• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Władysław Kościelniak

  Przeczytaj także...
  Obrona Warszawy – bitwa powietrzno-lądowa stoczona w obronie Warszawy w czasie kampanii wrześniowej przez Wojsko Polskie i ludność cywilną z oddziałami 3 i 4 Armii Wehrmachtu oraz jednostkami 1 i 4 Floty Powietrznej Luftwaffe.Rysunek – kompozycja linii wykonana na płaszczyźnie, polegające na nanoszeniu na powierzchnię walorów wizualnych przy użyciu odpowiednich narzędzi. Także dział sztuk plastycznych.
  Mieczysław Kościelniak (ur. 29 stycznia 1912 w Kaliszu, zm. 5 marca 1993 w Słupsku), polski malarz, grafik i rysownik; brat Władysława i Tadeusza.

  Władysław Kościelniak (ur. 21 września 1916 w Kaliszu, zm. 13 listopada 2015 tamże) – polski malarz, grafik i rysownik, plakacista, felietonista; brat Mieczysława i Tadeusza, ojciec Cypriana.

  Życiorys[]

  Władysław Kościelniak był synem Tadeusza i Agnieszki z domu Siarkiewicz. W 1935 ukończył Szkołę Handlową w Kaliszu. W latach 1937–1939 pełnił służbę wojskową w 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich, brał udział w bitwie nad Bzurą i w obronie Warszawy. W 1947 ukończył Wyższą Szkołę Handlu Morskiego w Gdyni i rozpoczął studia w Wyższej Szkole Nauk Administracyjnych w Łodzi, po roku porzucił studia i poświęcił się rozpoczętej w 1946 niezależnej pracy artystycznej.

  Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu – publiczna szkoła ekonomiczna w Kaliszu z 130-letnią tradycją. Posiada trzy pracownie komputerowe (po 16 stanowisk każda), węzeł internetu (swój adres e-mail oraz stronę internetową), salę gimnastyczną, bibliotekę, rozgłośnię radiową, pracownie przedmiotowe, małą gastronomię. W szkole organizowane są zajęcia pozalekcyjne tj. kółko komputerowe, statystyczne, polonistyczne, ekonomiczne, przyjaźni polsko-włoskiej, ekologiczne, turystyczne, SKS. Dla chętnych dodatkowo bezpłatna nauka języka włoskiego.Drzeworyt – technika graficzna należąca do druku wypukłego. Drzeworytem nazywa się również odbitkę uzyskaną tą techniką.

  W latach 1951–1981 był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków i prezesem oddziału ZPAP w Kaliszu. W latach 1959–1961 pełnił funkcję sekretarza Społecznego Komitetu Obchodu XVIII Wieków Kalisza.

  Uprawiał drzeworyt, akwafortę, suchą igłę, litografię, miedzioryt, monotypię, sgraffito oraz techniki mieszane. Prace Kościelniaka znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

  Władysław Kościelniak był autorem ponad 1150 felietonów Wędrówki ze szkicownikiem publikowanych w „Ziemi Kaliskiej” i ponad 100 innych publikacji wzbogaconych rysunkami, w których dokumentował historię zabytków Kalisza i Kaliskiego.

  Muzeum Polskie w Rapperswilu – polskie muzeum historyczne w Rapperswilu, założone w 1870 jako Muzeum Narodowe Polskie z inicjatywy Agatona Gillera przez Władysława Platera w celu zabezpieczenia polskich zabytków historycznych i propagowania spraw polskich.Uniwersytet Gdański (w skrócie UG) – uczelnia z siedzibą rektora w Gdańsku, powstała 20 marca 1970, na mocy decyzji Rady Ministrów, z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie (założonej w 1945 jako Wyższa Szkoła Handlu Morskiego) i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku (założonej w 1946).

  Został pochowany na Cmentarzu Miejskim w Kaliszu.

  Publikacje[]

  Książki (wybór)[]

 • Wędrówki po moim Kaliszu (2010)
 • Przypisy

  1. Odszedł Władysław Kościelniak. rc.fm. [dostęp 2015-11-14].
  2. Jadwiga Miluśka: Władysław Kościelniak. Muzeum Polskie w Rapperswilu. [dostęp 2011-07-17].
  3. Władysław Kościelniak został pochowany na Cmentarzu Miejskim w Kaliszu, 18 listopada 2015 [dostęp 2016-07-12] (pol.).

  Linki zewnętrzne[]

 • Wywiad z Władysławem Kościelniakiem na portalu Dziennik Wielkopolski
 • Związek Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) – stowarzyszenie założone w Krakowie z inicjatywy Tytusa Czyżewskiego oraz Zbigniewa i Andrzeja Pronaszków.Cmentarz Miejski w Kaliszu, cmentarz katolicki położony w dzielnicy Kalisza, zwanej Rogatką, założony w 1807, jeden z najstarszych polskich cmentarzy, pomnik sztuki sepulkralnej wpisany do rejestru zabytków w 1954; spoczywają na nim prochy wielu zasłużonych kaliszan i mieszkańców Kaliskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Litografia (zob. lit) — technika graficzna zaliczana do druku płaskiego, gdzie rysunek przeznaczony do powielania wykonuje się na kamieniu litograficznym, także odbitki wykonane tą techniką.
  17 Pułk Ułanów Wielkopolskich im. Króla Bolesława Chrobrego (17 p.uł.) – oddział kawalerii Armii Wielkopolskiej i Wojska Polskiego II RP.
  Akwaforta, kwasoryt (wł. acquaforte – mocna woda czyli kwas azotowy) – technika graficzna wklęsła, także odbitka otrzymana tą techniką.
  Kalisz (gr. Καλισία, łac. Calisia, jid. קאַליש) – miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia Swędrni; historyczna stolica Wielkopolski, stolica Kaliskiego, drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu kaliskiego, główny ośrodek aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego; stolica diecezji kaliskiej.
  Felieton (fr. feuilleton – zeszycik, odcinek powieści) – specyficzny rodzaj publicystyki, krótki utwór dziennikarski (prasowy, radiowy, telewizyjny) utrzymany w osobistym tonie, lekki w formie, wyrażający - często skrajnie złośliwie - osobisty punkt widzenia autora. Charakterystyczne jest częste i sprawne "prześlizgiwanie" się po temacie. Gatunek ten wprowadzony został w XIX wieku na łamach francuskiego "Journal des Débats". Felieton jest zwykle umieszczany na stałej kolumnie (tzn. stronie gazety lub czasopisma - stąd po angielsku stały felietonista to columnist), zwanej kolumną felietonową.
  Cyprian Kościelniak (ur. 1948 w Kaliszu) – polski grafik filmowy, plakacista, ilustrator i rysownik polityczny; syn Władysława, bratanek Mieczysława.
  Bitwa nad Bzurą inaczej zwana bitwą pod Kutnem rozegrała się w dniach od 9 do 18-22 września 1939 roku. Była to największa bitwa podczas kampanii 1939 roku. Została stoczona przez dwie polskie armie "Poznań" (gen. Tadeusz Kutrzeba) i "Pomorze" (gen. Władysław Bortnowski) z niemieckimi 8 Armią (gen. Johannes Blaskowitz) i 10 Armią (gen. Walter von Reichenau) z Grupy Armii Południe ("Süd") (gen. Gerd von Rundstedt).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.