• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Władysław Horodecki

  Przeczytaj także...
  Dom z chimerami lub Dom Horodeckiego (ukr. Будинок з химерами) – budynek wzniesiony w latach 1901-1902 w Kijowie według projektu Władysława Horodeckiego, polskiego architekta porównywanego z Gaudim. Obiekt reprezentuje styl Art Nouveau. Jest położony przy ulicy Bankowej i od 2005 stanowi jedną z rezydencji prezydenckich.Czerkasy (ukr. Черкаси) – miasto w centralnej części Ukrainy, stolica obwodu czerkaskiego. Leży nad Dnieprem oraz nad brzegiem Krzemieńczuckiego Zbiornika Wodnego utworzonego przez spiętrzenie wód rzeki. Miasto liczy 293,3 tys. mieszkańców (2005).
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.

  Władysław Horodecki, właśc. Leszek Dezydery Władysław Horodecki, ros. Владисла́в Владисла́вович Городе́цкий, ang. Vladislav Gorodetsky (ur. 4 czerwca 1863 w Szołudkach koło Niemirowa na Podolu, zm. 3 stycznia 1930 w Teheranie) – polski architekt tworzący głównie w Kijowie, przedstawiciel modernizmu, przedsiębiorca i mecenas.

  Eupatoria (ukr. Євпаторія Jewpatorija, krm. Kezlev, ros. Евпатория, gr. Ευπατορία, Κερκινίτις, Κερκινίτιδα - Eupatoria, Kerkinitis, Kerkinityda, dawniej po polsku Kozłów, orm.Եվպատորիա) – miasto na Ukrainie, na Krymie, port nad Morzem Czarnym. Około 124 tys. mieszkańców (2012).Na mapach: 50°27′00″N 30°30′40″E/50,450000 30,511111 Kienesa w Kijowie – kienesa karaimska znajdująca się w Kijowie, przy ulicy Jarosławski Wał 7 (dawniej Welikij Pidwalnyj).

  Urodził się w polskiej rodzinie szlacheckiej herbu Kornic na Podolu, wylegitymowanej ze szlachectwa w latach 1824-1890 i wpisanej do części VI księgi szlacheckiej guberni podolskiej. Kształcił się w gimnazjum realnym św. Pawła w Odessie, a potem w Imperatorskiej Akademii Sztuki w Petersburgu. W 1890 roku osiedlił się w Kijowie, gdzie zajmował się także polowaniem.

  Zdzisław "Otello" Horodecki (ur. 1 maja 1948 w Olsztynie) – artysta malarz, grafik użytkowy, architekt wnętrz, wystawiennik, scenograf.Wieża ciśnień w Piotrkowie Trybunalskim – wieża wodna znajdująca się w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Słowackiego, niedaleko dworca kolejowego.

  Po przejęciu władzy przez bolszewików w Kijowie Horodecki w 1920 wyjechał do Polski, by w 1928 roku znaleźć się w Teheranie – zajmował się tam, na zlecenie amerykańskiej kompanii, budową infrastruktury kolejowej.

  Zmarł w styczniu 1930 roku w Teheranie. Pochowano go na lokalnym katolickim cmentarzu Dulab ang. Doulab. Nagrobek zdobi skromny napis w języku polskim „profesor architektury”.

  Od 1996 roku jest patronem dawnej ulicy Karola Marksa (Nikołajewskiej) w Kijowie.

  Zgierz – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie zgierskim, nad Bzurą, graniczące od południa z Łodzią, wchodzące w skład aglomeracji łódzkiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do ówczesnego województwa miejskiego łódzkiego. Zgierz uzyskał prawa miejskie przed rokiem 1318 i jest jednym z najstarszych miast w regionie.Niemirów (ukr. Неми́рів) - miasto na Ukrainie, siedziba władz rejonu niemirowskiego w obwodzie winnickim. Ludność - 9 000 mieszkańców.

  Jego stryjecznym wnukiem jest Zdzisław Otello Horodecki.

