• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wędrzyn

  Przeczytaj także...
  Postomia, Kanał Postomski, rzeka w zachodniej Polsce (w województwie lubuskim), lewy dopływ Warty o długości 67 km i powierzchni dorzecza 1 425 km².Województwo lubuskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, województwo o najmniejszej liczbie ludności – według danych z 31 grudnia 2012 r. miało 1,02 mln mieszkańców. Obejmuje obszar o powierzchni 13 987,88 km². Siedzibą wojewody jest Gorzów Wielkopolski, a władz samorządu województwa – Zielona Góra.
  Poligon wojskowy - zamknięty teren wojskowy używany do ćwiczeń i manewrów wojskowych, przeprowadzania testów broni oraz opracowywania i testowania taktyki wojskowej. Nazwa wywodzi się od zamkniętego na potrzeby wojska obszaru, najczęściej w kształcie wielokąta (ang. polygon). Pierwsze poligony wojskowe zaczęto tworzyć na potrzeby armii pruskiej pod koniec XVIII w.

  Wędrzyn (niem. Wandern) – kolonia w Polsce położone w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim, w gminie Sulęcin. Liczba ludności to około 1500 mieszkańców.

  W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego. Miejscowość ta w latach powojennych oznaczana była na mapach jako Modlęcin lub nie była w ogóle zaznaczana. Niedaleko znajduje się jezioro Postomsko, z którego wypływa rzeka Postomia. W okolicy znajduje się duży poligon wojskowy, gdzie ćwiczą jednostki NATO. W okresie przedwojennym miejscowość nosiła nazwę Wandern.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Bellona – dom wydawniczy, specjalizujący się w literaturze historycznej oraz militarnej. W jego ofercie znajdują się także kryminały, powieści historyczne i fantastyczne, oraz albumy, kalendarze, bajki i inna literatura dziecięca i wszelkiego rodzaju poradniki pomocne w życiu codziennym.

  W gazetach „Fakt” oraz „Dziennik” 20 listopada 2007 roku ukazały się artykuły o tym, że wcześniej mieściła się tu baza wojsk sowieckich i w silosach tej bazy znajdowały się głowice nuklearne.

  Historia[]

  Po raz pierwszy wieś wymieniona została 21 lutego 1322 roku, kiedy książę głogowski Henryk II nadał joannitom Sulęcin wraz z sześcioma wsiami, w tym wanderin. Wieś położona była na średniowiecznym szlaku handlowym z Frankfurtu przez Międzyrzecz do Poznania. W latach 1890-92 3,5 km na północny wschód od Wędrzyna zbudowano stację kolejową. W latach trzydziestych na południe od wsi wybudowano poligon wojskowy Truppenübungsplatz Wandern. Jego powierzchnia wynosiła 10.335,14 hektarów, z czego 863 hektary zajmowały lasy. W latach 70. wybudowano tu unikatowy poligon zurbanizowany, przeznaczony do szkoleń z zakresu walki w miastach.

  Henryk (II) (urodzony pomiędzy 1316 a 1324 - zmarł pomiędzy 14 sierpnia 1343 a 28 czerwca 1345), razem z bratem Bolkiem II współrządził w księstwie świdnickim w latach 1326-1343/5 (po osiągnięciu pełnoletności).Frankfurt nad Odrą (niem. Frankfurt (Oder), dawniej Frankfurt an der Oder) – miasto na prawach powiatu, leżące na zachodnim brzegu Odry, we wschodniej części Niemiec w kraju związkowym Brandenburgia. Leży na wysokości od 19 do 135 m n.p.m. i wraz z polskimi Słubicami (które do 1945 stanowiły jego wschodnią dzielnicę) tworzy aglomerację transgraniczną liczącą ok. 85 tys. mieszkańców. Miasto jest siedzibą Europejskiego Uniwersytetu Viadrina.

  Administracja[]

  Osiedlem wędrzyńskim opiekuje się administrator Jerzy Ptak, odpowiedzialny za kontakt z Wojskową Agencją Mieszkaniową i utrzymanie porządku na osiedlu. Na wiosnę 2008 roku dokonano wyboru Rady Osiedla i Przewodniczącego Miejscowości Wędrzyn. Samorząd Wędrzyński powierzył misję Przewodniczącego Panu Grzegorzowi Lewickiemu, któremu ma pomagać siedmioosobowa Rada, w skład której wchodzą: Jacek Cieluch, Anna Druzgała, Beata Imańska, Patryk Lewicki, Daniel Myśliński, Ryszard Nawrot, Jerzy Ptak. Do głównych zadań Rady i Przewodniczącego należą: informowanie o faktach i pracach na osiedlu, reprezentowanie samorządu wędrzyńskiego w gminie, załatwianie spraw publicznych, organizowanie spotkań z mieszkańcami.

