• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Volkswagen Polo  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  R4 – oznaczenie rzędowego silnika spalinowego o czterech cylindrach ułożonych w jednym rzędzie. Mogą one być ustawione zarówno w pionie, jak i pod kątem do podłoża. R4 jest najprostszym układem o dobrym wyważeniu – choć całkowite wyrównoważenie występuje jedynie dla sił pierwszego rzędu. Z tego powodu jest często stosowany w samochodach klasy ekonomicznej. Niemniej, w jednostkach mogą występować drgania, wprost proporcjonalne do wielkości silnika, a związane z siłami drugiego rzędu. Z tego powodu, wraz ze wzrostem mocy przechodzi się do układów o większej liczbie cylindrów. Kolejność zapłonów w poszczególnych cylindrach to 1-3-4-2 lub 1-2-4-3.System kontroli trakcji – system zaliczany do grupy systemów Advanced Vehicle Control Systems (albo Automated Highway Systems), którego głównym zadaniem jest niedopuszczenie do nadmiernego poślizgu kół pojazdu podczas przyspieszania (objawiającego się ich buksowaniem). Pośrednio systemy takie mogą wpływać również na polepszenie właściwości trakcyjnych pojazdu podczas ruchu w zakręcie. Większość systemów działa jedynie w zakresie niskich prędkości pojazdu (do 40 km/h) aczkolwiek budowane są też wersje działające dla całego zakresu prędkości. Jest kolejnym po ABS-ie systemem podwyższającym bezpieczeństwo czynne. Działanie systemu wpływa także na zmniejszenie zużycia opon i paliwa. System ten wykorzystuje elementy systemu ABS. Może również wykorzystywać inne elementy, jak jednostkę sterującą pracą silnika.

  Volkswagen Polosamochód osobowy klasy aut miejskich produkowany pod niemiecką marką Volkswagen od 1975 roku. Od 2017 roku produkowana jest szósta generacja modelu.

  Pierwsza generacja[ | edytuj kod]

  Volkswagen Polo I - tył

  Volkswagen Polo I został po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany w 1975 roku.

  Audi A5 - samochód sportowy serii Grand tourer produkowany przez Audi od 2007 roku. Auto zostało zaprezentowane jednocześnie podczas targów motoryzacyjnych w Genewie i Melbourne w 6 marca 2007 roku.Škoda Rapid - samochód osobowy segmentu B produkowany przez koncern Škoda Auto od 2012 roku. Auto zostało zaprezentowane w 2011 roku jako koncept MissionL. Pojazd wypełnił lukę pomiędzy Fabią a Octavią.

  Historia powstania modelu Polo rozpoczęła się w 1971 roku, kiedy to inżynierowie Volkswagena otrzymali zlecenie zaprojektowania maksymalnie długiego, a jednocześnie lekkiego pojazdu, którego masa nie przekroczy 700 kg, a długość 3,5 m. We wrześniu 1974 roku auto zostało po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowane pod logiem Audi jako modelu 50. Rok później auto zaprezentowano podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu. W tym samym roku zarząd Volkswagena postanowił wkroczyć w segment aut miejskich ze zdwojoną siłą, dlatego zaprezentowano model Polo, który jedynie detalami oraz uboższym wyposażeniem różnił się od Audi 50. Ze względu na wysoką cenę zakupu, Audi 50 wycofane zostało z produkcji w marcu 1978 roku.

  Opel Astra J (Astra IV) - samochód osobowy klasy kompaktowej marki Opel produkowany od 2009 roku. Astra J powstała na nowej płycie General Motors – zwanej Delta, z której korzysta również Chevrolet Cruze. W plebiscycie na Europejski Samochód Roku 2010 model zajął 3. pozycję (za VW Polo V i Toyotą iQ).Facelifting, lifting (ang.: podniesienie twarzy, retusz twarzy) – modernizacja modelu samochodu polegająca jedynie na kosmetycznych zmianach w wyglądzie nadwozia i wnętrza.

