• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Władysław Michał Branicki

  Przeczytaj także...
  Aleksander Branicki herbu Korczak (ur. w 1821, zm. 19 września 1877 w Nicei) – polski szlachcic, kolekcjoner, podróżnik. Właściciel m.in. zamku w Suchej i twórca cennej biblioteki tamże.Ksawery Branicki herbu Korczak (ur. 1816 - zm. 1879) – polski szlachcic, finansista, działacz narodowy, kolekcjoner sztuki. Jedna z wybitniejszych postaci drugiego okresu Wielkiej Emigracji we Francji i jedna z najhojniejszych osób wspierających materialnie i organizacyjnie powstanie styczniowe w 1863 roku.
  Biała Cerkiew (ukr. Бiла Церква, Biła Cerkwa) – miasto na Ukrainie, największe w obwodzie kijowskim, położone nad rzeką Roś w odległości 80 km na południe od Kijowa, dawna polska rezydencja magnacka. Do miasta należy również miejscowość Aleksandria z pięknym parkiem.

  Władysław Michał Branicki herbu Korczak (ur. w 1826, zm. w 1884) – polski szlachcic, dziedzic dóbr Biała Cerkiew na Ukrainie, kamerjunkier dworu rosyjskiego.

  Był synem Władysława Branickiego i Róży Potockiej oraz bratem m.in. Aleksandra, Konstantego i Ksawerego.

  W październiku 1862 r. ożenił się z Marią Anielą z ks. Sapiehów (1843–1918). Mieli dwie córki:

  Konstanty Grzegorz Branicki (ur. 9 maja 1824 – zm.14 lipca 1884) – polski szlachcic, właściciel ziemski, z zamiłowania przyrodnik, kolekcjoner i podróżnik. Syn Władysława i Róży z Potockich.Korczak (Ciffus, Ciphus, Karpie, Trzy Wręby, Wrębowie, Wręby) – polski herb szlachecki. Herb ma pochodzenie węgierskie, trzy wręby oznaczają trzy rzeki Dunaj, Cisę (lub Drawę) i Sawę.
 • starszą Marię-Różę, znaną jako Bichetta (1863-1941), która wyszła za ks. Jerzego Fryderyka Radziwiłła XV ordynata na Nieświeżu. Na nią przed 1917 rokiem przeszła Biała Cerkiew.
 • młodszą Zofię (1871-1935), która wyszła za księcia Piotra Strozzi, a potem za Karola Halperta.
 • Przypisy

  1. Jerzy Sewer Dunin Borkowski, Rocznik szlachty polskiej, t. II, Lwów 1883, s. 773-774.
  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.