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.Województwo gorzowskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998. Jego obszar wynosił 8 484 km² (10 miejsce w Polsce), a ludność w 1994 509 000 mieszkańców. W 1998 dzieliło się na 22 miasta i 38 gmin. Graniczyło z 5 województwami: od północy ze szczecińskim i koszalińskim, od wschodu z pilskim i poznańskim, a od południa z zielonogórskim. Granica zachodnia stanowiła granicę państwową do 3 października 1990 z Niemiecką Republiką Demokratyczną, później z Republiką Federalną Niemiec.

  Biuletyn wędrzyński[]

  Gazetka informacyjna, niezależna, będąca pierwszym pomysłem nowo wybranej Rady i Przewodniczącego. Wydawana raz na kwartał w nakładzie 700 egzemplarzy. Znajdują się w niej informacje dotyczące: klubu garnizonowego, szkoły, rady mieszkańców, parafii, brygady, wojskowego koła łowieckiego, Wojskowego Klubu Sportowego Wędrzyn. Gazetka trafia przede wszystkim do mieszkańców Wędrzyna, ale także do władz samorządu sulęcińskiego i sołtysów gminy Sulęcin, jak również do sklepów w miejscowościach Sulęcin i Trzemeszno. Redaktor naczelną jest Milena Klimas, redaktorem technicznym Patryk Lewicki.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (OTP, ang. North Atlantic Treaty Organization, NATO, fr. Organisation du Traité de l’Atlantique Nord, OTAN) – organizacja polityczno-wojskowa powstała 24 sierpnia 1949 na mocy podpisanego 4 kwietnia 1949 Traktatu Północnoatlantyckiego. Początkowym celem istnienia NATO była obrona militarna przed atakiem ze strony Związku Radzieckiego i jego satelitów, z czasem jednak organizacja stała się elementem utrzymania równowagi strategicznej między Wschodem i Zachodem. Po rozpadzie Układu Warszawskiego pełni rolę stabilizacyjną, podejmując działania zapobiegające rozprzestrzenianiu konfliktów regionalnych.

  Przypisy

  1. Bank Danych Lokalnych
  2. A, Lorbiecki, M. Wałdoch: Chojnice 1939, Warszawa: Bellona, 2014, s. 75, ISBN 978-83-11-13350-1.
  3. Mapa WIG z 1928 - P39 S20 297 ZIELENZIG (Cielęcin) (pol.). [dostęp 23 stycznia 2014].
  4. 17WBZ – Wędrzyn.
  5. Mapa samochodowa: Zielonogórskie, gorzowskie. Warszawa - Wrocław: PPWK, 1985.
  6. Cezary Mucha: Wycieczka do byłej atomowej bazy wyrzutni rakiet balistycznych, składu głowic jądrowych. Wycieczka NR. 7. (pol.). [dostęp 24 maja 2009].
  7. Paweł Piotrowski, Tomasz Pompowski: Polska miała arsenał broni nuklearnej (pol.). [dostęp 22 maja 2009].
  8. Charakterystyka Wędrzyna (ang.). [dostęp 24 maja 2009].
  9. 15 Wielkopolska Brygada Kawalerii Pancernej (pol.). [dostęp 24 maja 2009].
  Powiat sulęciński – powiat w Polsce (województwo lubuskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Sulęcin. Powiat położony jest w następujących regionach fizycznogeograficznych: Kotlina Gorzowska, Pojezierze Łagowskie i Równina Torzymska. W gminie Słońsk znajdują się Park Narodowy Ujście Warty i Park Krajobrazowy Ujście Warty.Kolonia – w polskim prawie jednostka osadnicza powstała w wyniku ekspansji miejscowości na terenach oddalonych od wcześniej istniejącej zabudowy, w szczególności kolonia miasta lub wsi. Na Warmii, Mazurach i Pomorzu często określana mianem wybudowanie (powstawały głównie po separacji gruntów wiejskich).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Postomsko (niem. Bürger See) – niewielkie jezioro na Pojezierzu Lubuskim, w gminie Sulęcin, przylegające do wschodnich krańców wsi Wędrzyn. Nad jeziorem zlokalizowany jest ośrodek rekreacyjny, będący własnością MON. Obecnie nieczynny.
  Gmina Sulęcin (początkowo gmina Cielęcin) – – gmina miejsko-wiejska w województwie lubuskim, w powiecie sulęcińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gorzowskim.
  Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Św. Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty (pot. szpitalnicy, joannici, kawalerowie maltańscy) – katolicki zakon rycerski.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.