  Podstawową jednostką napędową pojazdu był czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemności 0.9 l i mocy 40 KM. W 1976 roku gamę jednostek napędowych rozszerzono o silnik o pojemności 1.1 l i mocy 50 KM. W 1977 roku do gamy nadwoziowej pojazdu dołączył 2-drzwiowy sedan oferowany pod nazwą Derby. W 1979 roku auto przeszło delikatny face lifting. Zmieniona została odrobinę atrapa chłodnicy, zderzaki, a także wnętrze pojazdu. W tym samym roku zaprezentowana została usportowiona wersja pojazdu oznaczona symbolem GT. Pojazd ten wyposażony był w mocniejszy silnik benzynowy o pojemności 1.3 l i mocy 55 KM.

  Volkswagen Poznań Sp. z o.o. – spółka koncernu Volkswagen AG mająca siedzibę w Poznaniu. Jest częścią branży biznesowej zajmującej się produkcją samochodów dostawczych i ciężarowych Volkswagen Nutzfahrzeuge (Volkswagen Samochody Użytkowe). W poznańskiej fabryce produkowane są również oparte na wersjach użytkowych samochody osobowe. Jest również producentem odlewów.Samochód Roku (ang.: Car of the Year – w skrócie COTY) – nazwa konkursu na najlepszy samochód, wybierany spośród samochodów debiutujących na rynku w bieżącym roku kalendarzowym na rok następny.

  Wersje wyposażeniowe[ | edytuj kod]

 • LS
 • GLS
 • GT
 • Silniki[ | edytuj kod]


  Druga generacja[ | edytuj kod]

  Volkswagen Polo II - tył przed liftingiem
  Volkswagen Polo II Coupé przed liftingiem
  Volkswagen Polo II po liftingu
  Volkswagen Polo II po liftingu - tył

  Volkswagen Polo II został po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany w 1981 roku.

  Samochód był tak naprawdę mocno zmodernizowanym modelem pierwszej generacji, który został wydłużony. Podstawową jednostką napędową pojazdu był benzynowy silnik o pojemności 1.0 l lub 1.3 l. W 1986 roku zaprezentowano usportowioną wersję G40, która wyposażona została w silnik o mocy 116 KM. W tym samym roku gamę uzupełniono o silnik wysokoprężny o pojemności 1.3 l. 21 maja 1990 roku rozpoczęto montaż samochodu w zakładach IFA (fabryka w Zwickau-Mosel produkująca Trabanty) w NRD. W sierpniu 1990 roku pojawił się silnik o pojemności 1.4 l. W październiku tego samego roku auto przeszło gruntowny face lifting. Przemodelowany został przód pojazdu, w którym zastosowano nowe reflektory, zderzak oraz atrapę chłodnicy. Przy okazji odświeżone zostało wnętrze pojazdu oraz paleta silników.

  Fuel Stratified Injection (FSI) – technika zasilania benzyną wykorzystywana w silnikach benzynowych. Pozwala zwiększyć moc silnika bez przyrostu jednostkowego zużycia paliwa. Opracowana została przez Volkswagena.Samochodowa lampa ksenonowa, ksenon, biksenon - potoczna nazwa systemu oświetlenia stosowanego w samochodach, spełniającego rolę świateł mijania lub świateł drogowych i mijania równolegle.

  W plebiscycie na Europejski Samochód Roku 1982 model zajął 3. pozycję (za Renault 9 i Oplem Asconą C).

