• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Węgorzyno - gmina

  Przeczytaj także...
  Wiewiecko (niem. Henkenhagen) - wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie łobeskim, w gminie Węgorzyno, przy drodze krajowej nr 20 Stargard Szczeciński - Szczecinek - Gdynia. Wieś posiada kilka części, a nad jedną z nich znajduje się jezioro Wiewiecko.Gmina Dobra – gmina miejsko-wiejska położona w północno-zachodniej Polsce, w zachodniej części powiatu łobeskiego. Siedzibą władz gminy jest miasto Dobra. Gmina stanowi 10,9% powierzchni powiatu.
  Dobra (Dobra koło Nowogardu, niem. Daber) – miasto w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie łobeskim, siedziba władz gminy Dobra. Położone w pasie Pojezierza Zachodniopomorskiego, nad strugą Dobrzenicą.

  Węgorzyno – położona jest w południowej części powiatu łobeskiego. Sąsiednie gminy:

 • Dobra, Łobez i Radowo Małe (powiat łobeski)
 • Drawsko Pomorskie (powiat drawski)
 • Chociwel i Ińsko (powiat stargardzki)
 • Do 31 XII 1998 r. wchodziła w skład województwa szczecińskiego, a w latach 1999-2002 w skład powiatu stargardzkiego.

  Siedzibą gminy jest miasto Węgorzyno.

  Runowo Pomorskie (niem. Ruhnow) – miejscowość położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie łobeskim, w gminie Węgorzyno, zamieszkana głównie przez rodziny pracowników PKP.Gmina Łobez – gmina miejsko-wiejska w województwie zachodniopomorskim, położona we wschodniej części powiatu łobeskiego.

  Miejsce w województwie (na 114 gmin):
  powierzchnia 30., ludność 53.

  Gmina stanowi 24,0% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Gminę zamieszkuje 19,0% ludności powiatu.

  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Sielsko – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie łobeskim, w gminie Węgorzyno, ok. 1,1 km na wschód od jeziora Sambórz Duży.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Węgorzyno w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Wegorzyno.png

  Przyroda i turystyka[]

  Gmina leży na pojezierzach: Ińskim i Drawskim oraz na Wysoczyźnie Łobeskiej. Południową część gminy zajmuje fragment Ińskiego Parku Krajobrazowego. Przepływająca przez gminę rzeka Ukleja jest dostępna dla kajaków, podobnie jak Jezioro Woświn, do którego wpada. Przez gminę prowadzi niebieski szlak turystyczny łączący Chociwel, Iński PK, Węgorzyno i Ińsko. Tereny leśne zajmują 24% powierzchni gminy, a użytki rolne 61%.

  Trzebawie (niem. Altenfließ) – wieś sołecka w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie łobeskim, w gminie Węgorzyno, nad jeziorem Woświn.Pojezierze Drawskie (314.45, niem. Dramburger Seenplatte) – mezoregion fizycznogeograficzny w środkowej części Pojezierza Zachodniopomorskiego, między Drawskiem Pomorskim i jeziorem Lubie na południowym-zachodzie a środkowym biegiem Radwi na północnym-wschodzie.

  Komunikacja[]

  Przez gminę Węgorzyno prowadzi droga krajowa nr 20 łącząca miasto z Chociwlem (17 km) i Drawskiem Pomorskim (19 km) oraz drogi wojewódzkie: nr 151 do Łobza (13 km) i Ińska (13 km).

  Stacja Runowo Pomorskie położona 4 km od Węgorzyna uzyskała połączenie kolejowe w 1859 r. po wybudowaniu linii ze Stargardu do Koszalina. W latach 1869-1870 linię przedłużono do Gdańska. W latach 1877-1878 r. otwarto linię przez Węgorzyno i Szczecinek do Chojnic. W 1896 r. przez wieś Sielsko poprowadzono wąskotorową linię kolejową z Dobrej Nowogardzkiej do Łobza Wąsk. Fragment z Mieszewa do Łobza zamknięto w 1991 r., a 2 lata później rozebrano. W latach 1986-1989 linia Szczecin- Gdańsk została zelektryfikowana (trasa Trójmiejskiej SKM nieco wcześniej). Obecnie w gminie czynnych jest 5 stacji: Cieszyno Łobeskie, Runowo Pomorskie i Lesięcin (na linii Szczecin- Gdańsk) oraz Węgorzyno i Wiewiecko na linii do Szczecinka.

  Nowe Węgorzynko – kolonia w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie łobeskim, w gminie Węgorzyno.Kolej wąskotorowa – kolej o prześwicie mniejszym niż określany jako normalny, czyli 1435 mm. Kolej wąskotorowa cechuje się mniejszą zdolnością przewozową od kolei normalnotorowej, jednak można na niej stosować większe pochylenia i łuki o mniejszym promieniu, dzięki czemu jest nawet kilkakrotnie tańsza w budowie. Koleje wąskotorowe, początkowo niemal wyłącznie konne, rozpowszechniły się w przemyśle wydobywczym, hutnictwie, leśnictwie. Od połowy XIX wieku zaznacza się zróżnicowanie funkcji kolei wąskotorowych w zależności od prześwitu, następuje także częściowa unifikacja standardów k.w. Od połowy XIX wieku na k.w. stosuje się powszechnie trakcję parową, od końca XIX wieku wprowadza się na niektóre k. w. trakcję elektryczną, od połowy XX wieku także spalinową. Najstarsza nieprzerwanie funkcjonująca kolej wąskotorowa na świecie istnieje w Polsce – są to Górnośląskie Koleje Wąskotorowe.

