• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Władysławowo  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Okręg wyborczy nr 1 – okręg wyborczy obejmujący teren województwa pomorskiego, z siedzibą okręgowej komisji wyborczej w Gdańsku.Parafia Wniebowzięcia NMP we Władysławowie - jedyna parafia położona we Władysławowie. Należy do dekanatu morskiego Archidiecezji Gdańskiej. Duszpasterstwo prowadzą księża ze zgromadzenia Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej (Chrystusowcy).

  Władysławowo (do roku 1952 Wielka Wieś, kaszb. Wiôlgô Wies, niem. Großendorf) – miasto w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Władysławowo. Położone na Pobrzeżu Gdańskim, nad Morzem Bałtyckim i Zatoką Pucką. Mieści się tutaj port morski.

  Z dniem 1 stycznia 2015 roku gminie miejskiej Władysławowo zostały odebrane prawa miejskie i nadane miejscowości Władysławowo. Był to zabieg administracyjny związany ze zmianą typu gminy z miejskiej na miejsko-wiejską.

  Ostrowo (kaszb. Òstrowò, niem. Ostrau) – wieś w Polsce, w województwie pomorskim, w Powiecie Puckim, w gminie Władysławowo. Dawniej część miasta Władysławowo. Większość zabudowy Ostrowa to prywatne kwatery, pensjonaty i ośrodki wypoczynkowe, powstałe głównie na przełomie XX i XXI wieku.Józef Haller von Hallenburg (ur. 13 sierpnia 1873 w Jurczycach, zm. 4 czerwca 1960 w Londynie) – generał broni Wojska Polskiego, legionista, harcmistrz, przewodniczący ZHP, prezes Komitetu PCK, działacz polityczny i społeczny, brat stryjeczny gen. Stanisława Hallera, kawaler Orderów: Orła Białego i Virtuti Militari.

  Spis treści

 • 1 Położenie
 • 2 Historia
 • 3 Architektura
 • 3.1 Układ urbanistyczny
 • 3.2 Zabytki
 • 4 Gospodarka
 • 5 Turystyka
 • 6 Kultura
 • 7 Sport i rekreacja
 • 7.1 MKS Władysławowo
 • 8 Ochrona przyrody
 • 9 Administracja
 • 10 Transport
 • 11 Wspólnoty wyznaniowe
 • 12 Zobacz też
 • 13 Przypisy
 • 14 Linki zewnętrzne
 • Położenie[]

  Miasto znajduje się w północnej części województwa pomorskiego, w powiecie puckim w gminie Władysławowo. Od 1 stycznia 2015 r. powierzchnia miasta wynosi 12,59 km² (32% powierzchni gminy).

  Pobrzeże Kaszubskie (313.51), (kasz. Kaszëbsczi Ùbrzég) – mezoregion fizycznogeograficzny znajdujący się na obszarze administracyjnym Gdańska, Sopotu, Gdyni oraz powiatów wejherowskiego i puckiego, wszystkie te powiaty leżą w województwie pomorskim. Pobrzeże Kaszubskie jest częścią Pobrzeża Gdańskiego. Występują tu kępy: Ostrowska, Swarzewska, Pucka, Oksywska i Redłowska, kępy są poprzedzielane pradolinami. Przez mezoregion przepływa wiele krótkich rzek wpływających do Zatoki Puckiej. Pod względem gospodarczym widać sporą różnicę pomiędzy północą a południem. Południowa część regionu cechuje się wysokim stopniem urbanizacji i industrializacji (między innymi Port w Gdyni). Część północna regionu wykorzystywana jest przede wszystkim turystycznie jednakże znajdują się tu też porty rybackie: port Puck i port Władysławowo.Herb Władysławowa - zatwierdzony w roku 1973 jest projektem Haliny Różewicz-Książkiewicz, zaś obecny zmodyfikowany został zatwierdzony w dniu 16 lutego 1996 roku. Błękitna tarcza herbowa zawiera ukoronowaną literę "W" - jako odniesienie do króla Władysława IV. W środku tarczy znajduje się biały mur obronny z dwoma wieżyczkami, dzielący pole herbowe na dwie części. W dolnej części tarczy znajduje się złowiony w sieci łosoś - jako odniesienie do rybackiego charakteru miasta. Do roku 1995 górna część tarczy herbowej posiadała białe tło. W roku 1996 wizerunek herbu został wzbogacony o dwa srebrnoczarne gryfy trzymające tarczę herbową, ukoronowane gryfy stoją na szarfie z napisem w języku kaszubskim Më trzimómë z Bògã (My trzymamy z Bogiem/My wierzymy w Boga). Nad tarczę herbową dodano stylizowaną koronę z czerwonej cegły.

  Władysławowo jest położone w północnej części Pobrzeża Kaszubskiego, od północnej strony nad Morzem Bałtyckim, a od południowo-wschodniej nad Zatoką Pucką.

  Administracyjnie miasto graniczy z gminą Puck, oraz z Chałupami i Chłapowem.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.
  Gmina Puck – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie puckim. Gmina w całości znajduje się w aglomeracji gdańskiej. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
  Letnie Koncerty Organowe i Kameralne we Władysławowie – zostały zainicjowane w roku 1973 przez prof. Eugeniusza Brańkę oraz ówczesnego proboszcza Parafii Wniebowzięcia NMP – księdza Witolda Stańczaka. Przez 37 edycji festiwal gościł kilkuset muzyków – wirtuozów gry organowej, instrumentalistów, wokalistów, zespoły, chóry – z Europy, USA, Chin. Koncerty organizowane są przez Urząd Miasta Władysławowo i parafię we Władysławowie, a pieczę nad stroną artystyczną sprawuje po śmierci Eugeniusza Brańki jego syn – Karol Lipiński-Brańka.
  Władysławowo – gmina (od 1 stycznia 2015 miejsko-wiejska, w latach 1973-2014 gmina miejska) w województwie pomorskim, w powiecie puckim.
  Radio Kaszëbë – prywatna, regionalna rozgłośnia radiowa, mająca swoją siedzibę w Rumi (12 grudnia 2009 przeniesiona z Władysławowa). Stacja należy do Media Kaszëbë sp. z o.o. Koncesjonariuszem i założycielem jest Stowarzyszenie Ziemia Pucka. Nadawanie programu rozpoczęła 18 grudnia 2004. Rozgłośnię prowadzą głównie młodzi ludzie z Kaszub.
  Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie – rzymskokatolicki kościół parafialny mieszczący się we Władysławowie, w województwie pomorskim. Należy do dekanatu morskiego archidiecezji gdańskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.