• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Władysław Idzikowski

  Przeczytaj także...
  II Rzeczpospolita (II RP) – Rzeczpospolita Polska w latach 1918–1945, od odzyskania suwerenności państwowej w 1918 do wycofania uznania międzynarodowego dla Rządu RP na uchodźstwie w konsekwencji wykonania porozumień między mocarstwami wielkiej trójki na konferencji jałtańskiej w 1945.Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.
  Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

  Władysław Idzikowski (ur. 27 maja 1864 w Kijowie, zm. 10 czerwca 1944 w Warszawie) - syn Leona Idzikowskiego, księgarz i wydawca.

  W roku 1897 przejął kierownictwo założonej przez jego ojca Leona Idzikowskiego, a po jego śmierci w roku 1865 prowadzonej przez jego matkę Hersylię Idzikowską z Buharewiczów (1832–1917) księgarni i wydawnictwa w Kijowie wraz z filiami w wielu miastach Imperium Rosyjskiego. Kierował nią do roku 1920, po czym opuścił Kijów i przeniósł się do Warszawy, gdzie od roku 1911 działała filia firmy przy ulicy Marszałkowskiej 119. Pozostawiona w Kijowie firma została upaństwowiona.

  Aleje Jerozolimskie – jedna z głównych i najdłuższych ulic Warszawy, biegnąca od mostu Poniatowskiego do południowo-zachodnich granic miasta, i dalej m.in. przez Pruszków. Od ronda Zesłańców Syberyjskich do ulicy Łopuszańskiej są częścią Obwodnicy Etapowej Warszawy.Leon Idzikowski (ur. 1827 w Krakowie, zm. 18 maja 1865 w Kijowie) - polski księgarz, wydawca i przedsiębiorca. Założyciel największej i najsławniejszej księgarni i firmy wydawniczej w Kijowie i na całej Rusi - Leon Idzikowski mieszczącej się na głównej alei miasta Kreszczatiku.

  Władysław Idzikowski prowadził firmę w Warszawie przy Alejach Jerozolimskich 18 przez okres II Rzeczypospolitej i okupacji hitlerowskiej. Zmarł 10 czerwca 1944, wkrótce potem firma spłonęła w powstaniu warszawskim.

  Bibliografia[]

 • Wspólnota Polska
 • Tadeusz Zienkiewicz. Polskie życie literackie w Kijowie w latach 1905-1918 : Olsztyn : Wydawnictwa WSP, 1990, ISBN 8385010718 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.