  W gminie czynne się trzy placówki pocztowe: UP Węgorzyno (nr 73-155) i Agencja Pocztowa Mieszewo (nr 73-155) i Agencja Pocztowa Runowo Pomorskie (nr 73-151)

  Zabytki[]

  do opracowania

  Miejscowości[]

 • Węgorzyno (miasto od 1460 r.)
 • Sołectwa gminy Węgorzyno:

 • Brzeźniak, Chwarstno, Cieszyno, Kraśnik Łobeski, Lesięcin, Mielno, Mieszewo, Przytoń, Runowo, Sarnikierz, Sielsko, Stare Węgorzynko, Trzebawie, Wiewiecko, Winniki i Zwierzynek.
 • Pozostałe miejscowości: Brzeźnica, Dłusko, Gardno, Ginawa, Gościsław, Kąkolewice, Lesięcinek, Łobzów, Małe Węgorzynko, Nowe Węgorzynko, Pilchówko, Podlipce, Połchowo, Rogówko, Runowo Pomorskie, Sulice.

  Woświn (niem. Wotschwien See) – jezioro na Pojezierzu Ińskim, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie łobeskim, w gminie Węgorzyno, w dorzeczu Uklei. Jezioro znajduje się na obszarze pomiędzy miastami Węgorzyno i Dobra.Lesięcin – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie łobeskim, w gminie Węgorzyno, przy linii kolejowej 202 Gdańsk-Stargard Szczeciński, z przystankiem Lesięcin.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Zdjęcie satelitarne gminy (TerraServer)
 • Galeria zdjęć Węgorzyna i okolic (Galeria Węgorzyno)
 • Ińsko (niem. Nörenberg) – miasto w woj. zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ińsko, nad jeziorem Ińsko.Stare Węgorzynko – wieś w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie łobeskim, w gminie Węgorzyno. Na południowy wschód od wsi znajduje się jezioro Wolnowo, a na północny wschód Jezioro Czarne Górne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Iński Park Krajobrazowy powstał 4 listopada 1981 w centralnej części Pojezierza Ińskiego na terenie gmin: Chociwel, Ińsko, Dobrzany i Węgorzyno w celu zachowania szczególnych walorów krajobrazu polodowcowego i walorów przyrodniczych.
  Powiat drawski – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Drawsko Pomorskie.
  Pojezierze Ińskie (314.43) – mezoregion fizycznogeograficzny położony w północno-zachodniej części Pojezierza Zachodniopomorskiego, między Wysoczyzną Łobeską na północy a Pojezierzem Choszczeńskim na południu oraz między Równiną Nowogardzką na zachodzie a Pojezierzem Drawskim i Równiną Drawską na wschodzie. Nazwa obszaru od rzeki Iny.
  Powiat łobeski – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 2002 roku z kilku gmin, wchodzących w skład powiatów: goleniowskiego, gryfickiego i stargardzkiego. Jego siedzibą jest miasto Łobez.
  Stargard (tuż po wojnie Starogród, w latach 1950-2015 Stargard Szczeciński, niem. Stargard in Pommern, Stargard an der Ihna, łac. Stargardia) – miasto będące gminą o statusie miasta w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej, nad Iną. Początki istnienia stałych osad ludzkich sięgają VI wieku, jest jednym z najstarszych miast Polski. Najstarsze (obok Szczecina) miasto na Pomorzu – prawa miejskie uzyskało w 1243 r. Rozwojowi osady sprzyjało położenie przy krzyżujących się szlakach handlowych, prowadzących z Santoka do Wolina i ze Szczecina do Kołobrzegu. Ważny węzeł komunikacyjny oraz ośrodek przemysłowy, usługowy i kulturalny. Miasto jest siedzibą powiatu stargardzkiego i gminy. Wraz ze Szczecinem, Świnoujściem, Policami, Goleniowem i Gryfinem tworzy aglomerację szczecińską. Jest trzecim miastem pod względem liczby ludności w województwie i 56. w Polsce.
  Ukleja – rzeka w północno-zachodniej Polsce, lewy dopływ rzeki Regi o długości 48 km i powierzchni zlewni 453 km².
  Gmina Drawsko Pomorskie – gmina miejsko-wiejska położona w województwie zachodniopomorskim, w zachodniej części powiatu drawskiego. Do 1954 r. gmina Drawsko, w latach 1975-1998 gmina położona była w województwa koszalińskiego. Siedzibą gminy jest miasto Drawsko Pomorskie. Jest największą gminą pod względem liczby mieszkańców w powiecie. Miejsce w województwie (na 114 gmin): powierzchnia 11., ludność 20. Gmina stanowi 19,5% powierzchni powiatu.

  Reklama