• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Vojislav Koštunica

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.
  Partia Demokratyczna (serb. Demokratska stranka / Демократска странка, DS) – serbska partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym. Posiada status partii stowarzyszonej w ramach Partii Europejskich Socjalistów.

  Vojislav Koštunica, cyr. Војислав Коштуница, wym. [v̞ɔ̝̌.ji̞.slav kɔ̝ʃ.tǔ̞.ni.ʦa] (ur. 24 marca 1944 w Belgradzie) – serbski prawnik i polityk, ostatni prezydent Jugosławii od 7 października 2000 do 7 marca 2003, premier Serbii od 3 marca 2004 do 7 lipca 2008. Założyciel Demokratycznej Partii Serbii (DSS) i jej wieloletni przewodniczący (1992–2014).

  Kosowo (alb.: Kosova / Kosovë, serb.: Косово, Kosovo) – terytorium sporne w południowej Europie ze stolicą w Prisztinie.Język serbski (cрпски, srpski) – jedna z uregulowanych wersji dialektu sztokawskiego, używana głównie przez Serbów i Czarnogórców w Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie oraz w innych krajach.

  Życiorys[]

  W 1966 ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Belgradzie. Na tej samej uczelni uzyskał w 1970 magisterium, a 1974 stopień doktora. W latach 1970–1974 pracował jako asystent na macierzystym uniwersytecie, odszedł z przyczyn politycznych. Pracował następnie w instytutach naukowych, zajmując się w szczególności tematyką z zakresu praw człowieka.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Wybory parlamentarne w Serbii w 2008 roku zostały przeprowadzone 11 maja. Były to wybory przedterminowe, rozpisane przez prezydenta Borisa Tadicia po rozwiązaniu parlamentu, ledwie rok od poprzednich wyborów. Wraz z nimi przeprowadzone zostały wybory samorządowe.

  W okresie przemian politycznych był jednym z założycieli Partii Demokratycznej. Reprezentował w jej ramach skrzydło nacjonalistyczne, odszedł z tego ugrupowania w 1992, zakładając i stając na czele Demokratycznej Partii Serbii. Od 1990 do 1997, kiedy to większość opozycji zbojkotowała wybory, zasiadał w Zgromadzeniu Narodowym.

  Demokratyczna Opozycja Serbii (serb. Demokratska opozicija Srbije / Демократска oпозиција Cрбије, DOS) – koalicja serbskich demokratycznych partii politycznych i organizacji politycznych, działająca w latach 2000–2003, która odsunęła od władzy Slobodana Miloševicia.Belgrad (Београд, Beograd, starożytne Singidunum, daw. Białogród, węg. Nándorfehérvár) – stolica Serbii. Miasto leży w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju.

  W 2000 wprowadził DSS do Demokratycznej Opozycji Serbii. Z ramienia DOS zwyciężył w wyborach na urząd prezydenta federalnego Jugosławii, pokonując Slobodana Miloševicia. Kontrolowana przez władze komisja wyborcza odmówiła uznania tych wyników. Wywołało to masowe wielotysięczne protesty w całym kraju, w trakcie których 5 października 2000 doszło do zajęcia instytucji rządowych. Ostatecznie 7 października tegoż roku Vojislav Koštunica objął urząd prezydenta Jugosławii. We wrześniu i grudniu 2002 dwukrotnie uczestniczył w wyborach na prezydenta Serbii, każdorazowo zdobywał największą liczbę głosów, oba te głosowania okazały się jednak nieważne z uwagi na zbyt niską frekwencję.

  G17 Plus - niewielka serbska partia polityczna o charakterze konserwatywno-liberalnym założona w 2002. Przewodniczącym partii jest obecnie Mlađan Dinkić. Należy do Europejskiej Partii Obywatelskiej. Od 2004 współtworzy rząd Serbii razem z Partią Demokratyczną i SDS.Wydział Prawa Uniwersytetu w Belgradzie (serb. Правни факултет Универзитета у Београду) – jeden z 31 wydziałów Uniwersytetu w Belgradzie. Jest największym co do liczby studentów (8 tys. studentów) oraz najstarszym wydziałem Serbii (erygowany w 1808 roku).

  Po wyborach parlamentarnych w 2003 objął w marcu 2004 urząd premiera, utrzymał go również po wyborze w 2007 nowego parlamentu w ramach koalicji z Partią Demokratyczną i G17 Plus. W marcu 2008 podał się do dymisji, argumentując ją różnicami poglądów w koalicji rządowej, m.in. na temat współpracy z Unią Europejską po ogłoszeniu niepodległości Kosowa. Kryzys rządowy doprowadził do rozwiązania parlamentu i rozpisania przedterminowych wyborów. W lipcu 2008 Vojislav Koštunica zakończył urzędowanie na stanowisku premiera, a jego ugrupowanie przeszło do opozycji, w której pozostało również po wyborach w 2012. W tym samym roku bez powodzenia ubiegał się o prezydenturę Serbii, otrzymując niespełna 7,5% głosów. W 2014 kierowana przez niego nieprzerwanie DSS znalazła się poza parlamentem, w związku z czym zrezygnował z funkcji przewodniczącego (zastąpił go Aleksandar Popović).

  Demokratyczna Partia Serbii (serb. Демократска странка Србије lub Demokratska stranka Srbije, w skrócie DSS) jest największą centro-prawicową partią polityczną w Serbii. Jest stowarzyszona z Europejską Partią Obywatelską.Aleksandar Popović, cyr. Александар Поповић (ur. 20 października 1971 w Belgradzie) – serbski polityk i wykładowca akademicki, minister w obu rządach Vojislava Koštunicy, przewodniczący Demokratycznej Partii Serbii (DSS).

  Przypisy

  1. Vojislav Koštunica (serb.). istinomer.rs. [dostęp 2014-02-03].
  2. Vojislav Koštunica – kandidat DSS-a (serb.). b92.net. [dostęp 2014-02-03].
  3. Demokratska stranka Srbije (serb.). b92.net. [dostęp 2014-02-05].
  4. Mariusz Zawadzki, Serbia sypie się z powodu Kosowa, "Gazeta Wyborcza" z 10 marca 2008
  5. Aleksandar Popović zamenio Koštunicu: A zar je bilo lakih dana? (serb.). pressonline.rs, 19 marca 2014. [dostęp 2014-04-13].
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Samogłoska otwarta przednia niezaokrąglona - typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym i X-SAMPA, to a (zwykłe a).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Samogłoska przymknięta przednia niezaokrąglona – typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to i (zwykła litera i).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Zgromadzenie Narodowe Republiki Serbii (serb. Народна скупштина Републике Србије) jest to unikameralny parlament Republiki Serbii. Składa się z 250 posłów. Obecnym, od 23.7.2012 Przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego RS jest Nebojša Stefanović.
  Uniwersytet w Belgradzie (serb. Универзитет у Београду) – uczelnia w Belgradzie. Uniwersytet ten jest największym i najważniejszym uniwersytetem Republiki Serbii. Założony w 1808 r., jako działająca od tego roku w Belgradzie Szkoła Wielka (serb. Велика школа). Obecnie ma 31 wydziałów i ponad 90 tys. studentów. Jest najbardziej cenioną i dofinansowaną instytucją naukowo-badawczą w Serbii. Prowadzi badania naukowe we wszystkich dziedzinach nauki. Biblioteka Uniwersytecka im. Svetozara Markovića jest jedyną Carnegie biblioteką w Europie Środkowej i Wschodniej.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.056 sek.