• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Władysław Forbert

  Przeczytaj także...
  Adolf Forbert (ur. 21 października 1911 w Warszawie, zm. 23 czerwca 1992 w Warszawie) – polski fotograf, operator filmów fabularnych i dokumentalnych oraz reżyser filmów dokumentalnych.Leon Forbert, także Leo Forbert – polski fotograf, producent filmowy, reżyser i projektant dekoracji filmowych żydowskiego pochodzenia, założyciel studia filmowego Leo-Film.
  Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.
  Władysław Forbert, operator Polskiej Kroniki Filmowej podczas kręcenia filmu 'Powódź"

  Władysław Forbert (ur. 26 maja 1915 w Warszawie, zm. 7 lutego 2001 w Kopenhadze) – polski operator filmów fabularnych i dokumentalnych oraz reżyser filmów dokumentalnych żydowskiego pochodzenia.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.

  Biografia[]

  Urodził się w Warszawie w rodzinie żydowskiej, jako syn Leona Forberta, fotografa i projektanta dekoracji filmowych. Jego bratem był Adolf Forbert (1911–1992), operator filmowy. W latach 1929–1931 przebywał w Australii, gdzie nawiązał kontakt z filmem. Po powrocie do Polski pracował w atelier foto-filmowym w Warszawie. Od 1935 był operatorem filmów dokumentalnych. Po wybuchu II wojny światowej uciekł do Związku Radzieckiego. W 1943 wstąpił do I Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Podjął pracę w Czołówce Filmowej ludowego Wojska Polskiego; od jesieni 1944 pracował w Polskiej Kronice Filmowej, a następnie w Wytwórni Filmów Dokumentalnych.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  W 1970 po antysemickiej nagonce, będącej następstwem wydarzeń marcowych, wyemigrował do Danii. Zmarł w Kopenhadze.

  Kariera[]

  Wybrane nagrody[]

 • 1970: Spindlerowy Młyn za Cracovia
 • 1966: Syrenka Warszawska za Kara cięższa niż kara
 • 1965: Nagroda Ministra Kultury i Sztuki II stopnia za Trzy kroki po ziemi
 • 1955: Nagroda Państwowa zespołowa II stopnia za Godziny nadziei
 • 1953: Nagroda Państwowa III stopnia dla zespołu Polskiej Kroniki Filmowej za dotychczasowe osiągnięcia filmowe
 • 1950: Nagroda Państwowa III stopnia za zdjęcia do filmów dokumentalnych List Górnika i Marchlewski oraz za całokształt prac przy wydaniach PKF
 • Odznaczenia[]

 • 1959: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
 • 1952: Złoty Krzyż Zasługi
 • Linki zewnętrzne[]

 • Władysław Forbert w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Władysław Forbert w bazie filmweb.pl
 • Władysław Forbert w bazie filmpolski.pl
 • Władysław Forbert w bazie stopklatka.pl
 • Władysław Forbert w bazie filmpolski.pl
 • Władysław Forbert w bazie filmweb.pl
 • Władysław Forbert w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Władysław Forbert na zdjęciach w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ludowe Wojsko Polskie (LWP) – potoczna nazwa polskich sił zbrojnych sformowanych w latach 1943–1944 w ZSRR oraz wywodzącego się z nich Wojska Polskiego w Polsce Ludowej w latach 1944–1952 i Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach 1952–1989.
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.
  Trzy kroki po ziemi – polski film fabularny (dramat obyczajowy) z 1965 roku w reżyserii Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego. Film brał udział w IV Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie, gdzie zdobył Srebrny Medal. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski i Władysław Forbert zdobyli Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki II stopnia.
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.