• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Węgorzewo - gmina

  Przeczytaj także...
  Pniewo (jęz. niem. Pniewo, od XIX w. Stobben) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo.Węgorzewko – przysiółek w Polsce położony w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo.
  Wesołowo (niem. Gross Wessolowen) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo, wieś sołecka. Do sołectwa Wesołowo należą Biedaszki.

  Węgorzewogmina miejsko-wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie suwalskim a w latach 19992001 w powiecie giżyckim.

  Siedziba gminy to Węgorzewo.

  Według danych z 31 grudnia 2010 roku gminę zamieszkiwało 16 824 osób.

  Różewiec (niem.Resenstein) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo, sołectwo Węgielsztyn.Sztynort (niem. Steinort – stein – kamień, ort – miejsce) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Węgorzewo ma obszar 341,11 km², w tym:

 • użytki rolne: 52%
 • użytki leśne: 15%
 • Gmina stanowi 49,19% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 31 grudnia 2010:

  Jerzykowo (niem. Georgenau) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo, sołectwo Radzieje.Suczki – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Węgorzewo w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Wegorzewo.png

  Sołectwa[]

  Brzozowo, Czerwony Dwór, Dąbrówka Mała, Dłużec, Guja, Jakunowo, Janówko, Kal, Kalskie Nowiny, Karłowo, Klimki, Maćki, Ogonki, Parowa, Perły, Pilwa, Prynowo, Radzieje, Róże, Rudziszki, Ruska Wieś, Stawki, Stręgiel, Stulichy, Sztynort, Trygort, Węgielsztyn, Wilkowo, Wysiecza.

  Parowa – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.

  Pozostałe miejscowości[]

  Biedaszki, Dowiackie Nowiny, Jerzykowo, Kamień, Kamionek Wielki, Kietlice, Kolonia Rybacka, Łabapa, Łęgwarowo, Mamerki, Matyski, Nowa Guja, Pasternak, Pniewo, Przystań, Różewiec, Rydzówka, Skrzypy, Sobin, Stawiska, Suczki, Surwile, Sztynort Mały, Tarławecki Róg, Tarławki, Wesołowo, Węgorzewko, Zacisz, Zielony Ostrów.

  Matyski – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo.Guja (niem. Gross Guja) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa suwalskiego.

  Sąsiednie gminy[]

  Budry, Giżycko, Kętrzyn, Pozezdrze, gmina Srokowo. Gmina sąsiaduje z Rosją.

  Przypisy

  Trygort – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo.Kamionek Wielki – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nowa Guja (niem. Klein Guja) – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo, sołectwo Guja.
  Gmina Kętrzyn – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.
  Gmina Pozezdrze – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim a w latach 1999-2001 w powiecie giżyckim.
  Róże (niem. Rosenhof) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo.
  Sztynort Mały – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo.
  Gmina Srokowo – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.
  Wysiecza (niem. Waldheim) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.069 sek.