• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Wólka Węglowa

  Przeczytaj także...
  Laski – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Izabelin. Położona jest na skraju Puszczy Kampinoskiej. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa warszawskiego. Do Lasek można dojechać podwarszawskim autobusem 701 (do centrum handlowego) i 708.14 Pułk Ułanów Jazłowieckich (14 p.uł.) – oddział kawalerii Wojska Polskiego II RP, kawalerii pancernej PSZ na Zachodzie oraz oddział partyzancki Armii Krajowej.
  Dziekanów Leśny (dawniej Dziekanów Niemiecki) – sołectwo w Polsce położone w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Łomianki.

  Wólka Węglowa – osiedle w północnej części dzielnicy Bielany w Warszawie. Do Warszawy przyłączone w 1951 początkowo w składzie dzielnicy Żoliborz, od 1994 w dzielnicy Bielany.

  W Wólce Węglowej znajduje się jeden z największych cmentarzy w Warszawie, Komunalny Cmentarz Północny. Planowane jest tu też zbudowanie drogi łączącej Kiełpin i Dziekanów Leśny (droga krajowa nr 7 Warszawa - Gdańsk) z budowaną obwodnicą Warszawy w rejonie Powązek. Planowane tu było również powstanie muzeum historycznego obszaru Puszczy Kampinoskiej, lecz ostatecznie powstało ono w Granicy koło Kampinosu.

  Dąbrowa Leśna − osiedle, przed 1990 w gminie Łomianki, od 1990 część Łomianek jako Łomianki-Dąbrowa, na południu Łomianek, na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego.Egzekucja w Wólce Węglowej – zbrodnia dokonana przez okupantów niemieckich wiosną 1943 roku. W okolicach wsi Wólka Węglowa na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej rozstrzelano wówczas 15 osób.

  Popularne miejsce wyjścia do Kampinoskiego Parku Narodowego.

  Wólka Węglowa
  Wólka Węglowa, Uroczysko Opaleń w Kampinoskim Parku Narodowym
  Zabudowa osiedla, ul. Palisadowa
  Zabudowa widziana od strony Puszczy
  Cmentarz komunalny
  Kościół św. Ignacego Loyoli na Placówce

  Kiełpin – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Łomianki. Tworzy jedno sołectwo wraz z Kiełpinem Poduchownym.Szlak rowerowy — trasa wycieczkowa dla rowerzystów, oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Zgodnie z normami znakowania PTTK, szlaki rowerowe oznaczone są białymi kwadratami z czarnym symbolem roweru i paskiem koloru szlaku (szlaki krajowe), lub literą R i numerem szlaku (szlaki międzynarodowe). Można jednak spotkać w terenie oznaczenia nie trzymające się tych norm (zwłaszcza starsze szlaki) np. biały kwadrat z symbolem roweru w kolorze szlaku. Ze względu na częstsze niż w przypadku szlaków pieszych umieszczanie oznakowania na drogach publicznych, znaki szlaków rowerowych uznane zostały za dodatkowe znaki drogowe, uzyskując symbole R-1, R-1a, R-1b, R-2, R-2a i R-3.

  Historia[]

 • epoka kamienna - na terenie Wólki znajdują się ludzkie siedliska
 • XIV-XV w - na obszarze dzisiejszej Wólki istnieje osada
 • około 1765 - założenie wsi królewskiej Wólka w starostwie warszawskim
 • 1760 - wieś liczy już 18 gospodarstw
 • 19 września 1939 r. szarża Ułanów Jazłowieckich gen. Romana Abrahama w Dąbrowie znana jako szarża pod Wólką Węglową
 • 1943 - Niemcy rozstrzeliwują w pobliżu wsi piętnaście osób
 • 1951 - włączenie Wólki do Warszawy
 • 1973 - otwarcie Cmentarza Komunalnego Północnego
 • 1994 - włączenie do dzielnicy-gminy Bielany
 • Szlaki turystyczne[]

 • szlak turystyczny czarny Podwarszawski Szlak Pamięci (Laski - Wólka Węglowa) 11,7 km
 • szlak turystyczny czerwony Szlak Przechadzkowy (Izabelin - Wólka Węglowa) 7,3 km
 • szlak turystyczny żółty Szlak im. Stefana Żeromskiego (Wólka Węglowa - Uroczysko Na Miny) 7,3 km
 • szlak rowerowy zielony Kampinoski Szlak Rowerowy (wokół KPN) 144,5 km
 • Zobacz też[]

 • Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie
 • Atomowa Kwatera Dowodzenia
 • Bibliografia[]

 • Lechosław Herz: Przewodnik po Puszczy Kampinoskiej. Warszawa: Wydawnictwo Sport i Turystyka, 1990, s. 268-269. ISBN 83-217-2258-X.
 • Kampinos – wieś w Polsce, położona w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Kampinos. Miejscowość jest siedzibą władz gminy Kampinos. Najbliższe miasta: Błonie (15km), Sochaczew (18km), Brwinów (26km), Ożarów Mazowiecki (27km), Grodzisk Mazowiecki (27km), Wyszogród (28km), Milanówek (29km), Żyrardów (29km).Izabelin C – wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Izabelin, siedziba tej gminy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Atomowa Kwatera Dowodzenia to opuszczony obiekt wojskowy, zlokalizowany w Puszczy Kampinoskiej na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego w Laskach w rejonie Dąbrowy Leśnej, w sąsiedztwie wydmy Łuże. Obiekt ten, niedokończony, służyć miał jako stanowisko dowodzenia na wypadek wojny atomowej.
  Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.
  Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie – jeden z większych cmentarzy w Polsce i Europie, o powierzchni 143 ha położony na Młocinach i na Wólce Węglowej w dzielnicy Bielany.
  Kampinoski Park Narodowy – polski park narodowy utworzony w 1959 roku w województwie warszawskim (obecnie województwo mazowieckie).
  Szarża pod Wólką Węglową – jedna z kilku polskich szarż kawaleryjskich podczas wojny obronnej 1939 roku. Była to ostatnia szarża w dziejach jazdy polskiej wykonana z udziałem całego pułku kawalerii.
  Droga krajowa nr 7 – droga krajowa prowadząca z Żukowa k. Gdańska przez Warszawę do granicy ze Słowacją w Chyżnem. Jest ona częścią międzynarodowej drogi europejskiej E77 prowadzącą dalej przez Słowację do stolicy Węgier, Budapesztu oraz na odcinku Gdańsk – węzeł Elbląg Wschód częścią trasy E28. Fragment z Krakowa do Rabki jest także częścią trasy tzw. Zakopianki, czyli najczęściej uczęszczanej przez turystów drogi w Tatry. Trasa przebiega przez pięć województw: pomorskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, świętokrzyskie i małopolskie.
  Powązki – obszar w północno-zachodniej części Warszawy leżący na terenie dwóch dzielnic - Woli i Żoliborza; także obszar MSI Powązki obejmujący teren Cmentarza Powązkowskiego (tzw. Stare Powązki) i Cmentarz Żydowski (pomiędzy Ostroroga i Okopową). Część Powązek leżąca na terenie Żoliborza została włączona do obszaru MSI Sady Żoliborskie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.