• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Vladimir Gojković

  Przeczytaj także...
  Czarnogórę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 reprezentowało 19 sportowców – 17 mężczyzn i 2 kobiety. Większość zawodników to piłkarze wodni. Czarnogórcy wystartowali w sześciu dyscyplinach: boksie, judo, lekkoatletyce, piłce wodnej, pływaniu oraz w strzelectwie.Serbia i Czarnogóra (serb. Srbija i Crna Gora/Србија и Црна Гора) – dawne państwo w Europie Południowej powstałe 4 lutego 2003 roku w miejsce dotychczasowej Federacyjnej Republiki Jugosławii i istniejące do 5 czerwca 2006 roku, kiedy to po proklamowaniu niepodległości przez Czarnogórę (3 czerwca 2006) parlament Serbii uznał Serbię za prawnego kontynuatora państwowości Serbii i Czarnogóry.
  Czarnogóra (czarnogórski Црна Гора/Crna Gora, języki niesłowiańskie: Montenegro, do października 2007 r. – Republika Czarnogóry) – państwo w Europie Południowej. Leży na wybrzeżu Morza Adriatyckiego i graniczy z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną oraz Albanią.

  Vladimir Gojković (cyryl. Владимир Гојковић, ur. 29 stycznia 1981 w Kotorze, Jugosławia) – czarnogórski piłkarz wodny, medalista olimpijski.

  Reprezentacja Czarnogóry na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012 liczyła trzydziestu trzech zawodników (15 kobiet i 18 mężczyzn). Czarnogóra miała swoich przedstawicieli w 7 spośród 29 rozgrywanych dyscyplin. Zawodnicy z tego kraju dotychczas nie zdobyli żadnego medalu. Chorążym reprezentacji był judoka Srđan Mrvaljević, dla którego był to trzeci start na igrzyskach. Najmłodszą reprezentantką Czarnogóry na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2012 była 18-letnia szczypiornistka Marina Vukčević, a najstarszym przedstawicielem tego kraju był niespełna 43-letni strzelec Nikola Šaranović. Dwoje zawodników uczestniczyło już w igrzyskach tj. Mrvaljević oraz Šaranović.Język czarnogórski (crnogorski jezik, црногорски jeзик) – jeden z czterech standardowych wariantów serbochorwackiego języka policentrycznego, oparty na dialekcie sztokawskim. Jest używany w Czarnogórze. W przyjętej 19 października 2007 przez parlament tego kraju nowej konstytucji czarnogórski został uznany za język urzędowy, odrębny od serbskiego, chorwackiego i bośniackiego. Jednak prawne i konstytucyjne zapisy sankcjonujące istnienie określonego języka nie mogą zostać uznane za naukowe kryteria służące klasyfikacji kodów językowych.

  Sportowiec trzykrotnie występował na igrzyskach olimpijskich, w 2004 w Atenach jako jako reprezentant Serbii i Czarnogóry (srebrny medal), oraz w 2008 w Pekinie i 2012 w Londynie w barwach Czarnogóry (czwarte miejsce). Zawodnik klubu PKV Jadran.

  Serbię i Czarnogórę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 w Atenach reprezentowało 87 zawodników w tym 7 kobiet. Najstarszym zawodnikiem był Dragan Perić (40 lat). Najmłodszym zawodnikiem była Miroslava Najdanovski (16 lat). Reprezentacja Serbii i Czarnogóry zdobyła dwa medale.Jugosławia – nazwa państwa narodów południowosłowiańskich (słowo jug w większości języków owych narodów oznacza "południe"), używana do 1918 r. jako koncepcja polityczna, od 1918 dla Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, następnie od 1929 r. już oficjalne dla Królestwa Jugosławii, od 1943 r. Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, a po jej rozpadzie (w latach 1991-1992) dla Federalnej Republiki Jugosławii będącej federacją Serbii i Czarnogóry – do 2003.

  Bibliografia[]

 • Vladimir Gojković (ang.). Sports-Reference.com. [dostęp 8 kwietnia 2013].
 • Kotor (czarnog. Котор, wł. Cattaro) – miasto portowe i gmina miejska w południowo-zachodniej części Czarnogóry. Położone nad Zatoką Kotorską (Boka Kotorska) na wybrzeżu Adriatyku, u podnóża masywu Lovćen, otoczone z trzech stron górami.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.