Volutus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Volutus (skrót: vol) – chmura w postaci poziomej rolki, gatunek chmur stratocumulus i altocumulus. Został oficjalnie wprowadzony do klasyfikacji chmur wraz z publikacją nowego wydania Międzynarodowego atlasu chmur w 2017 roku.

Walec jest bryłą geometryczną ograniczoną powierzchnią walcową i dwiema płaszczyznami nierównoległymi do jej tworzącej. Jeżeli płaszczyzny są prostopadłe do tworzącej, wówczas jest to walec prosty.Altocumulus [łac.] (Ac), chmury średnie kłębiaste – rodzaj chmur piętra średniego złożonych z białych lub szarych drobnych członów, małych obłoków, a niekiedy przylegających do siebie i tworzących warstwę.
Sekwencja chmur stratocumulus volutus nad Oceanem Południowym

Chmury tego gatunku mają postać wydłużonych, ułożonych poziomo walców, często obracających się powoli wokół osi poziomej. Występują stosunkowo rzadko. Stratocumulus volutus zazwyczaj występuje pojedynczo, ale od czasu do czasu obserwuje się je ułożone w równoległe rzędy – tworzą wówczas uliczki chmur. Altocumulus volutus zwykle tworzy pojedynczą linię, z rzadka rozciąga się od horyzontu do horyzontu.

Ocean Południowy (także: Południowy Ocean Lodowaty, Ocean Antarktyczny) – ocean rozciągający się od wybrzeża Antarktydy do równoleżnika 60°S, wzdłuż którego łączy się z oceanami: Spokojnym, Indyjskim i Atlantyckim. Ocean Południowy jest drugim najmniejszym spośród wszystkich pięciu. Jego obszar został formalnie zatwierdzony przez Międzynarodową Organizację Hydrograficzną w roku 2000. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Południowy.Stratocumulus, Sc, chmura kłębiasto-warstwowa, kłębiasta warstwowa – chmura w postaci szarej warstwy lub wielu płatów przypominających kształtem bryły, które są przeważnie spłaszczone. Jest złożona z kropel chmurowych wody. Niekiedy towarzyszą jej niewielkie opady deszczu lub virga. Przeważnie występuje poniżej 2400 m. Warstwowa struktura jest często związana z inwersją temperatury powyżej wierzchołka.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Wał szkwałowy (arcus) – forma towarzysząca chmurom burzowym, która może przybierać podobny kształt
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Poznaj 12 zupełnie nowych chmur. Ich zdjęcia zapierają dech. twojapogoda.pl, 2017-03-24. [dostęp 2017-03-30].
  2. Stratocumulus volutus (Sc vol) - CIMO 2016 (Section 2.3.7.2.4) (ang.). W: International Cloud Atlas [on-line]. Światowa Organizacja Meteorologiczna. [dostęp 2017-03-30].
  3. Altocumulus volutus (Ac vol) - CIMO 2016 (Section 2.3.4.2.5) (ang.). W: International Cloud Atlas [on-line]. Światowa Organizacja Meteorologiczna. [dostęp 2017-03-30].


  Horyzont – okrąg powstały w wyniku przecięcia sfery niebieskiej na dwie części, wyznaczający granicę pomiędzy przestrzenią widoczną dla obserwacji i zasłoniętą przez Ziemię.
  Reklama