• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Władysław Ślesicki

  Przeczytaj także...
  Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Władysław Ślesicki (ur. 5 stycznia 1927 w Warszawie, zm. 9 grudnia 2008 tamże) – polski reżyser filmowy. Stryj reżysera Macieja Ślesickiego.

  Studiował historię sztuki na UW. Początkowo pracował w Wytwórni Filmów Dokumentalnych realizując filmy dokumentalne, z których wiele wyróżniono nagrodami w kraju i zagranicą. W 1955 roku ukończył studia na Wydziale Reżyserii PWSF w Łodzi, a dyplom otrzymał w 1959 roku.

  W 1969 roku otrzymał indywidualną Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki II stopnia oraz nagrodę filmową INTERFILM za film Ruchome piaski na MFF w Edynburgu. Otrzymał również w 1976 roku Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. W 1971 roku, również za film Ruchome piaski otrzymał III nagrodę na MFF w Kolombo.

  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF) - jedna z najstarszych w Polsce wytwórni filmowych (powstała w 1949).

  Reżyser zmarł w Warszawie, po ciężkiej chorobie.

  Filmografia[]

 • Kontrybucja (1966)
 • Ruchome piaski (1968)
 • W pustyni i w puszczy (1973, również serial telewizyjny o takim samym tytule)
 • Droga daleka przed nami (1979)
 • Śpiewy po rosie (1982)
 • Lato leśnych ludzi (1984)
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Władysław Ślesicki w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Władysław Ślesicki w bazie filmpolski.pl
 • Władysław Ślesicki w bazie stopklatka.pl
 • Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .W pustyni i w puszczy – polski film fabularny w reżyserii Władysława Ślesickiego, wyprodukowany w roku 1973. Jest ekranizacją (opartą na motywach) powieści Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  Maciej Wojciech Ślesicki (ur. 1966 w Warszawie) – polski reżyser i scenarzysta, współzałożyciel i wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  W pustyni i w puszczy – polski czteroodcinkowy miniserial w reżyserii Władysława Ślesickiego, wyprodukowany w roku 1974 z materiałów powstałych w trakcie kręcenia filmu o tym samym tytule z 1973 roku.
  Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera (PWSFTviT, nazwa pierwotna: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa) – uczelnia państwowa założona 8 marca 1948 w Łodzi, kształcąca przyszłych aktorów, reżyserów, operatorów filmowych i telewizyjnych, artystów fotografików, montażystów, scenarzystów oraz organizatorów produkcji telewizyjnej i filmowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.