Armii Czerwonej.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Most łączący Wyspę Rosyjską z kontynentem nazywany jest wizytówką miasta

  Władywostok ros. Владивосток – miasto w Rosji, stolica Kraju Nadmorskiego. 578 213 mieszkańców (2010). Końcowy punkt Kolei Transsyberyjskiej. Ważny port morski. Położony w południowej części półwyspu Murawiowa-Amurskiego, przy Zatoce Piotra Wielkiego, pośród wzgórz.

  Wyspa Jeleny (ros. остров Елены) - wyspa o powierzchni 1,44 km² w Zatoce Piotra Wielkiego na Morzu Japońskim, 6,5 km na południe od Władywostoku, należy do Archipelagu Cesarzowej Eugenii.S-56 (ros. С-56) – radziecki okręt podwodny z okresu II wojny światowej i powojennego, należący do typu S serii IX-bis. Za zasługi wojenne odznaczony Orderem Czerwonego Sztandaru i obdarzony mianem okrętu gwardyjskiego.

  Spis treści

 • 1 Położenie geograficzne
 • 2 Nazwa miasta
 • 3 Historia
 • 4 Sport
 • 5 Turystyka
 • 6 Ludzie urodzeni we Władywostoku
 • 7 Miasta partnerskie
 • 8 Przypisy
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Położenie geograficzne[]

  Władywostok leży na południowym skraju Kraj Nadmorski u wybrzeży Morza Japońskiego, części Oceanu Spokojnego w odległości ok. 50 km od granicy chińsko-rosyjskiej, a także ok. 120 km od granicy koreańsko-rosyjskiej.

  Władywostocki okręg miejski obejmuje obszar Półwyspu Murawiowa-Amurskiego do miejscowości Trudowoje włącznie, a także Półwysep Piesczanyj oraz około 50 wysp Zatoki Piotra Wielkiego (spośród których powierzchnia jedynie 6 przewyższa kilometr kwadratowy: Rosyjska, Popowa, Rejneke, Rikorda, Szkota i Jeleny). Rozciąga się na ok. 30 km wzdłuż osi północ-południe i ok. 10 km ze wschodu na zachód (bez Półwyspu Piesczanego) i jest oblewany przez wody Zatoki Amurskiej oraz Ussuryjskiej, oddzielone cieśniną Wschodni Bosfor, której odnogą jest wcinająca się w półwysep główna droga wodna miasta – wąska zatoka Złoty Róg. Łączna powierzchnia okręgu miejskiego wynosi 561,54 km². Władywostok charakteryzuje w wysokim stopniu pofałdowana rzeźba terenu ze wzgórzami osiągającymi wysokość do 199 m n.p.m. (według innych danych 214 m n.p.m.).

  Granica koreańsko-rosyjska to granica międzypaństwowa dzieląca terytoria Rosji (wcześniej Związku Radzieckiego) i Korei Północnej, istniejąca od 1991 roku, ciągnąca się na długości 19 km, z czego aż 17 km stanowi koryto rzeki Tumen.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Sieć rzeczna miasta jest słabo rozwinięta i ogranicza się do niewielkich rzek oraz potoków. Do najważniejszych cieków wodnych zalicza się rzeki: Objasnienija, Pierwaja Rieczka, Wtoraja Rieczka, Siedanka oraz Bogataja – wszystkie poza rzeką Objasnienija przepływają ze wschodu na zachód i zasilają Zat. Amurską. Na rzece Siedance oraz Bogatej utworzono ponadto zbiorniki retencyjne.

  Wyspa Szkota (ros. остров Шкота) - wyspa o powierzchni 2,6 km² w Zatoce Piotra Wielkiego na Morzu Japońskim, 20 km na południe od Władywostoku, należy do Archipelagu Cesarzowej Eugenii.Wyspa Popowa (ros. остров Попова) - wyspa o powierzchni 12,4 km² w Zatoce Piotra Wielkiego na Morzu Japońskim, w pobliżu Władywostoku. Została nazwana na cześć admirała Andrieja Popowa.

  Odległość między Władywostokiem a Moskwą w linii prostej wynosi 6340 km, koleją – 9288 km. Odległości do innych miast regionu: Pjongjang – 680 km Seul – 750 km, Tokio – 1060 km, Tajpej – 2200 km, Bangkok – 4400 km, Singapur – 5400 km, Darwin – 6180 km.

  Wschodni Bosfor (ros. Босфор Восточный) − rosyjska cieśnina o długości 9 km, oddzielająca Wyspę Rosyjską od stałego lądu i Półwyspu Murawiowa-Amurskiego. Cieśnina łączy dwie części Zatoki Piotra Wielkiego: Zatokę Amurską i Zatokę Ussuryjską.Harry Igor Ansoff (ur. 12 grudnia 1918 we Władywostoku w Rosji, zm. 14 lipca 2002 w San Diego w USA w wyniku powikłań spowodowanych zapaleniem płuc) - rosyjski matematyk i ekonomista. Ansoff jest uważany za ojca terminu "strategia firmy".


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.
  Kolej linowo-terenowa – środek transportu szynowego, stosowany zazwyczaj do pokonywania spadków terenu. Wagon porusza się po torze za pomocą liny napędowej, zaś ta przesuwa się na kółkach podporowych między szynami. Istnieją dwa zasadnicze rodzaje tych kolei:
  Państwowy Uniwersytet Dalekowschodni (ros. Дальневосточный государственный университет) – rosyjski uniwersytet we Władywostoku.
  Rosyjska Federacyjna Socjalistyczna Republika Radziecka, Federacja Rosyjska, RFSRR (ros. Российская Советская Федеративная Социалистическая Республика, РСФСР) - największa powierzchniowo i ludnościowo z 15 republik dawnego Związku Radzieckiego.
  Rewolucja rosyjska 1905 roku – ogólnokrajowy spontaniczny zryw o podłożu społecznym i narodowym, skierowany przeciwko absolutyzmowi carskiemu oraz uciskowi obszarników i przemysłowców. Wydarzenie to uważa się za początek zmian ustrojowych w Rosji, prowadzący do rewolucji lutowej i październikowej 1917 roku. W przypadku Królestwa Polskiego rewolucja przybrała formę modernizującego zrywu, którego jedną z długofalowych konsekwencji jest odzyskanie niepodległości Polski w 1918 r.
  Kolej transsyberyjska (ros. Транссибирская магистраль, Транссиб) – sieć linii kolejowych głównie w azjatyckiej części Rosji wybudowana w latach 1891-1916.
  Republika Dalekiego Wschodu (ros. Дальневосточная Республика (ДВР), Dalniewostocznaja Riespublika) – państwo marionetkowe istniejące w północno-wschodniej Azji w latach 1920-1922.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.062 sek.