• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Węzeł

  Przeczytaj także...
  Makrama – stara sztuka wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Znana już w starożytności. Stosując ją można wyplatać wiele rzeczy poczynając od kwietników, poprzez naszyjniki, makaty ścienne, kończąc na torebkach i plecakach. Do wyrobu przedmiotów za pomocą technik makramy można używać nici lnianych, konopnych, jedwabnych, sizalu i innych. Popularne kilka lat temu wśród młodzieży „meksykanki” zwane też „bransoletkami przyjaźni” są właśnie przykładem zastosowania podstawowych węzłów makramy do tworzenia bransoletek z muliny.węzeł Huntera, związ Huntera – węzeł stosowany do łączenia dwóch lin. Składa się z dwóch powiązanych ze sobą półsztyków.
  Sztuka przetrwania (inaczej: surwiwal, ang. survival) – rodzaj aktywności człowieka skierowanej na gromadzenie wiedzy i umiejętności związanych z przetrwaniem w warunkach ekstremalnych.
  Niektóre rodzaje węzłów

  Węzeł – sposób wyginania i przeplatania materiałów wokół samych siebie, czy innych przedmiotów. Materiały mogą być pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, mineralnego i mieszane. Służy do łączenia, mocowania oraz skracania lin, sznurków czy innych podobnych materiałów poprzez odpowiednie wiązanie lub przeplatanie. Może służyć do łączenia ze sobą dwóch lub więcej lin, mocowania lin do innych przedmiotów czy do formowania pętli.

  Węzeł refowy - jeden z podstawowych węzłów żeglarskich, służący do łączenia dwóch lin o zbliżonej grubości. W sposobie wiązania i wyglądzie przypomina węzeł płaski, jednak przy jego wiązaniu tworzona jest pętla, ułatwiająca jego rozwiązywanie.Wyblinka, ósemka pionierska – węzeł stosowany we wspinaczce m.in. do przypięcia się wspinacza do stanowiska asekuracyjnego, a w żeglarstwie m.in. do przywiązania wyblinki (linki) do want (stąd nazwa).

  Są stosowane w wielu dziedzinach, na przykład: żeglarstwie, wspinaczce, makramie, turystyce i sztuce przetrwania (surwiwal, survival).

  Niektóre węzły i ich zastosowania:

 • do łączenia lin: płaski, refowy, szotowy, bramszotowy, flagowy, węzeł Huntera, rożkowy, splot krótki, wantowy,
 • do cumowania (cumownicze): żeglarski, rybacki, łańcuchowy, sztyk, palowy podwójny,
 • do formowania pętli: ratowniczy, kluczka, szybki cumowniczy,
 • do przywiązywania liny: wyblinka pojedyncza, knagowy, kotwiczny, holowniczy ławkowy, szotowy francuski,
 • ozdobne: gałka bosmańska, oplot ozdobny, węzeł turecki, węzeł turbanowy, węzeł o ściegu mediolańskim .
 • inne: węzeł zwykły, stoper (supeł), węzeł ósemka, podwójna ósemka, buchta, węzeł babski, przewiąz, skrót zwykły, skrót łańcuszkowy, węzeł stoperowy.
 • Bibliografia[]

 • Clifford W. Ashley: The Ashley Book of Knots. London: Faber and Faber Limited, 1993.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Węzły
 • Luzuj.com – Węzły animacja
 • Wspinaczka – przemieszczanie się w terenie na tyle stromym, że wymaga on użycia rąk co najmniej do utrzymania równowagi.Żeglarstwo – niegdyś odmiana transportu, dziś dyscyplina sportów wodnych, oraz rodzaj turystyki lub rekreacji, a także forma szkoleń – zarówno dla późniejszych marynarzy, oficerów i kapitanów jednostek, jak i jako tzw. szkoła charakterów dla młodzieży. Żeglarstwo uprawiane jest na jednostkach pływających napędzanych siłą wiatru za pośrednictwem żagli.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Węzeł ratowniczy (w żeglarstwie) lub węzeł skrajny tatrzański (nazwa używana we wspinaczce) – jeden z węzłów stosowanych we wspinaczce, żeglarstwie oraz ratownictwie. Szczególnie przydatny w sytuacjach, gdy wokół danego przedmiotu (własnego ciała, drzewa, bloku skalnego lub punktów zaczepienia uprzęży wspinaczkowej) należy zawiązać niezaciskającą się pętlę.
  Lina cumownicza, cuma – lina służąca do cumowania, czyli mocowania jednostki pływającej do nabrzeża, boi, dalby lub innej jednostki oraz do holowania i tym podobnych czynności (np. obracanie jednostki na dalbie). Mocuje się ją na lądzie (nabrzeże, pomost) do polera lub pierścienia cumowniczego, a na jednostce do polera lub (na mniejszych jednostkach) do knagi. Liny podawane na brzeg mogą mieć koniec wolny lub zakończony uchem plecionym.
  Buchta – zwój liny ułożony specjalnie w taki sposób, aby można było z tej liny od razu skorzystać (rozwinąć) bez ryzyka splątania.
  Turystyka – zjawisko przestrzennej ruchliwości ludzi, które związane jest z dobrowolną zmianą miejsca pobytu, środowiska i rytmu życia. Obejmuje całokształt stosunków i zjawisk związanych z ruchem turystycznym.
  Podwójna ośemka – węzeł stosowany we wspinaczce m.in. do połączenia liny asekuracyjnej i uprzęży wspinaczkowej. Stopniowo wypiera węzeł skrajny tatrzański z uwagi na łatwośc kontroli poprawności zawiązania podwójnej ósemki. Podczas odpadnięcia podwójna ósemka zaciska się, nieznacznie zwiększając amortyzujące działanie liny. Z tego powodu jej późniejsze rozwiązanie może wymagać użycia dużej siły.
  Węzeł płaski zwany również prostym lub prostym niezabezpieczonym (nazwy te używane są również dla innego węzła, zob. węzeł prosty) – węzeł stosowany do łączenia dwóch lin - także o różnych grubościach. Dobrze działa na grubych i sztywnych linach. Stosowany w żeglarstwie; w makramie znany jest jako węzeł Józefiny.
  Węzeł bramszotowy - węzeł żeglarski będący modyfikacją węzła szotowego. Jest to wzmocniony węzeł szotowy, zwany często węzłem szotowym podwójnym, uzyskany przez podwójne oplecenie pętli.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.