• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Vrbas - rzeka

  Przeczytaj także...
  Srbac (serb. Србац) – miasto w Bośni i Hercegowinie (Republika Serbska). Według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 7 069 mieszkańców.Zlewisko – obszar lądowy, z którego wszystkie wody powierzchniowe i podziemne spływają do jednego morza, oceanu bądź też innego zbiornika wodnego. Inaczej: zbiór dorzeczy.
  Bośnia i Hercegowina (BiH, bośniacki i chorwacki: Bosna i Hercegovina, serbski: Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina) – państwo federacyjne w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim, powstałe po rozpadzie Jugosławii. Graniczy od północy i południowego zachodu z Chorwacją, a z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch jednostek administracyjnych: Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.

  Vrbas – rzeka w Bośni i Hercegowinie, prawy dopływ Sawy w zlewisku Morza Czarnego. Długość – 235 km, powierzchnia zlewni – 6386 km², nachylenie – 6,92‰.

  Neretwa (Neretva) - rzeka w Bośni i Hercegowinie oraz w Chorwacji, uchodząca do Adriatyku. Największa i najdłuższa rzeka po wschodniej stronie basenu Adriatyku. Długość: 225 km, w tym 203 km w Bośni i Hercegowinie, 22 km w Chorwacji. Średni przepływ w mieście Metković (około 20 km od ujścia): 378 m³/s. Powierzchnia dorzecza: 9106 km².Vranica - masyw górski w Górach Dynarskich. Leży w Bośni i Hercegowinie, niedaleko granicy z Chorwacją. Jego najwyższy szczyt Nadkrstac osiąga wysokość 2115 m.

  Źródła Vrbasu znajdują się na wysokości 1530 m n.p.m. w górach Vranica w centralnej części Bośni i Hercegowiny. Rzeka płynie na północ przez Rudawy Bośniackie, przecina miasta Bugojno, Jajce i Banja Luka i uchodzi do Sawy koło wsi Srbac na wysokości 90 m n.p.m. Niemal na całej swej długości jest rzeką górską. Na rzece istnieją dwie elektrownie wodne – "Jajce II" o mocy zainstalowanej 27 MW i "Bočac" o mocy zainstalowanej 110 MW. Dolina Vrbasu niemal na całej długości jest korytarzem komunikacyjnym łączącym północ i południe kraju – Banja Lukę z doliną Neretwy. Rzeka nie jest żeglowna, urządzane są na niej tylko spływy kajakowe – atrakcja turystyczna.

  Bugojno – miasto i gmina w Bośni i Hercegowinie, nad rzeką Vrbas (prawym dopływie Sawy, która z kolei jest prawym dopływem Dunaju), na południowy zachód od Zenicy i około 80 km na północny zachód od Sarajewa. Około 46 500 mieszkańców (2002).Morze Czarne (w starożytności: gr. Εύξεινος Πόντος, łac. Pontus Euxinus, co znaczy „Morze Gościnne”) – morze śródlądowe rozciągające się pomiędzy Azją Mniejszą na południu, Kaukazem na wschodzie, Niziną Wschodnioeuropejską na północy i Półwyspem Bałkańskim na zachodzie. Wchodzi w skład systemu oceanicznego Oceanu Atlantyckiego.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • ICPDR (ang.)
 • Hydroelektrownie na Vrbasie (ang.)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Rzeki
 • Zlewnia – całość obszaru, z którego wody spływają do jednego punktu danej rzeki (jeziora, bagna itp.) lub jej fragmentu. W szczególnym przypadku, kiedy punkt zamykający znajduje się w miejscu ujścia danej rzeki do recypienta, obszar zlewni ograniczony działem wodnym wyznaczonym w ten sposób nazywa się dorzeczem.Jajce – miasto w Bośni i Hercegowinie, w kantonie Centralna Bośnia, położone nad rzeką Vrbas, przy ujściu rzeki Pliva. Ludność: 24.455 (2007).
  Warto wiedzieć że... beta

  Sawa (słoweń., chorw., bośn. Sava, niem. Save, węg. Száva, łac. Savus) – rzeka na granicy Europy Zachodniej (Kotliny Panońskiej) i Europy Południowej (Półwyspu Bałkańskiego). Największy prawy dopływ Dunaju w zlewisku Morza Czarnego. Długość - 940 km, powierzchnia zlewni - 95719 km², średni przepływ - 255 m³/s w Zagrzebiu, 1722 m³/s u ujścia w Belgradzie.
  Banja Luka (serbski Бања Лука) – miasto w zachodniej części Bośni i Hercegowiny, faktyczna stolica Republiki Serbskiej, nad rzeką Vrbas (dopływ Sawy), drugie pod względem liczby mieszkańców w kraju, liczy ok. 237 tys. mieszkańców (2005).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.744 sek.