• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Węgierska Koalicja

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Partia Węgierskiej Koalicji (węg. Magyar Koalíció Pártja, MKP; słow. Strana maďarskej koalície, SMK) – słowacka pozaparlamentarna partia polityczna reprezentująca mniejszość węgierską w tym kraju.
  Koalicja wyborcza – porozumienie partii politycznych i organizacji związkowych zawierane w celu współdziałania lub współtworzenia list wyborczych polegajace na zgłaszaniu wspólnych kandydatów lub udzielaniu wspólnego poparcia wybranym kandydatom do parlamentu bądź samorządu.

  Węgierska Koalicja (węg. Magyar Koalíció, słow. Maďarská koalícia, MK) – słowacka koalicja wyborcza, istniejąca w latach 1994-1998, reprezentująca 10% mniejszość węgierską w tym kraju.

  Przed pierwszymi w niepodległej Słowacji wyborami parlamentarnymi w 1994 trzy główne partie mniejszości węgierskiej zawarły 21 lipca 1994 w Bratysławie koalicję pod nazwą Magyar Koalíció - Maďarská koalícia.

  Partie, które weszły w skład koalicji:

  Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.Dunajská Streda (węg. Dunaszerdahely, niem. Niedermarkt) – miasto na Słowacji, w kraju trnawskim, na Małej Nizinie Naddunajskiej. Około 23,5 tys. mieszkańców. Jedno z największych miast wyspy Žitný ostrov (węg. Csallóköz).
 • Maďarské kresťanskodemokratické hnutie - Magyar Kereszténydemokrata Mozgalom (MKDH-MKDM),
 • Együttélés - spolužitie (ESWS),
 • Magyar Polgári Párt - Maďarská občianska strana (MPP-MOS).
 • Listy wyborcze w poszczególnych czterech okręgach wyborczych otwierali:

 • László Flórián,
 • Béla Bugár,
 • Zsolt Komlósy,
 • Barnabás Ferkó.
 • W wyniku wyborów MK otrzymała 10,19% głosów i 17 mandatów, co dało jej trzecie miejsce. Słowaccy Węgrzy w kadencji 1994-1998 znaleźli się w składzie opozycji parlamentarnej.

  Język węgierski (węg. magyar nyelv) – należy do podgrupy języków ugryjskich, zaliczanej do podrodziny ugrofińskiej (z rodziny uralskiej). Językiem tym posługuje się co najmniej 14 mln osób – przede wszystkim na Węgrzech, ale także w południowej Słowacji, środkowej Rumunii (Siedmiogród), północnej Serbii (Wojwodina), zachodniej Ukrainie (Zakarpacie), wschodniej Słowenii (Prekmurje) i wschodniej Austrii (Burgenland). Język węgierski ma status języka urzędowego na Węgrzech, w Słowenii (lokalnie) i w Wojwodinie. Jest to język aglutynacyjny. Współczesny węgierski język literacki powstał w XVI w. Do jego zapisu stosuje się pismo oparte na alfabecie łacińskim.

  Przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi w 1998, w związku ze zmianami w ordynacji wyborczej, partie koalicji węgierskiej musiały przeprowadzić unifikację. 21 czerwca 1998 odbył się w mieście Dunajská Streda zjazd zjednoczeniowy partii węgierskich. Powstała nowa partia pod nazwą Strana maďarskej koalície. Już wcześniej, 22 maja 1998, jedna z partii węgierskich (MKDH-MKDM) zmieniła w rejestrze partii politycznych swoją nazwę na nową nazwę wspólnej formacji.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.