• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Władimir Gordiejew

  Przeczytaj także...
  Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1974 – cykl turniejów żużlowych mających wyłonić najlepszych żużlowców na świecie. Tytuł wywalczył Ole Olsen z Danii – drugie zwycięstwo w IMŚ (poprzednio 1971).Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1974 - cykl turniejów żużlowych mających wyłonić najlepszych żużlowców na świecie. Tytułu wywalczył Anders Michanek z Szwecji.
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Władimir Dmitrijewicz Gordiejew, ros. Владимир Дмитриевич Гордеев (ur. 30 listopada 1950 w Marach) – rosyjski żużlowiec, brat Walerija Gordiejewa – również żużlowca.

  Cztery razy awansował do finałów IMŚ. W roku 1971 ówczesny dwudziestolatek zajął dość bardzo wysokie piąte miejsce, ale po zawodach został zdyskwalifikowany i przesunięty na ostatnie miejsce za dodawanie do paliwa niedozwolonych substancji. Trzy lata później ponownie brał udział na tym samym stadionie Ullevi i zajął ostatnie miejsce. W następnym roku w Londynie na słynnym stadionie Wembley i był rezerwowym. Ostatni raz wystąpił w finale w roku 1976 w Chorzowie, znowu był ostatni i nie zdobył ani punktu.

  Drużynowe Mistrzostwa Świata na Żużlu 1976 – siedemnasta edycja w historii. Żużlowcy z Australii wywalczyli tytułu mistrza świata – Phil Crump, Phil Herne, Billy Sanders, John Boulger i rezerwowy Garry Middleton.Anatolij Kuźmin, ros. Анатолий Кузьмин (ur. 3 marca 1950, zm. 7 stycznia 1978) – radziecki żużlowiec.

  Przez swoich trenerów radzieckich został powołany cztery razy na finały DMŚ. W roku 1971 zdobył z kolegami wicemistrzostwo świata w Göteborgu. W Londynie w roku 1973 z kolegami zdobył brązowy medal. Dwa lata później w niemieckim Nordenie Władimir i jego koledzy ponownie zdobyli wicemistrzostwo. Rok później reprezentacja radziecka zajęła ostatnie miejsce.

  Drużynowe Mistrzostwa Świata na Żużlu 1971 – dwunasta edycja w historii. Żużlowcy z Wspólnot Narodów wywalczyli tytułu mistrza świata - Ray Wilson, Ivan Mauger, Jim Airey, Barry Briggs i rezerwowy Ronnie Moore.Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.

  Dwukrotny finalista MŚP w latach 1973-1974. W jego pierwszym finale startował w parze z Anatolijem Kuźminem zajął czwarte miejsce w szwedzkim Boråsie, w następnym sezonie ponownie wystąpił w nim w Manchesterze z Grigorijem Chłynowskim był szósty w tabeli.

  Osiągnięcia[]

  Indywidualne Mistrzostwa Świata

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Mary (turkmen. Mary, do 1937 Merw) – miasto w południowo-zachodnim Turkmenistanie, nad rzeką Murgab, w pobliżu jej delty ginącej w piaskach pustyni Kara-kum. Główny ośrodek tzw. oazy murgabskiej. Współrzędne geograficzne: 37°35′N 61°49′E/37,583333 61,816667. Ludność: ok. 209 tys. (2012). Mary jest czwartym pod względem liczby ludności miastem kraju. Jest ośrodkiem administracyjnym wilajetu maryjskiego.
 • 1971 - Szwecja Göteborg - zdyskwalifikowany → wyniki
 • 1974 - Szwecja Göteborg - 16 miejsce - 0 pkt → wyniki
 • 1975 - Wielka Brytania Londyn - jako rezerwowy - nie startował → wyniki
 • 1976 - Polska Chorzów - 16 miejsce - 0 pkt → wyniki
 • Drużynowe Mistrzostwa Świata

 • 1971 - Szwecja Göteborg - 2 miejsce - 4 pkt → wyniki
 • 1973 - Wielka Brytania Londyn - 3 miejsce - 7 pkt → wyniki
 • 1975 - Republika Federalna Niemiec (1949–1990) Norden - 2 miejsce - 5 pkt → wyniki
 • 1976 - Wielka Brytania Londyn - 4 miejsce - 2 pkt → wyniki
 • Mistrzostwa Świata Par

 • 1973 - Szwecja Borås - 4 miejsce - 10 pkt → wyniki
 • 1974 - Wielka Brytania Manchester - 6 miejsce - 4 pkt → wyniki
 • Bibliografia[]

 • SPEEDWAY HISTORY INFO - HISTORIA ŻUŻLA | Władimir Gordiejew
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Ullevi, Ullevi Stadion (dawniej także Nya Ullevi) – wielofunkcyjny stadion sportowy w Göteborgu na którym odbyły się na nim m.in. Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2006 i Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 1995. Był również jedną z głównych aren piłkarskich Mistrzostw Europy 1992 na którym rozegrano mecz finałowy. Na stadionie rozegrano także mecz finałowy Pucharu UEFA w sezonie 2003/04.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Walerij Gordiejew, ros. Валерий Дмитриевич Гордеев (ur. 28 sierpnia 1952 w Bałakowiec) – rosyjski żużlowiec, brat Władimira Gordiejewa – również żużlowca.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Mistrzostwa Świata Par 1973 – czwarta edycja w historii na żużlu. Wygrała para szwedzka – Anders Michanek i Tommy Jansson.
  Drużynowe mistrzostwa świata na żużlu (ang. Speedway World Team Cup) – cykl zawodów żużlowych organizowanych przez Międzynarodową Federację Motocyklową, wyłaniające najlepszą reprezentację narodową na świecie. Organizowane były w latach 1960–2000, przy czym kilkakrotnie zmieniały swoją formułę, a w latach 1994–1998 połączono je z mistrzostwami świata par. Od 2001 r. rozgrywany jest drużynowy Puchar Świata, jako seria czwórmeczów grupowych, zawody barażowe oraz finał, wyłaniający medalistów.
  Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1971 – cykl turniejów żużlowych mających wyłonić najlepszych żużlowców na świecie. Tytuł wywalczył Ole Olsen – jako żużlowiec duński w historii zdobył mistrzostwo świata.
  Drużynowe Mistrzostwa Świata na Żużlu 1975 – szesnasta edycja w historii. Żużlowcy z Anglii wywalczyli tytułu mistrza świata – Peter Collins, John Louis, Dave Jessup, Malcolm Simmons i rezerwowy Ray Wilson.
  Mistrzostwa Świata Par 1974 – piąta edycja w historii na żużlu. Wygrała para szwedzka – Anders Michanek i Sören Sjösten.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.