• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Vladimirs Buzajevs

  Przeczytaj także...
  Ryga (łot. Rīga, niem. Riga, lit. Ryga, est. Riia, liw. Rīgõ, fin. Riika, jidysz ריגע, Rige, ros. Рига, Riga, ukr. Рига, Ryha) – stolica Łotwy, miasto położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Jest głównym ośrodkiem gospodarczo-przemysłowym, komunikacyjnym (port morski, lotniczy i węzeł kolejowy Ryga Centralna), kulturalnym i naukowym kraju. Posiada liczne zabytki, w tym jeszcze z czasów średniowiecza. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Stanowi jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Wybory parlamentarne na Łotwie w 2010 roku (łot. 10.Saeimas vēlēšanas) – wybory zorganizowane zostały 2 października 2010, w ich wyniku został wyłoniony Sejmu Republiki Łotewskiej X kadencji.

  Vladimirs Buzajevs (ros. Владимир Викторович Бузаев, Władimir Wiktorowicz Buzajew; ur. 8 października 1951 w mieście Żukowka w obwodzie briańskim) – łotewski dziennikarz i polityk rosyjskiego pochodzenia, radny Rygi, w latach 2002–2010 poseł na Sejm VIII i IX kadencji z listy ugrupowania O Prawa Człowieka w Zjednoczonej Łotwie.

  Rosyjski Związek Łotwy (łot. Latvijas Krievu savienība, LKS; ros. Русский союз Латвии, РуCоЛ – do 2014 O Prawa Człowieka w Zjednoczonej Łotwie (łot. Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā, PCTVL, ros. За права человека в единой Латвии, ЗаПЧЕЛ) – łotewska partia polityczna reprezentująca interesy mieszkających na Łotwie Rosjan i innych mniejszości rosyjskojęzycznych.Rosjanie (ros. русские / russkije) – naród wschodniosłowiański, zamieszkujący głównie Rosję oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim: Ukrainę, Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan, Łotwę, Kirgistan, Estonię, Litwę, Mołdawię i Naddniestrze oraz Turkmenistan. Znaczące diaspory znajdują się w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Niemczech.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  W 1973 ukończył studia z dziedziny fizyki w Łotewskim Uniwersytecie Państwowym im. Pēterisa Stučki. W 1983 obronił dysertację kandydacką z dziedziny hydrogeologii.

  Pod koniec lat 80. zaangażował się w tworzenie tzw. Interfrontu sprzeciwiającego się niepodległości Łotwy od Związku Radzieckiego, pracował w organie tego ruchu pod nazwą "Jedinstwo" ("Jedność"). W latach 1989–1994 sprawował mandat radnego Miejskiej Rady Deputowanych Ludowych w Rydze. Po odzyskaniu przez Łotwę niepodległości działał na rzecz społeczności rosyjskojęzycznych: od 1994 do 2001 był współprzewodniczącym Łotewskiego Komitetu Praw Człowieka tworzonego przez osoby czujące się pokrzywdzonymi działaniami państwa łotewskiego. Pełnił funkcję przewodniczącego partii "Równouprawnienie" (2001–2007), która weszła w skład ruchu O Prawa Człowieka w Zjednoczonej Łotwie (PCTVL), był także asystentem posła PCTVL na Sejm (1998–2001). Po uzyskaniu naturalizacji w 2000 objął mandat radziecki w Rydze (w kadencji 2001–2005). W latach 2002–2010 wykonywał mandat posła na Sejm VIII i IX kadencji z listy PCTVL. W wyborach w 2010 ubiegał się o reelekcję, jednak lista PCTVL nie uzyskała prawa do przedstawicielstwa w Sejmie.

  Równouprawnienie (ros. Равнопра́вие, łot. Līdztiesība) — łotewska partia polityczna opowiadająca się za równouprawnieniem mniejszości rosyjskojęzycznych na Łotwie, sytuuje się na lewej stronie sceny politycznej.Łotwa (łot. Latvija, Republika Łotewska – Latvijas Republika) – państwo w Europie Północnej powstałe po I wojnie światowej, jeden z krajów nadbałtyckich. Członek Unii Europejskiej i NATO.

  Obecnie jest członkiem zarządu PCTVL. Publikuje broszury i publikacje naukowe na temat sytuacji rosyjskojęzycznych (np. "Niegrażdanie Łatwii", 2007; "Mūsdienu Eiropas etnokrātija: nacionālo minoritāšu tiesību pārkāpšana Igaunijā un Latvijā").

  Jest żonaty.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ankieta wyborcza kandydata do Sejmu na stronie CKW – 2006
  2. Ankieta wyborcza kandydata do Sejmu na stronie CKW – 2010
  3. Nie-obywatele Łotwy
  4. Współczesna etnokracja Europy: naruszanie praw mniejszości narodowych na Łotwie i w Estonii

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Nota biograficzna na stronie PCTVL (ang.)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona sejmowa posła IX kadencji
 • Hydrogeologia – nauka o wodach podziemnych (z greckiego: hydro – woda, geo – ziemia, logos – nauka) i procesach wzajemnego oddziaływania podziemnej hydrosfery, atmosfery, biosfery, litosfery jak i samego człowieka.8 października jest 281. (w latach przestępnych 282.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 84 dni.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Interfront, właśc. Międzynarodowy Front Pracujących Łotewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (łot. Latvijas PSR Internacionālā Darbaļaužu fronte, skrótowo: Interfronte; ros. Интернациональный фронт трудящихся Латвийской ССР, w skrócie: Интерфронт) – organizacja polityczna istniejąca na Łotwie w latach 1989–1991. Opowiadała się za pozostaniem kraju jako republiki związkowej w ramach ZSRR.
  O Prawa Człowieka w Zjednoczonej Łotwie (łot. Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā, PCTVL, ros. За права человека в единой Латвии, ЗаПЧЕЛ) – łotewska partia polityczna reprezentująca interesy mieszkających na Łotwie Rosjan i innych mniejszości rosyjskojęzycznych.
  Uniwersytet Łotewski, Uniwersytet Łotwy (łot. Latvijas Universitāte, w skrócie: LU / łac. Universitas Latviensis) - główny uniwersytet Łotwy założony 28 września 1919 roku w Rydze na bazie zlikwidowanej w 1918 roku Politechniki Ryskiej (w dniu 28 września obchodzi się co roku Święto LU). Uniwersytet ma obecnie ok. 28 000 studentów studiujących na 13 wydziałach.
  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.112 sek.