  Twórczość[]

 • Budynek Narodowego Muzeum Sztuki Ukrainy zbudowany w latach 1897-1899 przy ul. Hruszewskiego 6 w Kijowie z zastosowaniem starogreckiej kolumnady, z reliefem na frontonie przedstawiającym alegorię sztuki i rzeźbami dwóch lwów. Horodecki nadał budynkowi lekki kształt, na co wpłynęło zastosowanie cementu z prywatnej fabryki „Ton” pod Kijowem,
 • Kościół św. Mikołaja na ulicy Wielkiej Wasylkowskiej 75 w Kijowie otrzymał formę gotyku z dwoma sześćdziesięciometrowymi szpiczastymi wieżami oraz rozetą na fasadzie,
 • kienesa karaimska z 1900 roku wzniesiona przy ul. Jarosławowy Wał 7. Horodecki nadał jej kształt mauretański z wielką kopułą, która jednak nie zachowała się do naszych czasów,
 • Gmach należący do fabryki mebli J. Kimayera, ul. Bankowa 13 w Kijowie,
 • Budynek Południoworosyjskiej Fabryki Maszyn na ul. Żyliańskiej 101 w Kijowie zwraca uwagę prostotą form, lata 90. XIX wieku,
 • dom z chimerami zbudowany na ulicy Bankowej 10 w Kijowie w stylu modernizmu pod siedzibę własną w latach 1901-1903, obecnie jedna z siedzib prezydenta Ukrainy,
 • Willa własna w Eupatorii (Krym),
 • Mauzoleum Potockich w Pieczerze,
 • Fabryka cukru w Szpikowie,
 • gimnazjum w Humaniu,
 • gimnazjum w Czerkasach,
 • drewniany szpital w Mosznach,
 • wieża ciśnień w Piotrkowie Trybunalskim z 1927 r.,
 • Kasyno w Otwocku z 1927 r.,
 • Pałac szacha w Teheranie ok. 1930 r.,
 • Dworzec kolejowy w Teheranie ok. 1930 r.
 • Łaźnia miejska w Zgierzu, 1926 r.
 • Odnowienie pałacu Wiśniowieckich i Mniszchów w Wiśniowcu z 1924r.
 • Budynek z chimerami w Kijowie (1901-1903)

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Odessa (ukr. Одеса, ros. Одесса) – miasto i stolica obwodu odeskiego Ukrainy, położone nad Morzem Czarnym.
 • Gmach otwockiego kasyna zaprojektowany w 1927 r.

 • Wieża ciśnień w Piotrkowie Trybunalskim z 1927 roku

 • Łaźnia miejska w Zgierzu z 1926 roku

 • Przypisy

  1. Spisok dworian wniesiennych w dworianskuju rodosławnuju knigu podolskoj gubernii, Kamieniec Podolski 1897, s. 199.
  2. A. Boniecki, Herbarz polski, t. VII, Warszawa 1904, s. 350.
  3. S. Uruski, Rodzina. Herbarz szlachty polskiej, t. VI, Warszawa 1909, s. 191.
  4. Петро Гуцал, Городецький Владислав Владиславович w Tarnopolski Słownik encyklopedyczny, t. 1, s. 400. (ukr.)

  Linki zewnętrzne[]

 • Janusz Fuksa, Architekt Horodecki
 • Strona władz Kijowa
 • Serwer historii Kijowa
 • Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.
  Szpykiw (ukr. Шпиків, pol. hist. Szpików) – osiedle typu miejskiego na Ukrainie w rejonie tulczyńskim obwodu winnickiego.
  Moszny, ukr. Мошни, 1930-1950 Дудницьке – wieś w rejonie czerkaskim obwodu czerkaskiego Ukrainy. Znajduje się tu zachowana część drewnianego szpitala, zbudowanego w 1909 według projektu znanego kijowskiego architekta Władysława Horodeckiego.
  Akademia Sztuk Pięknych w Petersburgu – akademia sztuk pięknych założona w 1757 w Petersburgu; była pierwszą tego rodzaju instytucją w Rosji.
  Pałac Wiśniowieckich i Mniszchów – położony jest na wysokiej skarpie, nad jarem Horynia i otoczony systemem fortyfikacji bastionowych. Jest to jedno z najznakomitszych barokowych rezydencjalnych założeń magnackich na Wołyniu.
  Karl Heinrich Marx (ur. 5 maja 1818 w Trewirze, zm. 14 marca 1883 w Londynie) – niemiecki filozof, ekonomista i działacz rewolucyjny. Twórca socjalizmu naukowego, współzałożyciel I Międzynarodówki.
  Peczera (ukr. Печера) – wieś w środkowej części Ukrainy, w obwodzie winnickim, na północy rejonu tulczyńskiego. We wsi znajduje się siedziba Peczerskiej silskiej rady.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.094 sek.