• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Władca Pierścieni: Dwie wieże - film

  Przeczytaj także...
  Dwie wieże (ang. The Two Towers) – drugi tom powieści (błędnie nazywanej trylogią) pt. Władca Pierścieni autorstwa J.R.R. Tolkiena. Tom ten obejmuje księgę trzecią (Zdrada Isengardu) i czwartą (Podróż do Mordoru) powieści, a został po raz pierwszy wydany 11 listopada 1954 roku w Wielkiej Brytanii.Faramir (ur. w 2983 roku Trzeciej Ery, zm. w 82 roku Czwartej Ery)) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Dúnadan z Gondoru, młodszy syn namiestnika Denethora II i Finduilas z rodu książąt Dol Amrothu, brat Boromira, członka Drużyny Pierścienia. Uczestnik Wojny o Pierścień, późniejszy namiestnik Gondoru.
  Grishnákh (zm. 29 lutego 3019 roku Trzeciej Ery) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Ork, dowódca grupy żołdaków z Mordoru, która zaatakowała Drużynę Pierścienia.

  Władca Pierścieni: Dwie wieże (ang. The Lord of the Rings: The Two Towers) – drugi film z trylogii Władca Pierścieni w reżyserii Petera Jacksona. Światowa premiera miała miejsce 5 grudnia 2002 r.

  Film jest adaptacją drugiej części powieści J.R.R. Tolkiena Władca Pierścieni zatytułowanej Dwie wieże. Kręcono go w plenerach Nowej Zelandii równocześnie z dwiema pozostałymi częściami trylogii. Jest on kontynuacją filmu Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia, a kolejną częścią trylogii jest Powrót króla.

  Arwena (ur. w 241 roku Trzeciej Ery, zm. w 121 roku Czwartej Ery; zwana także Arwen Undómiel) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.Jest to artykuł o charakterze zbiorczym, przedstawiający artefakty ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia; zarówno artefakty w rozumieniu fantastyki, jak i w rozumieniu słownikowym: fikcyjne przedmioty. Hasła przedstawione są w kolejności alfabetycznej.

  Obsada[]

  Nagrody[]

  Film otrzymał 2 Oscary (za efekty specjalne i montaż dźwięku) na 6 nominacji. Otrzymał również 4 MTV Movie Awards w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Zespół (Elijah Wood, Sean Astin i Gollum), najlepsza rola wizualna (Gollum) i najlepsza scena akcji (bitwa o Helmowy Jar).

  Meriadok Brandybuck (ang. Meriadoc Brandybuck; ur. 2982 roku Trzeciej Ery, zm. ok. 64 roku Czwartej Ery) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, jeden z głównych bohaterów jego powieści Władca Pierścieni. Merry był hobbitem, krewnym i jednym z najbliższych przyjaciół Froda Bagginsa oraz Peregrina Tuka. W filmowej trylogii Petera Jacksona grał go Dominic Monaghan.Boromir (ur. w 2978, zm. w 3019 roku Trzeciej Ery) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.

  Scenariusz do filmu otrzymał nagrodę Hugo w kategorii najlepsza prezentacja dramatyczna (długa forma) w 2003 roku.

  Różnice między książką a filmem[]

 • W filmie w Bitwie o Helmowy Jar biorą udział elfowie. Wątek ten nie występuje w książce, a podczas Bitwy o Helmowy Jar nie ma żadnych elfów oprócz Legolasa.
 • W filmie pojawia się Haldir, który podczas Bitwy o Helmowy Jar zostaje zabity. W powieści elfowie nie biorą udziału w tej batalii.
 • W filmie dodano scenę rozmowy Arweny i Elronda na temat małżeństwa tej pierwszej z Aragornem.
 • W filmie ludność Rohanu zostaje przetransportowana do Helmowego Jaru, a w powieści ruszają tam tam tylko siły zbrojne.
 • W filmie dodano scenę potyczki żołnierzy Rohanu z wargami. W tej walce również Aragorn spada w dół brodu i przez jakiś czas jest uznawany za martwego.
 • W powieści orkowie są przez dłuższy czas ścigani przez Rohirrimów, aż w końcu jeden z nich, Grishnákh próbuje zagarnąć dla siebie Pierścień. Wtedy zostają wypatrzeni i zgładzeni przez Rohirrimów. W filmie wygłodzeni orkowie chcą zabić i zjeść hobbitów. Grishnákh jako jedyny z orków przeżywa atak Rohirrimów, po czym ściga Merry’ego i Pippina, aż ginie zmiażdżony przez Drzewca.
 • W filmie wiele scen z powieści przeniesiono do trzeciej części. Są to między innymi rozmowa z Sarumanem w zatopionym Isengardzie, zdrada Golluma i wydanie Froda Szelobie oraz Pippin oglądający palantír.
 • W filmie Faramir jest kuszony przez Pierścień, podobnie jak wcześniej jego brat, ostatecznie jednak rezygnuje z tego. W powieści rezygnuje bez wahania.
 • W filmie Théoden usiłuje zabić Grímę po tym, jak został uwolniony spod wpływu Sarumana, dopiero Aragorn odwodzi go od tego zamiaru. W powieści od razu pozwala mu odejść.
 • W filmie Faramir i jego ludzie prowadzą spętanych hobbitów i Golluma do Osgiliath, w książce nic takiego się nie dzieje. W tej samej scenie Osgiliath zostaje zaatakowane przez Upiory Pierścienia.
 • W wersji reżyserskiej pojawia się scena, w której widać, że Denethor faworyzuje Boromira, lekceważąc przy tym Faramira. Ten wątek był jedynie zasygnalizowany w powieści, a w filmie został on uwypuklony.
 • Przypisy

  1. 2003 Hugo Awards Announced (ang.). Hugo Awards. [dostęp 2016-04-24].

  Linki zewnętrzne[]

 • Władca Pierścieni: Dwie Wieże w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Władca Pierścieni: Dwie Wieże w bazie filmweb.pl
 • Władca Pierścieni: Dwie Wieże w bazie stopklatka.pl
 • Władca Pierścieni (oryg. The Lord of the Rings) – powieść fantasy J. R. R. Tolkiena, której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia.Władca Pierścieni (ang. The Lord of the Rings) – trzyczęściowe dzieło filmowe nakręcone w oparciu o powieść J. R. R. Tolkiena pod tym samym tytułem. Reżyserem filmu jest Peter Jackson, który wraz ze swoją żoną Frances Walsh i Philippą Boyens napisał także scenariusz.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gollum, Sméagol – postać literacka, jeden z głównych bohaterów powieści J. R. R. Tolkiena Hobbit oraz Władca Pierścieni.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Jest to artykuł o charakterze zbiorczym, przedstawiający biogramy Sindarów (qya. Elfów Szarych) oraz Moriquendich (qya. Elfów Ciemności) ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia.
  Legolas (sin. Zielony liść) – fikcyjna postać ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, jeden z głównych bohaterów powieści Władca Pierścieni. Był elfem z plemienia Sindarów, jednym z członków Drużyny Pierścienia.
  Aragorn – postać literacka ze stworzonej przez J. R. R. Tolkiena mitologii Śródziemia, jeden z głównych bohaterów powieści Tolkiena Władca Pierścieni. W filmowej trylogii Petera Jacksona wcielił się w niego Viggo Mortensen.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Rohan (sind. Kraj koni) – państwo leżące w Śródziemiu, fikcyjnym kontynencie z mitologii stworzonej przez J. R. R. Tolkiena.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.