• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Voortrekker Monument  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Republiki burskie – państwa założone podczas holenderskiej kolonizacji i Voortrekku w południowej Afryce. Większość z tych państw była dość krótkotrwała, gdyż podczas wojen burskich upadły one i zostały wcielone do brytyjskich kolonii.Konwencja Rzeki Sand – traktat z 17 stycznia 1852 roku, w którym Wielka Brytania formalnie uznała niepodległość terytorium burskiego leżącego za rzeką Vaal (Transwal), w zamian tamtejsi Burowie zobowiązali się nie ingerować w sprawy brytyjskiego Zwierzchnictwa Rzeki Oranje.
  Historia[]
   Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

  Opis pomnika[]

  Pomnik jest gigantycznym sześcianem o długości każdego boku 40 metrów, do którego budowy zużyto miejscowy granit. Architektura monumentu mocno nawiązuje do pomników niemieckich, w szczególności do Pomnika Bitwy Narodów w Lipsku. Centralnym punktem monumentu są umieszczone na fryzie budynku tzw. Płaskorzeźby Przeszłości oraz marmurowy sarkofag - Cenotaf.

  Republika Południowej Afryki (RPA, afr. Republiek van Suid-Afrika, ang. Republic of South Africa) – państwo na południowym krańcu Afryki.Republika Południowoafrykańska (niderl. Zuid-Afrikaansche Republiek, ZAR), potocznie Transwal (Transvaal Republiek; dosłownie "Republika za rzeką Vaal") – historyczne państwo burskie na terenie obecnej Republiki Południowej Afryki istniejące z przerwami w latach 1852-1902.

  Główne wejście do budynku prowadzi do Sali Bohaterów. Ogromna przestrzeń wnętrza zamykają ściany, na każdej z nich znajdują się gigantyczne okna zakończone ostrołukowo, pokryte żółtym belgijskim szkłem. Poniżej okien znajdują się marmurowe płaskorzeźby będące największym tego typu dziełem na świecie. Składają się z 27 sekcji obrazujących historię Wielkiego Treku, od opuszczenia przez Burów Kolonii Przylądkowej w 1835 roku aż do podpisania Konwencji Rzeki Sand w 1852 roku. Środek Sali Bohaterów wyznacza kolista balustrada, z której widać znajdujący się piętro niżej Cenotaf.

  Voortrekkers (afr. ci, co idą przodem) - burscy pionierzy w południowej Afryce, którzy po brytyjskiej aneksji Kolonii Przylądkowej od 1835, w latach 40. i 50. XIX wieku, wyruszyli z niej w głąb Afryki. Wielki Trek miał wielu przywódców takich jak choćby: Louis Tregardt, Hendrik Potgieter, Sarel Cilliers, Pieter Uys, Gerrit Maritz, Pieter Retief, i Andries Pretorius. Burowie ruszyli na północ, zakładając na nowych terenach niepodległe republiki burskie (Transwal, Orania i Natal) i prowadząc wojny z królestwem Basuto, utworzonym na początku XIX wieku przez króla Moshoeshoe I. Stworzone przez nich republiki nie przetrwały długo - po wojnach burskich zostały wchłonięte przez imperium brytyjskie.Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).

  Cenotaf - pusty bezimienny grób Voortrekkera znajduje się w dolnej partii Monumentu stanowiąc centralny punkt Sali Cenotafu. Na marmurowym sarkofagu umieszczono napis w afrikaans: ONS VIR JOU SUID-AFRIKA (w tłum. My, dla Ciebie, Południowa Afryko). Każdego roku, 16 grudnia o godzinie 12.00 w rocznicę Bitwy nad Blood River, poprzez otwór w dachu, promienie słońca padają na Cenotaf. Promienie słońca symbolizują błogosławieństwa Boga dla życia i wysiłków Voortrekkerów. Wokół Cenotafu znajdują się flagi wszystkich republik burskich, arrasy przedstawiające sceny z Wielkiego Treku oraz inne ważne pamiątki. Przy ścianie północnej płonie wieczny ogień pamięci, nieprzerwanie od 1938 roku. Łączy się on z symbolicznym afrykanerskim Trekiem z 1838 roku, kiedy to wozy zaprzągnięte w woły pokonały pokonały dystans 1312 km pomiędzy Kapsztadem a Pretorią. Uwieńczeniem tego Treku było wmurowanie kamienia węgielnego na wzgórzu pod budowę Voortrekker Monument.

  Fryz – środkowy, poziomy człon belkowania z reguły leżący między architrawem i gzymsem. Bardzo często zdobiony płaskorzeźbami, był jednym z najbardziej ozdobnych elementów antycznych świątyń.Springbok, szpringbok, antylopa skoczek (Antidorcas marsupialis), z afrykanerskiego: spring = skok; bok = antylopa, sarna lub kozioł) – gatunek małego brązowo-białego ssaka parzystokopytnego z rodziny krętorogich. kłębie do 75 cm. Samce mogą ważyć do 50 kg, a samice do 37 kg.