  Wersje wyposażeniowe[ | edytuj kod]

 • Azur
 • Beach
 • Boulevard
 • CL
 • CL Extra
 • Fancy
 • Fantasy
 • Fox
 • Genesis
 • GT
 • G40
 • Mikado
 • Movie
 • Prego
 • Pretty
 • S
 • Scot
 • Style
 • Laura Ashley
 • Silniki[ | edytuj kod]


  Walter de Silva (ur. 27 lutego 1951 w Lecco) – projektant samochodowy z Włoch, obecnie projektuje samochody dla wszystkich marek z Volkswagena. Jego kariera rozpoczeła się w 1972, gdzie pracował dla Fiata. Zaprojektował tam m.in. deskę rozdzielczą dla Polskiego Fiata 125p MR75. Następnie przez dziewięć lat pracował dla I.DE.A Institute aż został zatrudniony przez Alfa Romeo. W 1998 roku podjął się pracy dla Volkswagena.Fiat Punto – model samochodu osobowego z segmentu B marki FIAT produkowany od 1993 roku. Dotychczas wyprodukowano trzy generacje tego modelu pod nazwą Punto oraz dwoma nazwami Fiat Punto Evo i Fiat Grande Punto. Samo słowo "punto" oznacza po włosku „punkt”, „kropkę”. Następca obecnej, III generacji modelu zostanie wprowadzony do produkcji nie wcześniej niż w 2015 roku.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Face lifting (z ang.: „podniesienie, podciągnięcie skóry twarzy”) – modernizacja modelu samochodu polegająca zazwyczaj jedynie na kosmetycznych zmianach w jego wyglądzie.
  Opel Ascona – model samochodu produkowany w latach 1970 - 1988, w różnych wersjach, przez firmę Opel. Pojazd ten brał udział w latach osiemdziesiątych w licznych rajdach samochodowych, odnosząc wiele sukcesów. W 1982 Walter Röhrl zdobył Mistrzostwo Europy samochodem Opel Ascona B 400. W sumie na rynku ukazały się trzy generacje tego modelu. Występowała jako dwu- i czterodrzwiowa limuzyna oraz trzydrzwiowe kombi, a w trzeciej generacji także jako kabriolet. W 1979 powstał wariant specjalny: Ascona 400, przeznaczony do udziału w rajdach samochodowych. Poddany tuningowi pojazd spełniał pokładane w nim nadzieje, odnosząc wiele sportowych sukcesów. Ascona miała jeszcze wiele innych sportowych wcieleń, w tym wersję GT i wersję Sprint produkowaną w firmie tuningowej Irmscher. W 1988 Ascona została zastąpiona przez Vectrę.
  Zamek centralny – urządzenie pozwalające na otwieranie i zamykanie wszystkich zamków pojazdu (drzwi i bagażnika) za pomocą jednego przycisku lub pilota (zdalny zamek centralny).
  Suction Diesel Injection (SDI) jest konstrukcją wolnossącego silnika ZS o wtrysku bezpośrednim opracowanego i produkowanego przez Volkswagen Group. Jest już nieprodukowaną jednostką napędową dla pewnych samochodów, vanów i łodzi. Produkuje się silniki o pojemności skokowej od 1,7 do 2,5 litra i o różnych parametrach, zależnie od zastosowania.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Ekran dotykowy (ang. Touchscreen) – wyświetlacz reagujący na dotyk, obsługiwany rysikiem lub palcem. Jego rozmiary sięgają rozmiarów zwykłych wyświetlaczy. Stosowany jest w palmtopach, palmofonach, telefonach komórkowych, smartfonach, komputerach przenośnych oraz tabletach.
  Elektryczne sterowanie szyb lub elektryczna regulacja szyb (z ang. power windows lub electric windows) - rozwiązanie techniczne stosowane w pojazdach mechanicznych/samochodach głównie osobowych, ciężarowych, terenowych itp. umożliwiające zamykanie i otwieranie szyb w drzwiach bocznych bez konieczności użycia siły ludzkich rąk (tzn. ręczna regulacja wymagająca kręcenia korby przymocowanej do obicia drzwi). Zamykanie/otwieranie szyb odbywa się na pomocą przycisków sterowania (góra/dół).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.