• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Władcy Niderlandów

  Przeczytaj także...
  Królestwo Zjednoczonych Niderlandów (nid.: Verenigd Koninkrijk der Nederlanden, fr.: Royaume-Uni des Pays-Bas) – nieoficjalna nazwa europejskiego państwa, utworzonego decyzją kongresu wiedeńskiego w 1815. Oficjalna nazwa to Królestwo Niderlandów.Królestwo Holandii – marionetkowe państwo na terenie dzisiejszej Holandii, istniejące w latach 1806–1810, powstałe z przekształcenia Republiki Batawskiej.
  Królestwo Niderlandów (nid. Koninkrijk der Nederlanden, zfrz. Keninkryk fan de Nederlannen, pap. Reino Hulandes) – państwo położone w Europie i Ameryce Północnej, tworzone przez Holandię, Arubę, Curaçao i Sint Maarten. Królestwo Niderlandów jest monarchią konstytucyjną.

  Władcy Niderlandów – lista władców Niderlandów.

  Ród Bonaparte (pierwotnie: Buonaparte) pojawił się już w XII stuleciu w okolicach Florencji, San Miniato i Genui. W XVI stuleciu Francesco Buonaparte przeniósł się na Korsykę, która wówczas należała do Republiki Genueńskiej. Potomkowie Francesca byli głównie adwokatami i urzędnikami na Korsyce.Republika Batawska (niderl. Bataafse Republiek) – marionetkowe państwo na terenie dzisiejszej Holandii, istniejące w latach 1795-1806.

  ]

  Do 1747 roku każda z siedmiu prowincji Niderlandów posiadała swojego własnego stadhoudera (namiestnika). Jeden z nich (stadhouder Holandii) posiadał jednak przewagę nad pozostałymi. W 1747 urząd namiestnika przybrał formę Generalnego Stadhoudera. Stał się przy tym dziedziczny i objął wszystkie siedem Zjednoczonych Prowincji.

  Dynastia Orańska-Nassau (hol. Oranje-Nassau, ang. i fr. Orange-Nassau) – rodzina panująca w Holandii od czasów Wilhelma I Orańskiego, który zorganizował powstanie przeciwko Hiszpanii i uzyskał niepodległość Niderlandów.Stadhouder (niderl.), (Statthalter niem.) – namiestnik, tytuł jaki nosili namiestnicy kierujący poszczególnymi prowincjami w ramach państwa Republika Zjednoczonych Prowincji. Najważniejsi byli stathouderzy prowincji Holandii. Książęta z dynastii Oranje-Nassau bywali stathouderami kilku (spośród siedmiu) prowincji jednocześnie, co dawało im zwierzchnią władzę nad niemal całym krajem. Zakres ich możliwości jako władców zmieniał się.

  Dynastia ]

  ]

   Osobny artykuł: Republika Batawska.

  ]

  Dynastia ]

  Holandia pod okupacją Francji (]

  Niderlandy podczas wojny Francji z koalicją antyfrancuską (]

  Dynastia ]

  Suwerenny Książę Zjednoczonych Niderlandów

  ]

  Dynastia Oranje-Nassau[]

  ]

  W 1830 roku Belgia faktycznie odłączyła się od Królestwa Zjednoczonych Niderlandów, co potwierdzone zostało 19 kwietnia 1839 na konferencji londyńskiej. Rozpad Królestwa zakończyło oderwanie się Wielkiego Księstwa Luksemburg, które uzyskało pełną niepodległość w 1867, a w 1890 ostatecznie zerwało unię personalną z Holandią.

  Republika Zjednoczonych Prowincji (rzadziej: Republika Siedmiu Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich, niderl. - De Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden) – republika założona przez 7 protestanckich prowincji północnych Niderlandów (Holandia, Zelandia, Utrecht, Groningen, Geldria, Overijssel, Fryzja), które po zawarciu unii utrechckiej zdetronizowały w 1581 króla Hiszpanii Filipa II.

  Dynastia Oranje-Nassau[]

  Przypisy

  1. Data ogłoszenia niepodległości przez Zjednoczone Prowincje. Stadhouder prowincji Niderlandów już od 1572
  2. Pierwszy dziedziczny i powszechny stadhouder wszystkich siedmiu Zjednoczonych Prowincjacach
  3. Także 4 października 1830 – ogłoszenie niepodległości przez Belgię.
  4. Także 4 października 1830 – ogłoszenie niepodległości przez Belgię.

  Zobacz też[]

 • namiestnicy Niderlandów Habsburskich • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.