  U wejścia do monumentu stoi wykonana z brązu rzeźba autorstwa Antona van Wouw'a przedstawiającą Voortrekkerkę i jej dwoje dzieci. Posąg hołduje siłę oraz odwagę burskich kobiet. Po obu stronach rzeźby znajdują się płaskorzeźby czterech connochaetes, które symbolizują niebezpieczeństwa Afryki; postać kobiety zaś uosabia zachodnią, chrześcijańską cywilizację na Czarnym Lądzie jako ostatecznego zwycięzcę.

  Rajd Jamesona (af. Jameson-inval, ang. Jameson Raid) – rajd zbrojny zorganizowany w dniach 29 grudnia 1895 – 2 stycznia 1896 roku przez Leandera Starra Jamesona i podległych jemu policjantów z Rodezji i Beczuany przeciwko Republice Południowoafrykańskiej.Wielki Trek (afr. Groot Trek, ang. Great Trek) – migracja zewnętrzna części Burów z Kolonii Przylądkowej na wschód i północny wschód południowej Afryki w latach 30. i 40. XIX wieku. Spowodowana prowadzoną przez Brytyjczyków dyskryminacyjną polityką.

  Na każdym zewnętrznym rogu Monumentu znajduje się posąg reprezentująco odpowiednio: Pieta Retiefa, Andriesa Pretoriusa, Hendrika Potgietera oraz Nieznanego Lidera - reprezentanta wszystkich pozostałych przywódców Voortrekkerów. Każdy posąg waży około sześć ton.

  Na wschodnim rogu Monumentu, na tym samym poziomie co wejście, znajduje się akt fundacyjny pomnika.

  Zebra – ssak z rodzaju Equus (rodzina koniowatych) charakteryzujący się obecnością białych pasów na czarnej sierści. Początkowo wierzono, że zebry mają białą sierść z ciemnymi pasami, ponieważ niektóre zebry mają białe podbrzusza. Badania embriologiczne dowiodły jednak, że kolor tła zwierzęcia to czarny, białe paski i brzuchy są dodatkami, powstałymi wskutek różnych czynników. Zebry żyją stadnie na trawiastych terenach Afryki, na południe od Sahary.Sześcian (właściwie sześcian foremny, inaczej heksaedr) – wielościan foremny o sześciu ścianach w kształcie identycznych kwadratów. Posiada dwanaście krawędzi, osiem wierzchołków i 4 przekątne. Ścinając odpowiednio wierzchołki sześcianu otrzymujemy wielościan półforemny o nazwie sześcian ścięty.

  Pomnik otacza, wykonany z dekoracyjnego granitu lagger - rząd 64 wozów zaprzężonych w woły, symbolizujący 64 wozów z Bitwy nad Blood River.

  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Impala zwyczajna (Aepyceros melampus) – gatunek ssaka z rodziny wołowatych, licznie występujący w południowej Afryce.
  Bitwa nad Krwawą Rzeką (afr. Slag van Bloedrivier, ang. Battle of Blood River) – starcie zbrojne, które miało miejsce 16 grudnia 1838 pomiędzy oddziałem burskim a armią Zulusów, nad brzegami Krwawej Rzeki (afr. Bloedrivier) przepływającej przez obszar stanowiący obecnie część prowincji KwaZulu-Natal w Republice Południowej Afryki.
  Brązy – stopy miedzi z cyną lub innymi metalami i ewentualnie innymi pierwiastkami, w których zawartość miedzi zawiera się w granicach 80-90% wagowych (stopy miedzi, które nie noszą nazwy "brąz", to mosiądze – stopy miedzi i cynku oraz miedzionikiel – stop miedzi z niklem). Składy brązów specyfikuje Polska Norma PN-xx/H-87050.
  Kolonia Przylądkowa (ang. Cape Colony, niderl. Kaapkolonie) – brytyjska kolonia w południowej Afryce, istniejąca (z przerwą) w latach 1795-1910.
  Andries Hendrik Potgieter (ur. 19 grudnia 1792 w Graaff Reinet w Kolonii Przylądkowej, zm. 16 grudnia 1852 w Schoemansdal w Transwalu) – burski polityk i wojskowy.
  Cenotaf albo kenotaf (gr. κενοτάφιον – kenotaphion, od κενός – "pusty" i τάφος – "grób") – symboliczny grobowiec, wznoszony w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie, a w epoce nowożytnej w Indiach.
  Pomnik Bitwy Narodów (niem. Völkerschlachtdenkmal) – upamiętnia największą bitwę okresu napoleońskiego, która w 1813 roku miała miejsce w okolicach Lipska. Stanowi on nie tylko punkt rozpoznawczy dla miasta Lipska, ale także najwyższą budowlę pomnikową Europy. W skład kompleksu wchodzą nie tylko sam pomnik, ale także muzeum "Forum 1813", zbiornik wodny oraz aleja lipowa okalająca cały obszar.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.1 sek.